SEYAHAT İPUÇLARI

ÇANTA HAZIRLIĞI

 

Yeni yerler keşfetmeye atılacak belki de ilk adım, ihtiyaçlarına uygun bir seyahat çantası bulmak. Çünkü seçtiğiniz o çanta bütün yolculuk boyunca kaplumbağa misali eviniz olacak. Sırt çantanızı doğru seçmek tüm yolculuğunuzu etkileyecektir. Çünkü uygun olmayan bir sırt çantası, sürekli hareket halinde olacaksanız, gezileri çileye dönüştürebilir.

Spor çantaları, yandan asmalı ve hantal oluşları, taşıma zorlukları yüzünden uzun mesafeler taşımaya elverişli değildir. Aynı şekilde çek çekli tekerlekli bavul ve çantalar da taşlı topraklı parkeli sokaklarda, kaldırımlarda, metro istasyonu gibi alanlarda kullanılmaya uygun değildir. Ama eşyalarınıza kolay ulaşmanızı ve düzenli olmanızı sağlar, sırt çantasının eksi tarafı olan, ufacık bir malzeme için bile olsa çantayı komple boşaltıp geri toplamak zorunda kalmazsınız. Kısacası çıkacağınız seyahatin niteliği, amacı ve ihtiyaçlarınıza göre hangi tip çantayı alacağınıza karar vermelisiniz. Bize göre klasik out-door sırt çantası 15-20 kg ağırlığındaki bir yükle bile son derece rahat hareket etmenize ve yer değiştirmenize olanak sağladığı için harika bir seçenektir.

Biz tepeden doldurulan klasik out-door sırt çantalarını tercih ediyoruz. Seyahatlerimizde yanımıza,  55 litre ana çanta ve 30 litre şehirde gezmelik  ve hayati şeyler çantası(Ayşin için), 65 litre ana çanta ve 40 litre ekipman çantası (Seçkin için) alarak seyahatlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bir de pasaportlar ve döküman çıktılarının olduğu ayrı ufak bir çanta. Değişken şartlara en kolay uyumu bu tarz çantalarda bulduk.

Seçtiğiniz seyahat çantası ile tek başınıza başa çıkabilmelisiniz. Tren, otobüs uçak gibi araçlarda baş üstü bölümlere kaldırabilmelisiniz. Kalabalık sokaklarda, trene ya da metroya biniyorsanız sözünüzü geçiremediğiniz bir çanta size eziyet olacaktır.

Seyahat planları yapan gezginlerin ilk hatası ihtiyaçlarından çok daha fazla eşya taşımalarıdır. 4-5 farklı ayakkabı, bir sürü pantolon, şortlar, kocaman havlular ve yol boyunca hiç kullanılmadan çantada yer kaplayan ufak tefek ıvır zıvırlar. Tek başına çantasını kaldırıp sırtına takmakta güçlük çeken gezginlerden olmayın.

 

Mobil olmak sizin için bir işkenceye dönüşmemeli.

 

Sırt Çantası alırken dikkat çekmek istediğimiz birkaç nokta var :

+Suya dayanıklılık ve çanta yağmurluğunun bulunması

+Fermuar tipi: Kilit takılabilir şekilde olmalı. Özellikle hostel gibi ortak alanlarda konaklayacaklar için fermuarların kilit takılabilecek şekilde olması önemlidir.

+Ek yan cepler : Fener, güneş kremi, ıslak mendil, harita gibi sürekli elinizin altında bulunması gereken eşyalarınız için ek yan cepler oldukça kullanışlıdır.

 


ÇANTA HAZIRLAMA TAVSİYELERİ

 

Çanta hazırlamak konusunda yapılacak ilk şey, ihtiyaç duyacağını düşündüğün her şeyi alıp, yatağının üzerine koymak.

Sonra bunların yarısını veya gereksiz gördüklerini ayıklamak. Çantana koyduğun her bir eşyanın önemli bir görevi olmalı.

Almadıklarınız ya da aldıklarınız hakkında ‘ah, vah, tüh, keşke, .. ’ gibi pişmanlık yaşamamanız için bir liste oluşturmanız şart. O listeye, siz iş yerindeyken, yolda otobüste saçma sapan herhangi bir yerdeyken aklınıza gelebilecek en ufak şeyleri dahi eklemelisiniz. (Örnek: tırnak makası)

 

Herkesin kendisine göre farklı ihtiyaçları vardır. Biz kendimize göre temel malzemelerin yer aldığı eşyalar kategorisi hazırladık. Bir kopyasını ya da kendiniz de ekle çıkar yaparak yanınızda bulundurursanız, ah lamadan, vah lamadan, pişmanlıksız, ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğiniz güzel bir gezi geçirmiş olursunuz.

 

1-İlaç çantası

En gerekli haplar ve ihtiyaç duyabileceğiniz ilaçlar. Alerji ve astım gibi kronik bir hastalığınız varsa zaten önlemini alırsınız. Ama baş ağrısı, mide bulanması, düşme, hafif yaralanmalar karşısında kendi kendinize küçük müdahaleler edebilmelisiniz. O yüzden bir ilaç kutusu ya da mini çantası hazırlayın.

Nemlendirici krem, ishal ilacı, böcek-sinek kovar sprey, dezenfektan, yara bandı, ağrı kesici, mide bulantısı için ilaç, aspirin, göz damlası, pişik kremi, kas gevşetici krem.

2-Para ve belgeler

Nakit, banka kartı, kredi kartı, sağlık sigortası, ehliyet, pasaport, pasaport fotokopisi, otel rezervasyonu çıktıları, uçak pnr numarası görüntüleri.

3-Elektronik

Cep telefonu, fotoğraf makinesi, varsa yedek makine, lensler, Gopro ve ekipmanları, tripod, şarj için 3-5 tane yedek usb kablosu, varsa drone ve ekipmanları, 3-5 usb portu bulunan şarj aletleri, çoklu priz, priz dönüştürücü(gideceğiniz yerin elektrik priz sistemi değişken olabilir), harici disk, taşınabilir bluetooth speaker ve en önemlisi powerbank.

4-Yeme – İçme

Termos, ton balığı, fındık, fıstık, çekirdek(olmazsa olmaz), kıtıruno, grissuno, plastik çatal bıçak, bardak, vakumlu peynir-zeytin.

5-Hijyen – Kozmetik

Diş fırçası, macunu, mini şampuan, sabun, mikrofiber havlu (daha az yer kaplar ve daha çabuk kurur), güneş kremi, ıslak mendil, tırnak makası, roll-on, ped, lens suyu.

6-Diğer

Okuma kitabı, defter, kalem, ufak fener, şemsiye, koli bandı, valiz tartısı, yağmurluk, kilit, poşet.

 

En çok kullanacağınız ya da en gerekli malzemeleri üstlere koymayı unutmayın. Uçağa binmeden bagaj kısıtlamalarını iyi incelemiş olmak gerekiyor. Genelde hava yolu şirketleri 25 kg olacak der. İnatlaşmaya gerek yok. Eğer o kg kısıtlamasından geçemezseniz, kontuarın önünde bagajınızı açıp, el çantanıza aktarma yapma durumunda kalırsınız. Bir de önemli bir nokta; tatile giderken götürdüğünüzden daha fazlasıyla döneceğinizi unutmayın.


 

 Ayakkabı ve giyecek mevzusu

Evet bu mevzu derin. Çünkü dolabınızda ki bütün kıyafet ve ayakkabıları yanınızda istiyorsunuz. Seyahatin hem en heyecanlı, hem de gerginliğin en çok hissedildiği nokta. Gittiğiniz yerde mevsim kış mı yaz mı? Yağmur sıklığı nasıl? Ne kadar kalınacak?

Ayakkabının hacmindense işlevi daha önemli. Bu yüzden her yerde rahat edebileceğiniz çok yönlü ayakkabılar götürün. Bot, çizme götürecekseniz, onu çantanıza koymaya çalışmadan yolda giyin. Genelde 2 ayakkabı ve 1 terlik idealdir. Çorapları da çantanın içine koyduğunuz bir ayakkabının içine de yerleştirdiniz mi ohh. Yine yer tasarrufu ettiniz.

Elbise, gömlek, tişört, pantolon, şort… Akla gelmeyen ne giyecek almışsanız mutla gererek rulo yapın, halı yuvarlar gibi yuvarlayın. Ne kadar gergin yaparsanız, o kadar kıyafetleriniz daha az kırışır ve çanta da daha az yer kaplar. Hatta Youtube’da valiz için katlama teknikleri ile ilgili videolardan yararlanın.

Valiz tartısı

 

Bagaj kontrolünde, valizimizi tartıya koyarken o sıkıntıyı hepimiz yaşamışızdır. Check-in yapmak için kontuar üzerinde bavulunuz kaç kg çıkacak? Bu an için sürekli çantanın ağırlığını kol güzümüzle tartıp ‘yok yaa 20 yi geçmez, en fazla 13 tür’ gibi telkinler yaparız. Bu sorunun en basit çözümü bavul tartısı. Portatif gidişte de gelişte de, o sıkıntıyı çekmeniz gerekmiyor. Bagaja vereceğiniz çanta ağır ise, uçakta yanınıza alacağınız çantaya ne kadar aktarım yapacağınızı, el yordamıyla değil, emin olarak yapmış oluyorsunuz.

Aliexpress’den 1.5 dolara temin edebilirsiniz.

 

 

 

Çanta düzenleme kutuları

 

 

Bunlar farklı boyutlara sahip çok hafif keseciklerdir. Sadece yer tasarrufu sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda kıyafetlerinizin düzenli durmasına da yardımcı olurlar. Aynı kategorideki eşyalarınızı bir arada tutarsanız, böylece yeni bir iç çamaşırı ya da çorap bulmak için tüm çantanızı boşaltmak zorunda kalmazsınız. Çeşitli boyutlarda bulmanız mümkün.

Aliexpress’ den 7 dolara temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Kozmetik ürünler ve sıvı limitleri

 

 

Konu kozmetik ürünlerine geldiğinde kalite ve işlevsellik çok önemlidir. Kozmetik çantanızın bol gözlü olmasını, içinde miktar olarak az ama hayati derecede önemli şeyler olmasını tavsiye ederiz. Çünkü basınçtan patlama, çantanın içine akma gibi risklerinde bulunduğunu unutmamak gerek.

Her türlü su, parfüm, tıraş köpüğü, diş macunu, güneş kremi, losyon, sprey, kolonya ve basit likit makyaj malzemeleri gibi birçok temel ihtiyacımız bu sıvı limitlerine takılıyor ve kabine alınamıyor. Yani her yerde satılan 500 ml’lik küçük su şişesinin içinde minicik bir miktar olsa da bunu kabine almaya hakkımız yok. Çünkü o şişe 100 ml den büyük.

Eğer hayati bir sıvı eşyanızı yanınıza almak istiyorsanız, yapmanız gereken; şeffaf, içi görünür 100 ml’i geçmeyen bir poşet ya da kap temin etmeniz. Yine Aliexpress’den aşağıda bulunan tüplerden bulundurmanızı öneririz.

 

 

 

 

Çantanız ‘Ben burdayım!’ desin.

 

Havayolundan kaynaklanan herhangi bir bavul kaybolma riskine karşı çantanıza, isim, soy isim, telefon ya da değişik renk kurdele, rozet gibi, benzerlerinden ayrılacak özellikler ekleyin. Kaybolma anında, bulunmasında ve size teslimindeki süreci hızlandırır.

 OLASI HATALAR VE HAYBEDEN SIKINTILAR yazılarımıza bir tık.

 Yine kaybolma riskine karşı bir önlem olarak uçakta yanınıza aldığınız çantaya idareten iç çamaşırı ve kıyafet yerleştirmek, bütün parayı ve kamera ekipmanlarını yanınızdan ayırmamak mantıklı olacaktır.

Kabin bagajı olarak sırt çantası ile uçağa girerken, şu ana kadar hiç, çanta tartılmasına şahit olmadığımızı da buradan bildirelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir