SEYAHAT İPUÇLARI

NASIL KONAKLASAK?

 

 

Kocaman bir şehrin Haydarpaşa’sına elinizde bavul geldiniz. O bavulu koyacak bir oda bulamadığınız sürece ‘Seni yeneceğim …’ diye bağırmanız, çağırmanız, boş atarlarınız bir işe yaramayacak.

 

 

Tavsiyemiz konaklama yapacağınız yeri her zaman önceden ayarlamak. Sürekli hareket halinde bir seyahat haliniz varsa da, o şehre gitmeden önce aşağıda sayacağımız sitelerin, telefonunuza indirmiş olduğunuz uygulamalarından rezervasyonunuzu yapmanızı öneriyoruz.

Tamam, önceden ayarlayalım da, sitelerde de iyi güzel bir sürü seçenek çıkıyor. Kendimize uygun optimum faydayı nasıl buluruz?

Nasıl bir yerde konaklanacak ?

Neredeyse her konaklama sitesinde, tesislerin bir puan sistemi vardır. Bu sistem; fiyat, temizlik, lokasyon, güvenlik, çalışanlar gibi belirli kriterlerin, orada kalan insanların puanlamasına göre alınan ortalamasından oluşur. Bu yüzden sizin için en önemli kriter ne ise, ona göre aratma işlemi yapabilirsiniz. Her ülkenin ve her şehrin imkanları ve gelişmişlikleri birbirinden farklı olduğundan, konaklanacak yeri seçmeden önce şu basamakları düşünmeden karar almayalım:

1. Konaklama tercihinizi belirlemek :

Uzun süreli mi kalacaksınız?, Manzaralı oda mı tercih edeceksiniz?, Banyo paylaşımlı mı, yoksa özel mi olacak?, Wi-Fi’sız yaşayabilir misiniz?, Kahvaltı dahil olsun mu?, Klima mı, vantilatör mü?, Havuzu var mı?, Araba kiralayacaksanız (bu seçeneği eğer Avrupa’ya gidecekseniz atlamayın) park yeri var mıdır? Havaalanı servisi var mı?, Balkonu olsun mu? ,TV’ye gerek var mı?

2. Lokasyonu belirlemek :

Şehir merkezi mi? Havaalanına yakınlığı ya da ulaşımı nasıl? Toplu taşıma ulaşımı nasıl? Gece geç saatte hatta sabaha karşı dönebileceğiniz güvenlikte mi? ya da Gençliğin buluşma noktasında mı? Eğer ordaysa dışarıdaki ses olduğu gibi oda da olur mu? Plaj kenarı mı? Sivrisinek var mıdır?

3. Fiyat :

Değişik sitelerden de karşılaştırma yapmayı ihmal etmiyoruz.

Birçok etmen ve çeşitlilik önünüzde olacağından karar verme aşamasında, gereksiz zaman harcamalar ve ‘hiç uğraşamayacağım, lanet olsun şuraya yapıyorum rezervasyon’ isyanları sonrası, geziniz sırasında piyangodan çıkan bir pişmanlık yaşamamak için, ilk olarak kendinize göre olmazsa olmaz dediğiniz özellikleri bir belirleyin. Sonra bunların özellikleri ile fiyatlarını karşılaştırın.

Mesela, istediğiniz özelliklere göre iki yer arasında kaldınız. Birinde kahvaltı dahil değil, ötekinde dahil. Dahil olan, 20 TL daha fazla ise bir düşünün. O şehirde dışarda kahvaltı yaparsanız 20 TL harcar mısınız? Avrupa ve Japonya’ da iseniz harcamanız çok mümkündür. O yüzden kahvaltısı dahil, 20 TL fazla olan tesisten yerinizi ayırtırsınız.

Bizim tercihlerimiz :

BÜTÇEMİZ VE TAVSİYELER yazımızda belirttiğimiz üzere biz, konaklama harcamasının olabildiğince düşük olması kanaatindeyiz. Sadece 5-6 saatlik bir uykuyu karşılaması ve belli bir temizlik standardının üzerinde olması bizce yeterlidir.

Ayrıca seyahatin en işkence zamanının, sırtta çantalarımız ile mobil halde geçirdiğimiz süreç olduğunu düşündüğümüzden, bu sürecin bir an önce bitmesi ve ağırlıksız özgürce dolaşmak bizim için çok önemli. Bu yüzden tercihimiz; eğer şehre uçak ile gelmişsek, havaalanından sadece 1 vasıta ile gidilebilecek, şehir içine en yakın noktada 1 günlük rezervasyon yapıp yorgunluk atarak, günü az yorulmalı bir day trip ile geçiştirip, 2. gün şehrin gençliğinin nabzının attığı yerde bir oda tutmak. Haa bir de ‘Seviiiim koş’ diye bağıracağınız bir balkonumuz olursa değmeyin keyfimize 🙂

Şimdi sizlere, konaklama sitesi kalabalığı yapmadan en çok kullandığımız sitelerden kısaca bahsedelim :

www.booking.com ⇒ En yaygın ve çeşitliliği en fazla olan site diyebiliriz. Kullanımı ve verimi baz alındığında ilk durak bu site olmalı. Sürpriz indirimler ile fiyatlar çok uyguna düşebiliyor. Türkiye içi konaklamalarda kullanılamamasına da bizden birer üzgün smiley gelsin.

www.airbnb.com ⇒ Özetle başkasının kullanmadığı evinde ya da odasında kalma durumu diyebiliriz. Otel değil de, ev hissiyatı yaşamak istiyorsanız sizin için ideal. Fiyatlar, otellerle oldukça rekabetçi oluyor. Marketten aldığınız yumurtanızı, makarnanızı mutfağınızda pişirip öğünlerinizi dışardaki fastfood ya da abur cuburlarla çarçur etmemiş oluyorsunuz. Fiyatlar otellere göre oldukça rekabetçi . Küba’da bile kullanabildiğimiz bir sistem olması nedeniyle gayet geniş bir çeşitliliğe sahip.

Eğer hala kayıtlı değilseniz buradan kayıt yaparsanız siz de biz de kazanırız. En severek yaptığımız iş : Win&win 🙂

www.agoda.com ⇒ Booking’in gelecek vadeden kardeşi diyebiliriz. Tek artı yanı Türkiye içi konaklama istiyorsanız, rezervasyonları Agoda’dan yapabiliyorsunuz.

www.hotelscombined.com ⇒ Haritalama ve Booking ve Agoda gibi siteleri karşılaştırmalı sunup, daha ucuz olanı ön plana çıkarması açısından bu siteye bakmadan rezervasyon yapılmaması gerekir.

www.expedia.com ⇒ Aslında bir uçak arama motoru olan Expedia’da oldukça rekabetçi fiyatlara ulaşmak mümkün.

www.waytostay.com  ⇒ Airbnb’ye alternatif olabilecek bir site. Şehir çeşitliliği göz doyurmasa da, alternatif olabilir.

www.couchsurfing.com  ⇒ Airbnb gibi başkasının evi ya da odasında para vermeden kalma bir nevi misafir olma diyebiliriz.

www.hostelworld.com ⇒ Dorm yani ranzaların olduğu odalardan ya da private yani size özel odalardan oluşur. Genelde dormlar 4-10 kişilik oluyor. Haliyle kişi sayısı arttıkça fiyatta uygun oluyor. Bazı tesislerde erkek-kadın odaları farklı olabiliyor. Tek ya da birkaç arkadaş geziyorsanız, düşük maliyetli, oldukça eğlenceli yerler bulmanız mümkün.

 

2 Yorum

    • Aloha Dünya!

      Çok teşekkür ederiz:) Sorunuzun cevabı Mexico City yazımızda mevcut aslında ama buradan da söyleyelim tekrar:) Biz Hotel IBIS Mexico Alameda’da kalmıştık. Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.