SEYAHAT İPUÇLARI

HAYBEDEN SIKINTILAR

 

+Pasaport çalınması ve kaybedilmesi

Pasaportunuzu yurtiçinde kaybettiyseniz veya çaldırdıysanız dilekçe ile pasaport şube müdürlüğüne başvurmalısınız. Bu yaşanan durumun herhangi bir cezası tabi ki yoktur ancak sıfırdan pasaport çıkartma ücretleri ile cezanızı yeterince çekersiniz zaten.

Pasaportunuzu yurtiçinde kaybederseniz sıcak terler dökersiniz. Lakin yurtdışında kaybolması size soğuk terler döktürecektir. Bunun için hep diyoruz ki, mutlaka pasaportunuzun ilk iki sayfasının fotokopisini yanınızda bulundurun, kitap ayracı olarak bile kullansanız olur o sayfayı. Hadi ona üşendiniz, en azından telefonunuzda o sayfaların fotoğrafı bulunsun.

İlk adım, kayıp olayı fark edilir edilmez hemmen bir polis merkezine gidip pasaportunuzun kaybolduğuna dair bir tutanak tutturuyorsunuz. Bu işlem yasadışı kullanım sonucunun size ekstra sıkıntı yaratmasının önüne geçebilir. İkinci adım olarak bu tutanak ile, eğer bulunduğunuz şehir/ülkede ülkemiz konsolosluğu var ise derhal oranın yolunu tutuyorsunuz. Her neredeyseniz, www.konsolosluk.gov.tr ya da www.elcilikler.com sitelerinden Türkiye Konsolosluğu bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Konsolosluğa bu tutanağı iletip geçici pasaport veya seyahat belgesi temin ediyorsunuz. Bu belge ile pasaportunuz olmasa bile havaalanından geçiş hakkınız bulunmaktadır ve ülkenize bir sorun olmadan giriş yapabilirsiniz. Lakin, Türkiye Konsolosluğu bulunmayan bir ülkedeyseniz, pasaport kayıp tutanağınız ile seyahatiniz öncesinde havaalanına giderek iki ülke arasında görüşmeler yapıldıktan sonra ülkenize dönebilirsiniz.

 

+Uçağı kaçırmak

 

Uçağınızı kaçırdıysanız; ilk yapmanız gereken, eğer havaalanının içindeyseniz havayolu firmasının bilet satış ofisine giderek uçağınızı kaçırdığınızı bildirmeniz. Eğer havaalanı dışındaysanız ve yetişemeyeceğinizden %100’ ün üzerinde eminseniz, hala vaktiniz varsa müşteri hizmetlerini arayın. Ya uçuşunuzun cezasını ödemek kaydıyla biletinizi iptal veya iade edin veya açığa aldırın. Eğer müşteri hizmetleri yardımcı olamazsa, son kez şansınızı denemek için havalimanındaki satış ofisine de bir danışın.

Tabi bu varsayımlar tek yön bileti için. Bileti gidiş-dönüş aldıysanız, uçak biletinin gidişini kaçırdıysanız, sizin o varış noktasına uçmadığınız varsayılır ve dönüş biletiniz de iptal olur.

Buna engel olmak için bilet satış ofisine gittiğinizde mutlaka dönüş uçağınız olduğu bilgisini vermeniz gerekir. Dönüş uçağınızın yanmaması için havayolu şirketinin işlem yapması gerekmektedir. Eğer gidiş uçağını kaçırdığınız için seyahatten vazgeçtiyseniz, dönüş biletinizi de iptal etmek istiyorsanız o zaman iptal-iade işlemleri geçerli olacaktır.

Siz siz olun uçuştan önce online check-in yapın. Eğer kontuar kapanmadan yetiştiyseniz kontuardan uçağa, beklemeleri ve kapıların kapanmaması için bilgi verebilirler.

UÇAK BİLETİ ÇAKALLIKLARI bölümümüzde ucuz bilet bulduğunuz yer kombinasyonları yaparak nasıl aktarma yapılabileceğinizden bahsetmiştik. Peki bu kombinasyonda bir uçağı kaçırmak bağlı diğer uçakları etkilerse ne yapmak gerekiyor?

 

+Aktarmalı uçuşu kaçırmak

Havayolu firmasından kaynaklanan bir gecikme nedeniyle aktarmalı uçuş kaçırıldı ise, bu durumda havayolu firması en uygun ilk uçuşa yolcuyu yönlendirmek zorundadır.

Aktarmalı uçak yolcudan kaynaklanan nedenlerle kaçırıldı ise, aktarma sürelerini kontrol etmek yolcunun sorumluluğunda olduğundan ikinci uçuşunuz da iptal olur. Tabi yalvar yakar, dil dökmenize ve ikna kabiliyetinize göre prosedürler her zaman aşılabilir.

Aktarmalı alınan biletlerde, aktarma yapılan ülke, transit vize istiyorsa ve aldığınız arama motorunun uyarı vermemesi nedeniyle sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Mesela 2013 yılında Seçkin bir arkadaşı ile beraber Buenos Aires’e gidecekti. Arkadaşının bileti ondan bir gün önce ve Londra aktarmalıydı. Arkadaşına uçakta bagaj verme sırasında uçağa alınamayacağı söylendi ve alınmadı. Acenteyi aradı ve bir çözüm istedi. Arkadaşına bir gün sonra Amsterdam aktarmalı bir uçak da yer ayırdıklarını söylediler, o da Seçkin’in uçuşuydu ve hiç sorunsuz Buenos Aires’ e birlikte vardılar.

 

+Bağlantılı uçuşu kaçırmak

Eğer aynı havayolu şirketi veya anlaşmalı havayolu şirketleri üzerinden bağımsız olarak ayrı biletler halinde uçuş alındı ise ve havayolu firmasından kaynaklanan bir gecikme nedeniyle uçak kaçırıldıysa, o zaman yine havayolunun size bir bilet sağlaması gerekecektir.

Ancak, eğer uçuşlar bağlantılı değilse; o zaman bir önceki havayolu firmasının gecikmesi sonraki havayolunu bağlamayacaktır ve biletiniz yanacaktır. Mesela Pegasus ile Roma’ya gidiş ve 2 saat sonrasında da Roma’dan da THY ile Singapur’a gideceksiniz diyelim. Pegasus’un rötarı yüzünden THY biletiniz yanma ihtimalini unutmayın.

Bağlantılı almadığınız uçak biletleri aktarma sırasında sorun yaratabilir. Uçuş kombinasyonlarınızı yaparken özellikle vize ya da transit vize istenmesi durumlarını unutmamanız gerekir.

 

+Uçuş iptali ya da gecikmesi ile ilgili Haklarımız neler ?

Bilindiği gibi binlerce havayolu firması var ve hepsinin de sorumluluğu üzerlerinde tutmamak için birbirinden değişik uygulamaları mevcut. Uçuş detaylarınızı girip bunlara bakabilmemize yarayan bir site var :

www.airhelp.com

 

+Kayıp bagaj

Büyük bir heyecanla hazırlandığınız seyahatinizin ilk adımında uçaktan indiniz, bagajların döndüğü bandın yanında beklediniz, beklediniz, beklediniz… Herkes çantasını aldı, heyecanlı bir şekilde gitti ve boş dönen bant ile sizi baş başa bıraktı. Soğuk ter hemmen panik havasıyla birlikte size yapıştı. Dımdızlak kaldınız.

Eee ne olacak, ne yapacağım şimdi? Boş bakışlarınızı ve ilk paniği atlattıktan sonra gelelim çözüm önerilerine.

 1. Panik yapmayın(dönerse sizindir, dönmezse hiç olmamıştır zaten), kayıp bagaj ofisinin yerini öğrenin.
 2. Bagaj etiketi ve uçuş kartınız ile kayıp bagaj ofisine başvurun. Bagaj etiketinden sorgu yaparak, bagajınızın nerede olduğunu tespit edecekler.
 3. Kayıp bagaj formu verecekler, eksiksiz bir biçimde onu dolduracaksınız. Net bir şekilde, çantanızın ayırt edici özelliklerinden, tipinden, litresinden.. bahsedin.
 4. Gittiğiniz yerde konaklayacağınız otel, hostel vs… için telefon numarası, adresi yanınızda bulunsun. Onu da doldurduğunuz forma yazacaksınız. (Çantanız o adrese gelecek.)
 5. Sizinle bütün bu süreçte ilgilenen görevlinin adını soyadını bir yere yazın.

Çantanızla ilgili bilgileri (cinsi, boyutu, rengi) doğru verin. Tüm havayolu ve yer hizmetleri şirketlerinin ortak kullandığı kayıp bagaj sistemi sayesinde kısa sürede bavulunuzun nerde kaldığı ortaya çıkacaktır. Bagajınız bulunduğunda, havayolu istediğiniz adrese ücretsiz ulaştırır. Havayolu şirketinin 24 saat içinde bavulunuzu getirememesi durumunda ihtiyacınız olan kıyafet ve diş fırçası, tıraş kremi gibi temel ihtiyaçlarınızı belirli limitler içinde karşılamak zorunda.

Neden kaybolur?

Kayıpların ana nedenlerinin başında yolcuların check-in işlemini son anda yapması geliyor. Bavul uçağa yetişmiyor, yüklenemiyor. Bir sonraki sefere kalıyor. Kayıplar aktarmalı seferlerde daha da artıyor. İki uçuş arasındaki sürenin kısıtlı olması nedeniyle, bagaj bir uçaktan diğerine götürülürken sefer kaçırılıyor. Yolcu uçuşuna bavulsuz devam ediyor.

Bugüne kadar sorunsuz uçak yolculuğu yapmanız bundan sonra da sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez. Check-in sırasında teslim ettiğiniz bagajın her an kaybolma ihtimali olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hele bir de sürekli hareket etmenizi gerektiren bir seyahat planınız varsa bu durum seyahat planlarınızın değişmesine neden olabilir.

 • Check-in sırasında teslim ettiğiniz çantanın diğer binlerce çantadan ayırt edilmesi için önleminizi alın.
 • Mümkünse parlak renkli bir çanta kullanın. Ayırt edici bir özelliği mutlaka olsun.
 • Bavulunuzu ayırt etmeyi kolaylaştıracak, çengeller, anahtarlıklar kurdeleler bağlayın.
 • Bagajın görünür bir yerine ad, soyad ve iletişim bilginizi yazın.
 • Bavulunuzda asla ve asla değerli eşya, para, elektronik cihaz, bozulacak gıda, akacak – kokacak sıvılar taşımayın.
 • Check-in sırasında aldığınız bagaj etiketini ve uçuş kartınızı asla ve asla kaybetmeyin, atmayın.
 • Mutlaka çantanızın son halinin fotoğrafını çekin.

Herhangi bir kayıp yaşanması durumunda sizi zor durumda bırakacak eşyaları yanınızda taşıyın.

Seçkin de bir kez kayıp bagaj kabusuyla karşı karşıya kaldı. Etihad Havayolları ile Abu Dhabi aktarmalı Bangkok’a seyahati sırasında, Bangkok’da pasaport kontrolünü geçtikten sonra, o bavul bandının önünde bekle Allah bekle, hmm bu bant değil sanırım deyip, durumu farkedip fakat algıdan kaçınıp 3-5 değişik bagaj bandında daha bekleme yaşadıktan sonra yetkili gibi görünen abilere başvurmanın vaktinin çok geçtiğini fark etti. İlk defa, sıkıntısını açıkladığında bir yetkili, onu başka yetkililere sepetlemeden bir seferde halletti. Seçkin ne mi yaptı?

Bir form doldurdu. Önceden çantanın fotoğrafını çekmişti, yetkiliye o fotoğrafı gönderdi. Ona kalacağı yere gitmesini ve yetkilinin verdiği telefon numarasını kalacağı yerden aramasını istedi. Burada ki amaç kaldığı yeri teyit etmekmiş. Çünkü çanta oraya gelecek. Daha sonra çantasını, Bangkok’a varmasından toplam 14 saat sonra kaldığı odanın kapısına kadar getirdiler.

 

+Jet-Lag sorunsalı

Jet-Lag, fiziki zaman ile biyolojik zamanınızın uyumsuzluğundan ileri gelen bir rahatsızlıktır. Herkesin bir biyolojik saati ve yaşadığı 24 saate göre sabit bir düzeni vardır. Bulunduğunuz yer ile seyahat ettiğiniz yer arasındaki saat farkından kaynaklanan ritim bozukluktur.

Nedeni ise doğuya doğru yapılan yolculuklarda varılan noktada bir günün, 24 saatten daha kısa yaşanmasıdır. Örneğin; Türkiye’den Buenos Aires’e gidiyorsunuz. Siz uçağa sabah bindiniz, bünyeniz biyolojik olarak 19 saat geçirmiş ama vardığınız noktada hala güneş batmamış. Gün ışığı ve karanlık olma durumu da bu sendromu etkiler.

 • Özellikle okyanus ötesi uçuşlarda, uzun bir süre uçakta oturduğumuz koltuktan kalkmıyoruz. Bu durum metabolizmamızın yavaşlamasına ve eklem ağrılarına neden olabiliyor. Uçuş sırasında hafif beslenmek ya da sık sık uçak koridorlarında dolanmanız, hem metabolizma hem de bacakların esnemesi açısından yararlı olacaktır.
 • Rahat, bol kıyafetler giymek, sizi darlanma hissinden kurtaracaktır.
 • Bol bol su içmelisiniz. Zaten su her şeyin doğal ilacıdır.
 • Uzak durma konusunda bizleri en zorlayacak şeyler, kahve ve alkol.
 • İlk bakışta bir sorun yok gibi görünse de süreç ilerledikçe jet-lagın belirtileri şu şekilde ortaya çıkabilir : Depresyon (tepkisizlik, huzursuzluk), baş ağrısı, beslenme ve uyku  düzeninde bozukluk, yorgunluk, tahammülsüzlük, sindirim sisteminde sorunlar, iştah kaybı, gerginlik.
 • Her okyanus ötesi uçuşlarınızda illa jet-lag olunacak diye bir şey yok. Yani kendinizi ‘Eyvah, jet-lag oldum(olacağım) galiba!’ şeklinde düşüncelerle gereksiz paniğe sokmayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.