BİZ KİMİZ?

BÜTÇEMİZ VE TAVSİYELER

 

Bu hep gezenler, nasıl bu kadar hep gezebiliyorlar ?

 

 

Peki bizim gezi karakterimiz nasıl? Neyden kısıyoruz, neye verip veriştiriyoruz?

Sosyal medyada gezinirken gezenlerin fotoğraflarına iç geçire geçire dersiniz ki, ‘Ah ulan paranın gözü kör olsun. Zengindir bunlar, tabi gezerler.’ Biz de dedik ve her zaman da demeye devam edeceğiz. Bu tarz yaklaşımlarda insanlar, para bahanesinin arkasında daha büyük sıkıntılar olan cesaretsizlik ve tembellik olduğunu göremezler. Zaten ne kadar çok kazanırsanız kazanın bu ruh halinden sıyrılamazsanız hep ‘sonra’ larda bulursunuz kendinizi.

Evet, oradan oraya gezmek maddiyat istiyor. Ama en önemlisi, o bütçeyi verimli hale getirmek. Örneğin, Antalya’ya çok yıldızlı resortlere gideceğiniz bütçe ile, ciddi araştırma ve çalışma sonucunda çok rahat Filipinler seyahati planlayabilirsiniz. Ne kadar para gerektiği sizinle ve gittiğiniz ülkeyle alakalı bir durum. Birçok insan bizim 1 aylık toplam seyahat bütçemiz tutarında sadece uçak bileti alıyor. Sonra vay efendim ‘paranın gözü kör olsun, tabi gezerler’, ‘zengindir bunlar’ gibi serzenişler, yakarışlar…

 

 

Zenginlik anlayışı kişiden kişiye değişmesine rağmen şu bir gerçektir ki; gezme işi pahalıya patlayabilir. Sadece maddi birikim değil, seyahat tecrübesi de isteyen bir süreç. Ne kadar ekonomist ya da finansal planlamacı olursanız olun, seyahat piyasası gidilecek her lokasyona göre değişiyor ve planlama yaparken hangi noktalara odaklanmanız gerektiğini kaçırabiliyorsunuz. Buna ilave, öyle anlar gelebiliyor ki, gitmek istediğiniz yer uğruna kafa yapınızı tamamen değiştirmeniz gerekebiliyor. Mesela Amazonlar, Nepal ya da Hindistan hayaliniz var. Ama konforunuzdan da ödün vermek istemiyorsunuz ve çok yıldızlı bir hotelden yaptırdığınız rezervasyonunuzla geldiniz. Hayaller Paris, gerçekler Somali durumu olmasına dikkat.

 

Tipik bir amazon konaklama örneği..

 

Şöyle ki, herkesin seyahat anlayışı bir değil. Örneğin ;

Konaklama : Kimi bank bulur çökerim der, dünyada görmediği yer kalmaz. Kimi rahatımdan, konforumdan ödün vermem der, 4-5 yıldızlı otelde kalır. 3 günlük bütçeyi tek gecede harcar…

Ulaşım       : Kimi araba kiralar ya da taksiyle gideyim der, hem konfor hem zaman satın almış olur. Kimi halk otobüsü bekler, parayı zamana tercih eder.

İnsanların nereden kısacağı, nerelere para vermekten çekinmeyeceği noktaları kalın çizgilerle belirlemeleri gerekiyor ki, gerçekçi bir seyahat bütçesi yapabilsinler. Bu yazımızda kaliteyi ve yaşam standartlarımızı çok da düşürmeden, daha çok görmek, daha değişik yaşamlara dokunabilmek ve yerelliği hissetmek amacıyla seyahat bütçemizi nasıl ekonomikleştirdiğimizin önerilerini sunmaya çalışacağız.

 

 

Ucuza gezmek için, gittiğiniz yerde sefalet çekmek zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken sadece, yoğun araştırmalar sonucu çıkardığınız doğru plan, rota ve disiplinli esneklik.

Bir Avrupa seyahati ile Asya seyahatine aynı bütçeyle çıkmanız mantıksız olabilir. Nereye gideceksiniz ve süresi ne olacak? O yer için toplam seyahat bütçesi kalemleri oluşturmak ve planı buna göre yapmak gerekiyor.

 

BÜTÇE KALEMLERİMİZ

 

1-Ulaşım bütçesi :

İlk olarak genel bütçenin en büyük gideri uçak bileti. Bu iş balık tutmaya benziyor. Bunu UÇAK BİLETİ ÇAKALLIKLARI yazımızda ayrıntılı olarak anlattık.

Gideceğiniz ülkede, ülke içi mutlaka birkaç popi otobüs firması ve bunların internet sitesi vardır. Ülke içi bir şehirden başka bir şehre karayolu seyahatleri yapacaksanız, gerçekçi bir bütçe yapabilmeniz adına o sitelerden ortalama fiyatlara ulaşmanız mümkün. Hata şehir değiştirme işlemlerini olabildiğince geceye getirin ki, hem konaklama parası cebinizde kalmış, hem de gündüzünüz yanmamış olsun.

 

Geceye getirilmiş bir yolculuğun sıkıntısı suratınıza yansıyabilir.

 

Biz gezilerimizde, şehir içinde metro, yoksa diğer toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Zaten amaç yerli halkın içinde onlarla bütünleşmek. Aşırı turistik, güven sıkıntısının, görece az hissedildiği risksiz yerlerde otostop çekiyoruz. (Örneğin Selçuk’tasın, Efes’ e gitmek için otostop patlat gitsin) Hatta ülkelerin genelinde metro istasyonlarında biletinizi okuttuğunuz ya da jetonunuzu atarak geçtiğiniz turnikelerde genişçe yer olabiliyor. Bizce iki kişi aynı anda .zip’lenip, .rar’lanıp geçebilir.

Yakalanırsanız da, gözleri ve kaşları şok olmuşçasına yukarı itip ‘biz bilmiyor, biz turist…’ şeklinde yırtmanız çoğu zaman mümkündür.

 

 

2-Konaklama bütçesi :

NASIL KONAKLASAK? yazımızda bu konuya ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere, bulunduğumuz şehrin koşullarına göre standartlarımızı belirliyoruz. Booking.com, Agoda.com, Airbnb.com gibi sitelerden karşılaştırmalı olarak, (çünkü aynı tesis, farklı sitelerde farklı fiyatlarda olabiliyor) fiyat kontrollerini yapıp bütçemizi oluşturuyoruz.

Konaklama kriterlerimiz şehir merkezinde, otobüs terminaline ulaşımı kolay, havaalanı kullanılacaksa ulaşımı basit, değişik ülkeden insanların kaynaşma ortamı olduğu hostel ya da biraz ev kafamız gelmişse Airbnb’den ev kiralama gibi seçenekleri tercih ediyoruz.

Konaklama harcamasının olabildiğince düşük olması kanaatindeyiz. Çünkü siz o şehre gezmeye gittiniz. Büyük ihtimalle de o şehir yan gelip yatma yeri değildir. Sadece 5-6 saatlik bir uykuyu karşılaması ve belli bir temizlik standardının üzerinde olması bizce yeterli.

 

‘Şöyle bir 2 dk kestireyim de..’

 

Odanıza çok geç saatte dönme durumunuzda, kalacağınız yerin konumu önemli. Taksim bir şehir merkezi, lakin Tarlabaşı da Taksim diye geçiyor. Şehirlerin bu tür özelliklerine dikkat!

Özellikle konaklayacağınız yer için ‘hostel’ seçmeniz durumunda, ki hostel deyince akla ilk gelen sadece 4-10 kişinin aynı odada kalması olarak algılamamalı, sizin gibi bir sürü gezgin ile karşılaşma imkanınız olacak. Bilgi alış verişi çok önemli bir husus. Bulunduğunuz ülke ya da şehir hakkında daha önce araştırmadığınız şeyleri öğrenmeniz mümkün. Hatta aynı yöne gidiyorsanız, birlikte seyahat edip masrafları bölüşüyorsunuz. Bu durum bizim başımıza sıkça geldi. O yüzden tanıştığınız insanları, sizinle birlikte gelmesi için zorlayın, ikna edin, masraflarınızı düşürün.

3-Yeme-İçme bütçesi :

Bütçede en beklenmedik hareketlerin gerçekleşeceği nokta burası. Gittiğiniz yerdeki yerel insanlardan ya da kaldığınız hostelde tanıştığınız kişilerden öneriler alın. Turistik restoranlar yerine esnaf lokantası tarzı yerlerde yiyin. Sokak yemeklerinden çekinmeyin. Uzun süreli kaldığınız yerlerde yeme içme işini, oranın pazar ve marketlerinden yaptığınız alışveriş ile ya da evde yapabileceğiniz yiyecekler ile değerlendirin.

Biz genelde değişik kültür diye önümüze her çıkan şeyi yeriz. ‘Bu benim midemi bozar’ diye hissediyorsanız uzak durun. Tropikal bölge yoğunluklu gezdiğimiz için kahvaltılarımız genel olarak, kahve+ananas+süt+kokonat şeklinde sağlıklı görünse de, gün içinde gerek sokak satıcılarından hijyeni düşünmeden aldığımız güzel kokulu atıştırmalıklar ve yerel şeytani içecekler ana besin kaynağımız olabiliyor. Yeme içme kriterimiz, tam olarak o şeyin değişik olması. Bunun yanında gezi sırasında sırt çantamızda mutlaka kraker, grissuno, kıtıruno gibi atıştırmalıklar bulunuyor.

 

 

4-Müze bütçesi :

Eğer müzeye gidecekseniz, mutlaka oranın ücreti ile ilgili müzenin sizin gözünüzdeki değerini bir kıyaslayın. Sizin için olmazsa olmazlarınızın arasında olan bir müze veya bir eser görmenin değeri paha biçilemez olacaktır tabi. Fakat ‘Ekonomik gezeceğim. Ben bu ücrete bir ülke ya da şehir daha sıkıştırabilirim’ düşüncesindeyseniz, bunu mutlaka yapın.

Bir örnek : Mesela Küba’daki Devrim müzesi. Gidilmeli mi?

Evet derseniz, Che’nin giydiği botları, evrak çantasını, siyah beyaz çekilmiş zamanın fotoğraflarını, Cienfiegos’un şapkasını falan görmek istiyorsanız 8 EUR vereceksiniz.

Ne gerek var derseniz, merkezde yer alan, Rolando’s Backpackers Hostel de bu ücrete 4 kişilik oda da 1 gün daha kalabilme imkanınız var.

Gitmeden önce araştırmanız gereken bir diğer konu da, gittiğiniz şehir ya da ülkeye ait müze kart sistemi var mı? Gideceğiniz müze ya da tarihi yerler fotoğraf makinelerine ya da aksiyon kameralarına ek fiyat alıyor mu? En azından öyle mekanlara girerken makineleri görünmeyen bir yerlerinize sıkıştırın.

 

5-Eğlence – Günübirlik aktivite bütçesi :

Nereye gidecekseniz hem sıra bekleme işini atlatmak, hem de daha uygun fiyatlı biletler alabilmek için internetten bilet satışı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Gideceğiniz yerlerde dalışlar, ada-tekne turları, şehir dışı antik kent turları gibi aktiviteleri düzenleyen acenteleri tripadvisor.com gibi sitelerden bulup, o acentelerin facebook ya da instagram sayfalarından, turların fiyat ve içeriğine kadar sorular sormanız mümkün.

Mesela, biz Meksika’da Puerto Vallarta açıklarında yer alan Las Marietas olarak adlandırılan takım adalara gitmek için sıkı bir araştırma içerisine girmiştik. Seyahate başlamadan Punta de Mita, Sayulita ve Puerto Vallarta’ daki o adalara tur düzenleyen çeşitli acentelerle yazışmalar yaptık, öneriler ve fiyatlar aldık.

 

Las marietas ada takımından ‘Hidden Beach’

 

Tarihi yer gezileri için bir örnek : Bangkok’ dasınız. 80 km uzaktaki Antik Ayutthaya şehrini görmek istiyorsunuz. Gençliğin kalbinin attığı hosteller bölgesinde (Khao San Road), oraya götüren günübirlik turlar ile bireysel gitmeyi ‘zaman + para’ bakımından karşılaştırın. Genelde bireysellik, paket tura nazaran her zaman daha makuldür. Fakat burada değil. Günübirlik turlarda ulaşım, giriş ücretleri ve hatta bazılarında yemek dahil olabiliyor. O yüzden gezginler arasında çok yaygın olan DIY (do it yourself : yani turla değil, kendi imkanların ile gezme) sistemi bütçesel anlamda her zaman mantıklı olmayabiliyor.

Bunun tersi Mexico City’den Teotihucán’a gitmek için tur yerine, bireysel olarak metroyla otogara, otogardan otobüsle gitmenizi maddi anlamda öneriyoruz. (Bütün TEOTIHUACÁN deneyimi için sizi buraya alabiliriz isterseniz.)

Bir tavsiye : Bir yere gidecekseniz, Instagram’dan, zaman bakımından en güncel fotoğrafları koyanlarla mutlaka yazışın, kafanızdakileri sorun.

6-Alışveriş bütçesi :

Gittiğimiz her yerde alışveriş dedin mi amaç, oranın Tahtakalesini keşfetmek. Yalnız, böyle bir yer keşifi sonrası her şeyi alma dürtüsünü bastırabilmek büyük dert. Hele ki şehirden şehre bir rota üzerinde ilerliyorsanız, aldığınız her şey, ek yük demek.

Gerekli gereksiz ne varsa ‘hediyelik’ kisvesi altında çantamıza giriyor hiç kuşkusuz. Çünkü biliyoruz, yurda dönünce o soruyla mutlaka karşılaşacağız :

‘Eee bana ne getirdin?’ Bu tarz soru soranlara karşı bir çözüm ürettik.

‘Getirmem miii, ama yanımda değil’ deyin. Ertesi gün bildiğimiz Tahtakale’ye gidin ve değişik bir şey bulup alın o soruyu soran arkadaşınıza. Mutlu olsun 🙂

7-Seyahate hazırlık bütçesi :

Seyahat süreniz ne olursa olsun, zorunlu ihtiyaçlarınız ya da ‘ne olur ne olmaz’ larınız için belli bir miktar harcayacaksınız. Bunlar genelde ÇANTA HAZIRLIĞI yazımızda kabaca listesini verdiğimiz malzemeler olan çanta, depolama aygıtları, yedek batarya edinimleri, kamp kurulacaksa gerekli malzemeler, ‘bu kesin lazım olur’ diye alacağınız ve kullanmadan geri getireceğiniz gereksiz şeyler …

Sürekli hareket halinde olunacak bir seyahate çıkıyorsanız, ihtiyacınız kadar eşya ile çıkmanızı öneririz. Her ucuz şey ekonomik olmayabilir. Örneğin, o an 1 şeye ihtiyacınız var ve tanesi 4 tl. Bakıyorsunuz ‘Ammanallahım 3’lü paket de yapmışlaaağğr !! 3 tanesi 10 TL’ . Mantıklı olan 3’lüyü almak olarak görünse de sizin o anlık ihtiyacınızın karşılığı 4 TL. Kapitalizmin esiri olmayın, ta kendisi olun. O anki ihtiyacınızı karşılayıp, kalan 6 TL ile başka ihtiyacınızı karşılayın.

‘Onu da alayım, bu da yanım da bulunsun.’ derseniz hareket edemez hale gelebilirsiniz.

 

Artıway olayı :

Seyahate daha çıkmadan harcadığınız paradan, para kazanmak için, çok geç keşfettiğimiz Artıway gibi artık sıkça kullandığımız, şiddetle önerdiğimiz, müptelası olduğumuz bir sistem var. Eğer online alışveriş kurduyum diyorsanız hayatınızı maddi olarak rahatlatacak. Booking.com, Aliexpress, N11, Teknosa, çeşitli havayolu firmaları gibi aklınıza gelebilecek bir sürü marka ve e-alışveriş sitesinden, Artıway üzerinden yaptığınız alışverişlerden, Artıway’in o firma için belirlediği yüzdelik tutar üzerinden belirli bir miktarı nakit olarak geri alıyorsunuz.

Örneğin, Aliexpress’den bir şey alacaksınız. Artıway’e giriyorsunuz, Aliexpress seçeneğini seçiyorsunuz. Bakıyorsunuz yanında %3 diyor. Sizi Aliexpress sayfasına atıyor. Aliexpress’e girişinizi yapıyorsunuz. Alacağınızı 100 TL’ye aldınız diyelim. 3 TL Artıway hesabınıza kaydediliyor. Zaten oradan alacaktınız. Tek fark Artiway hesabı üzerinden yapmak oldu. Konaklamanın bir kısmını ve uçak biletlerinizi de oradan hallettiğinizi düşünürsek harcayacağınız 5000 TL’nin e en azından 500-600 TL’si 2-3 ay aralığında size dönecektir.

En azından siteye girip bir bakın, alışveriş yaptığınız siteler varsa o zaman üye olun. Alırken bir yandan da para biriktirmiş oluyorsunuz. Aşağıdaki linke tıklayarak üye olabilir ve 10TL’lik bir bonus ile biriktirmeye başlayabilirsiniz:

https://www.artiway.com.tr/?r=6933600

 

Minimum bütçeyle, kaliteli ve maksimum faydalı bir seyahat için tavsiyeler :

+ Her şeyden önce hayallerinizi süsleyecek bir amaç belirleyin.

+ Bu amaç doğrultusunda hedeflerinizi oluşturun.

+ Gidilecek yerin yüksek sezonunda değil ama ona yakın bir tarih belirleyin.

+ UÇAK BİLETİ ÇAKALLIKLARI ve NASIL KONAKLASAK? yazılarımıza bir göz atın.

+ Rota işine çok kafa yorun.

+ Mümkünse uzun şehir değişimlerini geceye getirin. Hem gündüzünüz size kalsın, hem de konaklama ücreti vermemiş olun.

+ Yerel insanlardan öneriler alın.

+ Turistik alanlardan alışveriş, yeme içme gibi harcamalar yapmaktan çekinin.

+ Şehir içi metro ya da çok kullanacağınız otobüs numaralarının hat bilgisini edinin.

+ Gezilerinizde sırt çantanızda mutlaka atıştırmalık olsun.

+ Her zaman bir B planınız olsun.

+ Kemerleri sıkmanın da ötesine geçmeye çalışın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yorum

  • Recai

    Çok yaralı bilgiler. bir çoğunu başka sitelerde okumama rağmen bazı incelikleri farklı bakış açısıyla tavsiyeleriniz çok ilgi çekici ve seyahat severlerin çıkarına olan faydalı bilgiler. elinize emeğinize sağlık. (tüm bölümleri okudum toplu olarak görüşümü yazdım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.