BİZ KİMİZ?

BİZ?

 

‘Ormanda yol ikiye ayrılıyordu. Ben az kullanılanı seçtim. Bu hayatımdaki tüm farkı yarattı.’ (Ölü Ozanlar Derneği)

İkimiz de öğretmen aileden gelmeyiz. Ayşin, İstanbul Üniversitesi’nin, Seçkin Yıldız Teknik Üniversitesi’nin iktisat bölümünden mezun oldu. Zamanında, vergi iade fişlerini sarı zarflara yazmak için gönüllü olan ve önemini bilen bir nesilden geliyoruz. Kıt kaynakların etkin kullanımı ve ikame edebilme esnekliği, gezi bütçemizin temelini oluşturuyor.

Çok gezen insanları görünce akla 5 saniye içinde gelen bir soru var: ‘Bunlar parayı nereden buluyor?’ Şöyle ki; Seçkin’in ilk seyahati 2007 yılında, Avrupa’ya 30 günlük interrail bileti alarak başladı. Bu seyahate çıktığında yanında sadece 400 EURO vardı. 400 EURO ve 30 gün. Nasıllığını hiç sormayın 🙂 O yüzden 5 saniye içinde aklınıza gelen o sorunun, ‘Ben neden yapamıyorum?’ olarak değiştirilmesi kanaatindeyiz. Çünkü eğer Seçkin o seyahate çıkmasaydı, Güney-Orta Amerika’nın ve Asya’nın en ücra köşelerini görmesi pek mümkün olmayacaktı.

Ayşin, 9 senesini verdiği kurumsal iş hayatından 2018 Eylül ayında, dövme sanatçılığına geçiş yaparken, Seçkin daha nice 9’lar deme mottosuyla hareket etmekte:)

Kravat takmak ya da topuklu ayakkabı giymek bu hayat düzeninin bir tasması ve bizler de modern köleliğin birer temsilcisi olarak, sabah 07:00’de ‘o’ iş için kalkıp, akşam pestili çıkmış bir biçimde saat 20:00’de eve gelip, ”bireysel özgürlüğünü 3-4 saat yaşama” döngüsünü devam ettirirken, yıllık izin kisvesi altında ödülmüş gibi verilen 15-20 günlük özgür hissetmemiz gereken günler için mi çalışıyoruz?

(Evet 🙂 İşin ucunda para varsa kölesi oluruz sistemin 🙂 Kesin bilgi: Parasız gezilmiyor arkadaşlar! )

Tabi ki de bundan zevk alan vardır. Zora gelememe, sistemin rahata alıştırmış olması nedeniyle ‘Ne uğraşacağımcılık’. Ya da zevkten öte, güvenlik. Yaşınız ortalama insan ömrünün yarısına gelmiş, yarınınız belli değilken hala Maslow’un piramidinde neden altlardayız.

 

5- Sonunda borçlarla geliri denkleştirdim

4- Cep telefonumu mu değiştirsem? Borç da çok..

3- Bu akşam hangi dizi vardı?

2- Sağlam işim olsun, kafam rahat etsin.

1- Elde telefon sosyal medyada kim napmış, ne etmiş?

               

           

Marjinal bir karar alırken, neden hep kolluklarla yüzmemiz gerekiyormuş gibi hissediyoruz?

Bulunduğumuz yaşam piramidinin verilerini göz önünde bulundurduğumuzda onca gezi bloğu ve vloğu varken biz neden ve nerden türedik?

Çünkü bir biz eksiktik.

Farkımız olacak mı, nasıl olacak?

Sistemin fark anlayışı…

Her çıkılacak gezi öncesi onlarca, yüzlerce, yurt içi ve yurtdışı gezginlerin seyahat bloglarını okuyoruz, Youtube kanallarını izliyoruz. Anlatılan bilgilerin doğruluğunu, uygulanabilirliğini, aynılıklarını ve eksilerini görüyoruz. Bazı bloglar Lonely Planet’ten copy paste, bazısı yavan, laf dolandırma üstüne kurulmuş, görselliğin ön plana çıktığı ‘oh ne güzel geziyorum’culuktan ibaret. Bazıları hak ettikleri değeri göremezken, bazıları hak etmedikleri bulutlarda geziyor.

Uzun süreli seyahatler göründüğü ya da size ulaştığı gibi lay lay lom bir özgürlük değil. Çerçevesini belirlemeniz gereken iki şey var: Disiplin ve plan. O yüzden bizim seyahat için nasıl bir bütçe stratejisi izlediğimizi BÜTÇEMİZ VE TAVSİYELER kısmında belirtmeye çalıştık.

Gezinizi kolaylaştırmak için, gezi öncesi araştırma yaparken nelere dikkat ediyorsak ve gezi sırasında ne sıkıntılar ile karşılaşıyorsak, gerek maddi gerek demografik, ıncık cıncık ne varsa bunaltmadan sizlere ileteceğiz.

Bize göre sokaklarda kaybolmadan, ne gittiğin yerin kültürünü görebilirsin ne de yerel vatandaşın evinde kalmadan onların yaşamı hakkında kalıplaşmış anlatılanların gerçekliğini sorgulayabilirsin.  O yüzden, gittiğimiz yerlerdeki esnaf lokantalarından, toplu taşımalardan, halk plajlarından ve KONAKLAMA yazımızda da belirttiğimiz üzere en ucuza optimum faydayı nerede sağlamışsak oralardan yerel yaşam kesitleri sunacağız. Çünkü seyahat etmek; herkesin diğer ülkeler ve kendisi hakkında yanlış şeyler bildiğini keşfetmektir.

En başta anlattığımız nedenlerden, monotonluktan ve üşengeçlikten sıyrılmak için ihtiyacımız olan şey sadece bir adımcık. Sonuçta adım atmayan, zincirlerini fark edemez ve hatta kendini keşfedemez değil mi?

Gelecekte, yapmamış olduğunuz şeyler için duyacağınız pişmanlığın, yapmış olduklarınıza duyduklarınızdan daha az olmasını dileriz…

6 Yorum

 • gezilesiyer.com

  meksika rehberi için geldim, tüm siteyi didik didik etmeden çıkamadım 🙂 güzel bir başlangıç olmuş yorumlarınız da gerçekten çok güzel, lütfen devamı gelsin. “Ormanda yol ikiye ayrılıyordu. Ben az kullanılanı seçtim. Bu hayatımdaki tüm farkı yarattı.” 👍

  • Aloha Dünya!

   Motive edici yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Beğenmenize çok sevindik. Evet, yolun henüz başındayız. Her geçen gün kendimize katarak ilerleme hedefindeyiz. Umarım Meksika rehberi yardımcı olmuştur. Sevgiler.

 • Bakay

  Meksika ile ilgili sorularım olacak. Meksika’ya giderken aşı gerekiyor mu? Sineklerden bahsetmişsiniz. Sinekler hastalık taşıyor mu? Yardımcı olabilir misiniz?

  • Aloha Dünya!

   Biz hiçbir aşı olmadan gittik. Bir sıkıntı da yaşamadık. Sineklerin hastalık taşıyıp taşımaması her ülkede olduğu gibi şans meselesi. Tulum’daki sivrisinekler biraz büyükçeydi ve ısırırken can yakıyordu. Fakat herkesin bünyesi bir olmadığından ‘kimsenin sıkıntı yaşamayacağı’ anlamı çıkmamalı ve herkes kendi önlemini almalı. Bunun için şu siteyi ziyaret etmenizi öneririz: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/MEX

 • Kerem

  Merhaba,

  Geçen yıl Balabac için PPS e indiğimizde askeri güçler o hafta Balabac a girişleri yasakladı ve malesef kuzeye dönmek zorunda kalmıştık, kısmetse Nisan da Balabac da olacağız. Bu sebeple Filipinler in blogdaki yerini bekleiyoruz. Bizim biriktirdiğimiz bilgiler haricinde ipuçları çıkabilir 🙂
  Bunu seyahat bitmeden okursanız Linapacan adalarını tavsiye ederim.
  Sibaltan’ı ise pek tavsiye etmem.
  İyi gezmeler…

  • Aloha Dünya!

   Kerem Merhaba, Balabac’a inememenize üzüldük. Nisan’a kadar kapsamlı Balabac rehberimizi hem bloğumuzda, hem de Youtube kanalımızda bulabileceksiniz. Seyahatimizi tamamladık, belki bir sonraki sefere tavsiyelerinizi ziyaret edebiliriz.:) Yorumun için çok teşekkür ederiz:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.