SEYAHAT İPUÇLARI

UÇAK BİLETİ ÇAKALLIKLARI

Havayolu firmaları arasında yaşanan ciddi rekabet sayesinde, özellikle uzak mesafeli uçuşlar bütçesel olarak nispeten daha gidilebilir bir hal aldı. Özellikle sadece bir Schengen vizesi için, daha seyahate çıkmadan 80 EURO verebiliyorken, neden örneğin bir Tayland’a ya da Filipinler’e gidiş-geliş uçak biletine 250 EURO vermiyorsunuz?

Peki, seyahat bütçelerindeki en büyük kalemlerden olan uçak biletlerine bakarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

+Ucuza bilet bulabilmek için, uçuşumuzdan ne kadar zaman önce biletimizi almalıyız?

Gidilen sezona hatta güne (hafta içi uçuşlar daha ucuzdur) göre fiyatlar çok değişiklik gösterebilir. O yüzden gidilecek yerin yüksek sezonunda ya da o yöre insanlarının tatil zamanlarında bilet fiyatları olması gerekenden yüksek olabilir. Mesela şubat ayında Asya’nın genelinde fiyatlar yükselir. Bunun nedeni her yere yoğun bir Çinli akını yaşanmasıdır. Çünkü Çin yıl başısı bu döneme denk geliyor.

Skyscanner bu konu için de bir motor geliştirmiş. Gideceğiniz yere, ne kadar zaman önce bilet alırsanız, nasıl kar ediyorsunuz onu gösteriyor. Buna bel bağlamamak ile beraber, akıllarda bulunsun diye şuraya bir koyalım:

www.skyscanner.com.tr/bttb/en-uygun-rezervasyon-zamani

Erkenden bilet almanın karlı olduğu tezini çokça çürüttüğümüz de oldu.

Örneğin, Ekim ayında Kolombiya’ya gitmeye karar vermiştik. Gitmek için araştırmalara ocak ayında giriştiğimiz İstanbul-Bogota git-gel uçuş bileti, KLM ile (Amsterdam aktarmalı) baktığımızda temmuz ayına kadar 1053 USD görünürken, ağustos ayında KLM’nin kampanyası sonucu 505 USD’a düştü. Yani planladığımız uçuştan 2 ay önce. Biletlerimizi uçuştan 10 ay önce, araştırmalara başladığımız zamanlarda alsaydık, kişi başı 500 USD fazladan vermiş olacaktık. Yani ‘Ne kadar erken alırsan, o kadar kar edersin.’ söylemine göre aksiyon almak, her zaman çok da mantıklı bir hareket olmaz.

Bunun için biz, bir X havayolunun indirim yapacağını nereden bileceğiz? İlk iş, dünyanın neresine gidiyorsanız, o bölgedeki rekabet halindeki havayolu şirketlerinin e-bültenlerine abone olmak. Kampanyaları size düzenli olarak mail ile gönderirler. Aklınızda hiç olmayan yerler için kulağınıza kar suyu kaçırırlar.

Örneğin, Asya’ya gidecekseniz, Emirates, Etihad, Qatar gibi hava yollarının sitelerine üye olun.

Bültenleri sürekli takip edin ve aşağıda sayacağımız Uçak Bileti Arama Motorları sitelerinde kaydettiğiniz aramanıza alarmlar kurun. Tabi ziller, alarmlar çaldığında, mailden gelen kampanyalar yağmaya başladığında azıcık aceleci olmanızda yarar var. Çünkü o biletler sınırlı sayıda olabilir.

Bazen gidiş-geliş biletler, arama motorlarında, tek yön aramaktan daha pahalı görülebilir. Arama motoru sonuçta bir motor. Her şeye hakim olamıyor. Para önemli mevzu o yüzden hakim, siz olmalısınız. Sistem içi aksaklıklardan yararlanabilirsiniz.

+ Uçak Bileti Arama Motorları

Seyahat edilecek tarih ya da tarih aralığı belirlemişseniz, arama yaparken, birden fazla arama motorunu inceleyin. Hepsinin fiyat politikaları farklıdır. Bazen bir arama motoru pahalıyken, aynı şartları taşıyan başka bir arama motoru daha ucuz olabilir. Fiyatlar, firmaların ellerinde kalan bilet sayısına göre değişir. Aşağıda en çok kullandığımız arama motorlarını sıraladık :

1. www.skyscanner.com

2. www.kiwi.com/tr/

3. www.airtickets24.com

4. www.momondo.com

5. www.kayak.com/

6. www.ekobilet.com

7. www.wego.com.tr

8. www.turna.com

9. www.expedia.com

10. www.aerobilet.com.tr

Arama sonucunda, motorun bulduğu fiyatı, bir de o havayollarının kendi sitesinden de bakmayı ihmal etmeyin. Gerçek ederi neymiş de size o fiyatı göstermiş?

Unutmayın! Aynı bileti daha ucuza bulup almak, gideceğiniz yerde bir gece daha konaklamanıza tekabül edebilir.

+Aktarma Çakallıkları ve Örnek Vakalar

Aktarmalı uçarak ve görece daha çileli bir yolculuk sürecini kabullenerek, uçak biletine vereceğiniz ücreti yarı fiyatına kadar indirebileceğinizin, hatta arama motorunun sunduğu aktarmayı değil de, kendinizin bulup oluşturduğu bağlantılı uçuşlarla bu fiyatı daha da düşürebileceğinizin farkında olun.

Avrupa’ya gidecekseniz, özellikle Pegasus çok güzel kampanyalar yapıyor. Sürekli takip edip, kampanyalardan çok rahat bir şekilde %30-%40 indirime varan oranlarla faydalanabilirsiniz.

Örnek 1 : Kuzey ışıkları, siyah kum plajı, buz mağaraları ve benzersiz şelaleleri için İzlanda’ya gitmek istiyorsunuz. Bakıyorsunuz bütün arama motorlarında fiyat gidiş-geliş ortalama 300 USD civarında. Ne yapmayacağız? Direkt ‘napayım, gideceğim yer bu fiyata değer’ deyip o bileti yapıştırmayacağız.

Neden İzlanda seyahatinize Norveç’i de eklemeyelim?

Pegasus’un indirimini yakalayamadığınızı düşündüğümüzdeki tarifesi ile Norveç’ e (Oslo) gidiş-geliş 130 USD civarında. Norveç(Oslo) ile İzlanda(Reykjavik) gidiş- geliş yaklaşık 100 USD’a bulmak çok mümkün. İkisini topladığınızda, sadece İzlanda’ya vereceğiniz bilet parasından 70 USD civarında daha az vermiş olacak ve buna artı olarak Norveçli balıkçıların kullandığı sırlara tanık olabileceksiniz.

Pegasus’un indirimine denk gelip ona göre bir plan çizerseniz, tasarruf miktarınız daha da artacaktır.

Örnek 2 : Eğer Schengen vizeniz ya da yeşil pasaportunuz varsa uygulamaktan çekinmemeniz gereken bir yol :

Herkesin hayali olan Güney Amerika’ya gideceğim diye tutturdunuz. Hem de Buenos Aires. Direkt bodoslama yapılacak bir aramada 1000 USD’dan açılan kapılar, 24 saatin üzerinde seyahat süreleri karşınıza çıkar. İş yerinden izin almak sıkıntıdır ama öncelikle gitme gününüzü bir kesinleştirin (en azından 3-5 gün aralığına indirgeyin).

Arama motorunda Nereden kısmına, İstanbul yazın, Nereye kısmını boş bırakın. O kesinleştirdiğiniz gün için, İstanbul çıkışlı en ucuz ülkeleri ve şehirleri göreceksiniz.

En ucuz olan bir Avrupa şehrini seçin. (Roma, Amsterdam, Madrid…). 50 USD altına bulacağınız kesin. Örneğin Roma. Roma’dan Buenos Aires’ e olan bir arama daha yapın. Karşınıza çıkan bilet fiyat 400USD civarında olacaktır. İster gideceğiniz gün için, ister de Roma da bir gün geçireyim, sabahında giderim Buenos Aires’e derseniz ertesi gün için aratın. Toplam maliyetiniz 500 USD olmayacaktır.

Dönüşü nasıl yapalım istersiniz? Bizce Buenos Aires’le kalmayın, bir rota dahilinde yukarıya çıktığınızı varsaydık ve 3 hafta sonrası için Sao Paulo’dan dönüş arama işine giriştik. Yine arama motorumuza soruyoruz : Sao Paulo’dan o gün için (esnek olmak avantajdır) en ucuz Avrupa şehri hangisidir?

Cevap Madrid’miş. 250 USD. O zaman bir sonraki aramam Pegasus’tan Madrid-İstanbul olacak.

Aaa!! Bir saniye.Madrid- İstanbul için ertesi günkü bilet daha ucuzmuş. Ee zamanım da var. Ben o bir günü de Madrid’de geçireyim diyebilirsiniz.

Örnek 3 : İstanbul’dan Kamboçya, Siem Reap’a gitmek istiyoruz. İstanbul-Siem Reap biletlerinin çok aktarmalı ve görece pahalı olduğunu görüyoruz. Vaz mı geçeceğiz?

Evet 🙂

Yakın mesafeli ülke ya da şehirlerin havaalanlarından alternatif uçuş kovalayacağız. Asya’da aktarmaların ya da uçuşların görece uygun fiyatlı olduğu şehirler Bangkok ve Kuala Lumpur olarak karşımıza çıkıyor.

Tatilimize 1 gün daha ekleyip Bangkok’a bilet alacağız. 1 gün Bangkok’u görmüş olup, sabah erkenden Bangkok’dan Siem Reap’a geçeceğiz. Uçaklar 40 USD civarında. Ama macera isterseniz önerimiz karayolu ile geçmek. 15 USD ile klimalı güzel otobüslerle içinde sizin gibi backpacker dolu gezginlerle geçeceksiniz, toplam 6-8 saat aralığında. Ayrıca Kamboçya sınırında dinlenme tesisinde vizenizi alıyorsunuz, yani önceden vize alma uğraşısı da yok.

Siem Reap’dan canınız Filipinler’e mi gitmek istedi. Direkt aratıp, bilet fiyatları ile moralinizi bozmayın. Siem Reap’dan Kuala Lumpur’a gidin, 1 gün kalın Batu Caves’i görün, ertesi gün Kuala Lumpur’dan Filipinler’e geçersiniz. Kamboçya’dan direkt Filipinler’e vereceğiniz bilet fiyatından hem yarı yarıya tasarruf etmiş olursunuz, hem de 1 gün de olsa değişik kültür görmüş olursunuz

Aktarmalı uçuşlarda dikkat etmeniz gereken hususlara gelirsek :

  1. Aynı gün aktarma yapıyorsanız, uçuşlar arası zaman farkına dikkat. Bu farkın 2-3 saatten az olmamasını istiyoruz. Çünkü transit yolcuyuz. Eğer aktarma yaptığımız havayolu firmaları aynı ittifakta değilse, bagaja verdiğiniz bavulunuzu almanız ve tekrar giden yolcu kısmından giriş yapmanız, pasaport kontrolünden geçmeniz gerekecek. Ayrıca ilk uçağınızın rötar yapma ihtimalini hesapta tutmak gerekir. Normal aktarmalı iki uçağınız varsa rötar durumunda tüm sorumluluk havayolu şirketine aittir ve size çözüm üretir. Ancak mevcut durumda aktarmayı biz kafamıza göre oluşturduğumuz için tüm sorumluluk bizimdir. Olası rötar durumu ve pasaport çıkış-giriş için geçecek olan süreyi hesaba katın.
  2. Aynı gün aktarma yapıyorsanız, aktarmaları yapacağınız havalimanlarının aynı olmasına dikkat edin. Şehirlerde 2 hatta 3 farklı havalimanı olabiliyor. Örneğin, Paris’e Orly havalimanına geldiniz. Fakat aktarma yapacağınız uçak Charles De Gaule havalimanından kalkıyor olabilir. Bangkok’dan aktarma yapmak üzere Suvarnabhumi havaalanına geldiniz. Bir baktınız ki aktarma yapacağınız uçak aslında yine Bangkok’daki Don Muang havaalanıymış. Ya da Filipinlerde edindiğimiz acı bir tecrübeyi paylaşalım: Manila’dan herhangi bir adaya geçeceksiniz. Manila Ninoy Aquino tek havaalanı olarak görünse de, 4 terminalden oluşmakta ve hepsini de sağ olsunlar şehrin dört bir yanına dağıtmışlar. Bunu çözmek ve çareler bulmak için yeterince zamanınız olması açısından aktarma zamanını biraz geniş tutun.

+ Acayip uyguna bilet aldım ama aktarmamdaki bekleme süresi 10 saat! Ne yapacağım o kadar süre havaalanında?

Aktarma yapacağınız havaalanında geçireceğiniz vakti nasıl değerlendireceğinizi önceden planlayın.

Mesela Seçkin, ilk Küba seferini 2015 yılında Aeroflot firması ile Moskova aktarmalı yapmıştı. Moskova’da olan 7 saat aktarma süresince havaalanında beklemedi. O sıralar Rusya ile aramızda vize serbestisi olduğundan bir Moskova havası almak istedi. Havaalanının içindeki Burger King’den, ürünlerin fiyatlarına bakıp şehrin fiyat skalasını tahmin edip, ihtiyacı kadar Ruble aldı. Metro ile Kremlin’e gitti, hoş bir mekanda bir şeyler içti ve tekrar havaalanına döndü.

Tabi bunun için duraklama yaptığınız ülkenin vize isteyip istemediği önemli. Eğer bekleme süreniz 5 saatin üzerinde ve o havaalanından çıkamıyorsanız dahi bir önerimiz var.

O havaalanın imkanları hakkında her türlü bilgi ve çakallığa sahip olmalısınız ki zamanınızı sıkılmadan yiyebilesiniz. Bunun için harika şöyle bir site yapmışlar.

Yolculuğa çıkmadan mutlaka bakın.

+Uçuş iptali ya da gecikmesi ile ilgili haklarımız neler ?

OLASI HATALAR VE HAYBEDEN SIKINTILAR bölümünde de değindiğimiz üzere, bilindiği gibi binlerce havayolu firması var ve hepsinin de sorumluluğu üzerlerinde tutmamak için birbirinden değişik uygulamaları mevcut. Uçuş detaylarınızı girip bunlara bakabilmemize yarayan bir site var :

https://www.airhelp.com/en/

Kullanmak zorunda kalmamayı umut ediyoruz.

+Havayolu ittifakları

Birden fazla havayolu şirketinin ortak uçuş programları hazırlayarak maliyetlerini düşürmesi ve yolculara birçok hizmeti kesintisiz sunabilmesi amacıyla ortak hareket etmesi ile kurulmuş organizasyonlardır. Dünya çapında 3 büyük ittifak vardır.

Sky Team Alliance, Star Alliance ve One World Alliance

İttifakların sayılamayacak kadar çok avantajları vardır. Bunlardan en önemlisi, uçak kaçırınca, gecikince ya da iptal olunca, hemen ittifak içi müsait bir havayolunun yardıma koşmasıdır. Tüm firmaların tüm uçuşları genelde birbiriyle uyumludur. Bir uçağı makul bir sebeple kaçırdığınızda 24 saat beklemek yerine alternatif bir şirketin uçağı ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Örneğin, THY’den, İstanbul’dan Porto’ya gidiş-geliş bilet aldınız. Gidiş uçağınızın THY, dönüş uçağınızın ise TAP Portugal olması pek muhtemel.

Kendi aktarmanızı kendinizin nasıl yapacağınızı yukarıda İstanbul-Roma-Buenos Aires örneğinde anlatmıştık. Hadi gelin bunu başka bir vaka ile örneklendirelim:

Örneğin, Bogota’ya uçmak istiyorsunuz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere biletler 1000 USD civarında. İstanbul-Madrid’e bakınca THY ile 150 USD civarında, aynı ittifaktaki Kolombiya menşeli Avianca firması ile Madrid-Bogota 600 USD civarında. Bu iki bileti birleştirip, İstanbul’dan THY’ye vereceğiniz bagajınızı, hiç almadan Madrid transferini gerçekleştirebilmeniz mümkün. Çünkü aynı ittifaktalar! Tabi İstanbul’da bagajınızı verirken, bir sonraki uçuş bilgilerinizi vermeyi unutmamanız gerekiyor. Yoksa siz Bogota’ya gittiğiniz zaman, bagajınız Madrid’de kalır. Tabi bunu, eğer Schengen vizeniz varsa yapabilirsiniz. Yoksa, Schengen vizeniz olmadığı için THY sizi Madrid uçağına almaz.

Hem aktarmalı tek bilet almış gibi aktarmada bagaj taşımaz transitten direkt geçersiniz, hem de 1000 USD yerine 750 USD vermiş olursunuz.


İTTİFAKLAR VE HAVAYOLLARI

Sky Team Alliance : www.skyteam.com/

Aeroflot, Aerolíneas Argentinas, Aeromexico, Air Europa, Air France, Alitalia, China Airlines, China Eastern, China Southern, Czech Airlines, Delta Air Lines, Kenya Airways, KLM, Korean Air, Middle East Airlines, Saudia, TAROM, Vietnam Airlines, Xiamen Air

Star Alliance : www.staralliance.com

Adria Airways,Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air New Zealand, ANA , Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Brussels Airlines , Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAM Airlines, TAP Portugal, THAI, Turkish Airlines, United, US Airways.

One World Alliance : www.oneworld.com

American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Iberia, Japan Airlines, LATAM, Malaysia Airlines, Qantas, Qatar Airways, Royal Jordanian, S7 Airlines, SriLankan Airlines


+Low-Cost havayolları çakallıkları

Amaç; yemek, bagaj hakkı, koltuk seçimi gibi bazı hizmetleri, talep edene ekstra ücretle sunarak, uçak biletini olabilecek en düşük maliyeti ile insanlara sunmak. Hemen hemen her ülkenin bu tarz havayolları vardır. Türkiye’de bu sistemin en bilinen temsilcisi Pegasus. Low-Cost havayolu firmalarının bir çoğu uçak bileti arama motorlarında çıkmayabilir. Kendi sitelerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Birazdan sayacağımız havayollarıyla, hele ki Avrupa içi biraz da rekabet nedeniyle o kadar komik fiyatlara uçabiliyorsunuz ki, Pegasus’a verdiğiniz paraya acır hale geliyorsunuz. Peki neden böyle? Yani adam neden 5-10 EUR’a satıyor bileti? Avrupa’da böyle olmasının nedeni biraz da insanların yüksek hızlı trenleri tercih etmesi.

Bu firmalarında kendine göre ekstra gelir kalemleri oluyor. Mesela bavul kısıtlamaları. El bagajınıza bile kısıtlama gelebiliyor. Onun için bilet alırken bu bagaj durumuna dikkat etmeniz önemli. İkinci durum ise check-in.

İlk low-cost deneyimimiz :

Seçkin ve birkaç arkadaşının Ryan Air ile Lisbon’dan Porto’ya uçuşu sırasında yaşanan bir durum. 5 EURO’a aldıkları biletleri ve sırt çantaları ile havaalanına geldiler. Fakat check-in olayını koşuşturma yüzünden online olarak yapamadıkları için 5 EURO’a aldıkları biletin üzerine bir de kontuarda check-in ücreti olan( öyle bir şey varmış!) 50 EURO ödediler.

Allahtan sırt çantaları hacim standardından yırttı. Yoksa bir 50 EURO’da çantaya gidecekti.

Low-cost ile uçuyorsanız, bütün uyarılara ekstra dikkat kesilin. Önceden yapmış olduğunuz check-in çıktısını alın ve bagajınızın, havayolu şirketinin uygun gördüğü hacim ve ağırlık standartlarına uygunluğundan emin olun. Diyelim ki kallavi bir bagajınız var ve mecbursunuz. O zaman da, bunu en başında bilet alırken, ekstra bagaj seçeneğiyle biletinizi alın. Havaalanında ekstra bagaj için ödeyeceğinizden daha düşük olacaktır.

Aşağıda alfabetik olarak bazı ülkelerin yerel Low-Cost havayollarını listeledik. Hangi ülkeye gidiyorsanız, gerek o ülke içi, gerek çevre ülkelerden o ülkeye gidiş için kendi sitelerine girip kendinize uyan kombinasyonlarda aramalar yapmanızı öneririz. Çünkü bu havayollarının çoğu, arama motorlarında çıkmayabiliyor.

ASYA

Çin : Spring Airlines

Hong Kong : Hong Kong Express

Hindistan : Air Asia India, Air India Express, GoAir, IndiGo

Endonezya : Lion Air, Citilink, Tigerair, Air Asia

Japonya : Air Do, Skymark Airlines, Vanilla Air, Jetstar Japan, Solaseed Air

Malezya : Air Asia, Firefly, Malindo Air

Filipinler : Air Asia, Cebu Pacific, Tigerair

Singapur : Scoot, Jetstar Asia, Tigerair

Tayland : Air Asia, Lion Air, Nok Air, Solar Air

AVRUPA

Çekya : SmartWings, Fransa : Transavia, Almanya: Germanwings, Macaristan : WizzAir, İzlanda: WoW Air, İrlanda : RyanAir, İtalya : Blue Panaroma Airlines, Air One, İspanya : Vueling Norveç : Norwegian Air Shuttle, İngiltere : easyJet, flybe, jet2.com

Avustralya : Jetstar Airways, Rex, Virgin Blue, Tigerair

Kanada : Air Transat, Sunwing, WestJet

Meksika : Interjet, Volaris

Kolombiya : VivaColombia, Easyfly

Ekvator : TAME

Brazilya : Azul Brazilian Airlines, Gol Transportes Aereos

Amerika Birleşik Devletleri : AirTran Airways, Allegiant Air, Frontier Airlines, JetBlue, Southwest Airlines, Spirit Airlines, Sun Country Airlines, Virgin America

 

+Check-in yaptırma

Uçuşunuz deniz aşırı ya da bünyenize fazla etki edebilecek bir uzunluktaysa, online check-in işleminizi uçuştan 24-48 saat önce yapmanızı öneriyoruz. Peki neden? Yapmasak, bavulları uçuştan 2-3 saat önce gelip kontuarda verirken de yaptırsak olmaz mı?

Online check-in işlemi yapanlara, sadece bavul bırakmaları için ayrı bir kontuar açılıyor ve işlemleri kuyruk beklemeden hallediliyor. İstediğiniz koltuğu seçmenin önemine gelirsek; uçağın markasına göre Boeing ya da Airbus ve onların da modeline göre oturma düzeni değişebiliyor.

Online check-in yaparken uçağınızın yer planına göre kendi hacminize ve rahatlığınıza göre yer seçimini yapıyorsunuz. Mesela, tepenizde dikilen insanlar ya da koku sıkıntısı olmaması için tuvalete yakın bir tercih yapmazsınız. Ya da kapılmamışsa, geniş bir alan istiyorsanız ‘EXIT’ yazan kapıların yanında yer seçebilirsiniz. O yüzden uçuşunuz öncesi check-in yaptırmazsanız, sistem sizi otomatik olarak tuvalete yakın bir yere atayabilir.

Çakallık olarak check-in süresi başlamadan, https://www.seatguru.com/ sitesinden uçağınızın sefer numarasını girerek, uçağın marka ve modeline göre birkaç yer gözünüze kestirmenizi öneririz.

 

+Uçağı kaçırdınız, uçuş rötar yaptı ya da iptal oldu:

OLASI HATALAR  VE HAYBEDEN SIKINTILAR yazılarımıza tık.

Bir yorum

  • RECAİ

    Ben böylesini hiç düşünmemiş bir yerden bir yere giderken değişik firmalara ait uçak bilet fiyatlarına bakar en uygununa karar verirdim. ancak siz olayı gerçekten çözmüşünüz. Bir Ülkeye giderken direk İstanbul İzlanda yerine Norveç seçerek Norveç İzlanda veya Günay Amerika örneği gibi çok akıllıca bir yöntem. çok daha ekonomik çok daha faydalı bir yöntem tebrikler… maşallah ne varsa gençlerimizde var. :)) Takipe Devam…. :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.