KAMBOÇYA

KOH RONG – KAMBOÇYA’DA BİR TÜRK ADASI

SIHANOUKVILLE VE KOH RONG

Koh Rong, Kamboçya’nın Sihanoukville şehrine bağlı bir ada. 1800’lü yıllardaki kolonileşme dalgası ile Fransız sömürgesi olan ve yaklaşık 100 yıl bu şekilde yaşayan Kamboçya halkı, 1953 yılında Kral Sihanouk’un ‘artık yeter’ demesi ile bağımsızlık mücadelesine başlamış ve başarılı olmuşlar. Böyle olununca da kralın ismi bu şehre verilmiş.

Siem Reap’den Sihanoukville’e burada anlattığımız yataklı gece otobüsleri ile gitmeyi istesek de,  zamansızlıktan ötürü uçak ile (JC International Airlines) kişi başı 60 USD vererek gittik. Başka ülkeden direkt Sihanoukville’ e gelecekseniz en ucuz uçuşlar, Kuala Lumpur ve Bangkok’tan oluyor. Bu seçenek bir köşede dursun.

Sihanoukville, hem sırt çantalı gezginlerin, hem de farklı beklentilerdeki tüm turistlerin gözde şehri olacak bir yapılanma içinde. Şuradaki yazımızda anlattığımız yolculuğumuzda tanıştığımız gezginlerin ‘Kamboçya’ ya gidiyorsunuz fakat Sihanoukville’de Otres plajına gitmiyorsunuz!’ temalı şaşkın laflarına maruz kalmıştık fakat sonradan araştırdık ki, kitlesi ve çevresi itibarı ile Goa’yı aratmayan bir ortam. Açıkçası gitmeden önce böyle bir ‘Sihanoukville’ beklemiyorduk. Yoksa en az 1 gün buraya ayırırdık.

Sihanoukville ve çevresi nefis manzaralara, koylara ve plajlara sahip. Koh Rong’a giden feribot için, kalkış zamanına daha var ise, bisiklet veya motosiklet kiralayarak, iskeleye yakın olan çevre plajlarda vakit geçirmenizi öneririz. Sokha ve Independence Plajları daha çok lüks resort otellerle dolu iken, Ochheuteal (Serendipity) ve Otres Plajları bungalovları ve çılgın kitlesi, sevimli butik otelleriyle sırt çantalı gezginlerin gündüz deniz ve güneşin, gece de sabaha kadar süren partilerin tadını çıkaracağı bölgeler.

SIHANOUKVILLE’DEN KOH RONG’A GİDİŞ

Havaalanından Koh Rong’a giden teknelerin kalktığı iskeleye taksiden başka bir vasıta yok ve fiks fiyat 20 USD. O yüzden daha havaalanından çıkmadan hemen başka gezginlerle muhabbete girip, birlikte gitmeyi teklif edin. Ne kadar çok kişi olursanız, vereceğiniz para o kadar düşer. Yolculuk yaklaşık 30-45 dk sürüyor. Biraz trafik olabiliyor. Biz gözümüze kestirdiğimiz İspanyol bir çift ile anlaşıp ortaklaşa hareket ettik. Fiks olan fiyatı 15 USD’a indirdik. Kişi başı değil, toplam.

Bot acenteleri iskelede bulunmadığından, taksi şoförüne hangi tip botla (hızlı ya da yavaş olan) gitmek istediğinizi belirtip, iskeleye gelmeden önce sizi bilet satış acentesine götürmesini söyleyin. Yanımızdaki İspanyol çift de bizim gibi zaman kaybetmeden adaya ulaşmak istediğinden, taksiciden bizi, adaya en hızlı sürede (30-45 dakikada) giden G.T.V.C firmasının acentesine götürmesini istedik. Speedboat (hızlı bot) için adaya kişi başı tek yön fiyat 15 USD, git-gel alırsanız toplam 22 USD. Dönüş tarihi açık oluyor, istediğiniz tarihte dönebilirsiniz. Zamanınız var ise hızlı bot yerine, 2 saatte giden yavaş botu tercih ederseniz, ona da git-gel 13 USD vereceksiniz.

Ferry iskelesine gelir gelmez hemen girişindeki Yasmine Bar ve Restaurant’ ta birer kahve içelim diye aramızda konuşurken, ‘hayırdır gençler’ diye seslenen Bünyamin abilerin masalarında buluyoruz kendimizi. Oturup, botumuzun kalkış saatine kadar goy goy, muhabbet ediyoruz. Adada yerleşik hayat kuran Türkler ile ilgili gözlemler oluşmaya başlıyor. Bunun için sizi buradaki yazımıza alabiliriz.

KOH RONG – KOH RONG SAMLOEM

İki adayı karşılaştıracak olursak; Koh Rong Adası daha çok sırt çantalı gezginlerin tercihi. Dolayısıyla konaklama seçenekleri daha çeşitli ve oteller estetik olarak çok gösterişli değil. Yeme içme alternatifleri de daha uygun fiyatlı. Koh Rong Samloem ise, resort otelleri ile bambaşka bir kesime ve bütçeye hitap ediyor. Ancak buraların ada olduğunu, imkanların ve konforun kısıtlı, fiyatların anakaraya göre yüksek olduğunu belirtmekte ve gelmeden kendinizi bunlara hazırlamakta fayda var. Mesela bazı ‘resort’ların ya da ‘hotel’lerin sadece isimleri o şekilde.:)

Koh Rong seçenekleri açısından daha zengin ve gelişmiş olduğundan, daha kalabalık ve hareketli iken, Koh Rong Samloem daha sessiz ve sakin. Haliyle fiyatlarda, hizmet ne kadar sınırlı ise o kadar artıyor.

Koh Rong’un diğer bir özelliği de Türk Adası diye bilinmesi, ki bunu ayrıca buradaki yazımızda detaylı değerlendiriyoruz. Koh Rong ya da Türk Adası serüvenimiz sadece 3 gün sürdü. Plajlar, yerel yaşam, eğlence ve doğa o kadar doyurdu ki bizi, adanın kardeşi Koh Rong Samloem’e uğrama gereği duymadık.

KOH RONG

Haritada numaralandırdığımız yerleri aşağıda açıklıyoruz.

Kumsalda yürürken kumlardan çıkan sesi dinlediniz mi hiç? Koh Rong’u gittiğimiz diğer yerlerin plajlarından ayıran şeylerden biri işte bu ses. Pudra niteliğine sahip bembeyaz kumsallarla çevrilmiş bir ada. Bu adanın plajlarında yürürken sanki karda yürüyormuş gibi kart kurt diye ses çıkıyor.

Kendime motosiklet kullanma konusunda güveniyorum diyebiliyorsanız, motor kiralayıp adanın çevresini dolaşabilirsiniz. Yeni yollar yapılmış. Yol dediğimize bakmayın, asfalt beklemeyin. Bazı yerlerde yol sadece plajdan ve kumdan ibaret. Adaya Sihanoukville’den birlikte geldiğimiz İspanyol çift motosikleti 15 USD vererek kiralamışlardı. Bayağı bir zorlanmışlar, alınlarında damar falan çıkmıştı. Yorgun fakat mutlulardı. Ada da her yeri görebilmenin en ucuz yolu motosiklet kiralamak diyebiliriz.

Koh Toch Village

Haritadaki 1 numaralı yer. Adanın merkezi burası diyebiliriz. Anakaradan gelen malzemeler ve yolcu tekneleri buradaki merkez iskeleye yanaşıyor. Bunun yanında restoranlar, kafeler, barlar, konaklama yerleri, gece hayatı… Kısaca adaya dair her türlü keşmekeş burada.

Bu arada, aklınızda olsun, teknelerin yanaştığı kumsalda denize girilmesini pek önermiyoruz. Çünkü lağım buradan denize karışıyor. 2019 yılında, iskelenin hemen sağındaki açık lağımın üstünü kum ile kapatmış olsalar da, yine yerin altından denize akıyor. Dolayısıyla biraz pis.

Fakat bağışıklığı olanlar için, lağımın kendisi bile bir eğlence halini alabiliyor.

Police Beach

Haritada 4 numarada yer alan, normal şartlar altında bakılınca hiçbir özelliği olmayan küçük bir plaj olsa da, bu plajın ön plana çıkmasının nedeni çarşamba ve cumartesi geceleri, sabaha kadar parti olması. Ücreti 10 USD ve bileti gün içinde merkezde her yerden alabiliyorsunuz. Eğer parti sırasında biletiniz yoksa kapıda 12,5 USD’a alınıyor. Partinin müzik tarzı ve konsepti Psychedelic. Yani sağlıklı bir kafa ile giderseniz yorucu ve daha önce Goa görmüşseniz basit gelebilir 🙂

4K Beach- Long Set Beach

Haritada 2 ve 3 olarak numaraladığımız yerler. Yani merkezden, ormanın içinden ve bungalovlar arasından 5 dk yürüyüş ile ulaşılan, 2 km uzunluğunda, sizi sandbar ile karşılayan büyük bir plaj. Sakin, sessiz, hatta yer yer ıssız bir plaj. Birkaç tane tesis de var.

Long Beach – Sok San Beach

5 numaranın aşağısındaki kısım Long Beach. Adanın merkezinden 1 saat kadar süren bir tırmanış ve zorlu iniş ile ulaşılabiliyor. Yolun başları iyi ama sona doğru dimdik kayalardan inmek gerekiyor ve bu kısım baya zorlu geçiyor.  Hep bir ‘acaba doğru yolda mıyız?’ sorgusu altında geçen, kayalar arası atlayış yaparak ilerlediğimiz yol çok güzel bir sonla bitiyor. Bu arada siz siz olun parmak arası terlikle yürümeyin bu yolu. Yol, yolda kalmış bir sürü tekli terlikler ile dolu.

Long Beach ve ardındaki, haritada 5 numaralı Sok San Beach, yorulduğumuza değecek kadar güzeldi. Beklentinizi ne kadar yüksek tutarsanız tutun, bu 6 km plaj o beklentinizi de aşacak nitelikte. Büyük bir inşaat çalışması var. Ne olduğu bilinmez ama bu durum, gelecekte buralar betonlanacak ve daha çok insanlanacak demek.

Plajlar arası taxi boat denilen dolmuş misali tekneler var. Örneğin, Long Beach’in sonundaki Sok San köyüne gittiniz. Haritada 5 numaradasınız, günü orda batırdınız. Merkeze, yani 1 numaraya dönüşünüzü yürüyerek yapmak, zorlu parkuru düşününce biraz zor olacaktır. Biz Koh Toch’a bot taxi için 10 USD için anlaşmıştık. Fakat denizin ve rüzgarın durumu kötü olduğundan tekneler iptal oldu. Diğer bir seçeneği değerlendirdik ve motor taxi denen motosikletin arkasında döndük, o da 9 USD tuttu.

Prek Svay Village – Lonely Beach – Palm Beach

Haritada 7 numara ile gösterdiğimiz, turistten arındırılmış bir yaşam alanı gibi görünen bu köy, aslında tam bir balıkçı köyü.  Adanın uzak köşesinde bulunan bu bölgeye, adada bulunduğunuz yerden bir bot taxi ile anlaşıp (iyi bir pazarlıkla, 30 USD karşılığında), haritada 6 numaralı Lonely Beach ve Palm Beach’i de kapsayan bir tur yaratabilirsiniz kendinize. Fakat Long ve Sok San plajları gibi bir efsanelik beklemeyin.

PREK SVAY
PREK SVAY

KONAKLAMA

Adanın popülaritesi her geçen gün arttığından konaklama için her türlü bütçede seçenekler mevcut.. Adanın dört bir tarafına yayılmış hosteller, bungalovlar, resortlar, guesthouselar, hatta çadırlar mevcut.  Eğer kafanızda dorm değil de, içinde wc olan özel oda tarzı bir seçenek var ise, mutlaka gitmeden ayarlamaya çalışın.

Adanın merkezi olan, yani adaya ilk ayak basacağınız Koh Toch bölgesinde 7/24 eğlence olduğundan kalabalık ve sesten uyuyamama sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun dışında 4k Beach ya da Long Beach taraflarında insandan izole bir konaklama da tercih edebilirsiniz. Fakat ne kadar dinginlik için gelmiş olursanız olun, ister istemez bir gece ‘merkeze bir gideyim’ diyeceksiniz ve karanlık orman yollarından geçeceksiniz. Fener bulundurmayı unutmayın.

Biz, ‘yatmaya  gelmedik’ mottosu ile merkezde 3 gecesi 48 USD vererek burada kaldık. Wi-fi’si, temizliği ve çalışanların ilgisi beklentimizin bayağı bir üstündeydi. Tek eksik tarafı merkezde ve denize sıfır olduğundan biraz lağım kokusuydu ama dayanılmaz da değildi.

GİTMEDEN ÖNCE

+Adaya gitmeden önce Sandfly denen, meşhur kum sineğinin ününü duymuş ve korunmak için önlem almamız gerektiğini biliyorduk. Ama bizim de meşhur bir davranış şeklimiz var: ‘ Yaov ne olabilir ki allahaşkına …’ Bunu kesinlikle yapmayın. Biz yaptık. Genelde ayaklara hücum eden bu sinek çeşidi. Isırmaktan ziyade deri altınıza yumurta bırakıyormuş ve sürekli, geçmeyen, geçermiş gibi yapan ama kendini yineleyen alerjik reaksiyona dönen bir çile halini alıyor. Long Beach’e giden yolda semptomlarını fark etsek de, adanın geneline hakim bir sıkıntı olduğu bir gerçek. Ayaklarda aşırı bir kaşıntı ve şişme oluyor, ısırıkların ya da kabarcıkların izleri zor geçiyor. Çözümü ise hindistan cevizi yağıymış. Biz ne bulursak sürdüğümüz için, asıl geçiren ne onu anlayamamıştık.

+Dünyanın her yerinde ada fiyatları, ana kara fiyatlarına göre yüksektir. Çünkü ürünü adaya getirebilmenin bir maliyeti vardır.  Buraya gelmeden Sihanoukville’den alışveriş işini halledin. Halledemezseniz de pek üzülmeyin. Mesela sinek ilacını Sihanoukville’den 3,5 USD’a almıştık. Aynısını Koh Rong’da 4 USD olduğunu gördük.

+Dalgadan ya da rüzgardan ötürü bot ya da taxi boat seferleri iptal olabiliyor, o yüzden önceden bunu sormanızda yarar var.

+Adada yol olmadığından her yer kum olduğundan tekerlekli bavulu sürmekte zorlanabilirsiniz. O yüzden sırt çantası daha uygun olacaktır.

+Konaklama konusunda; eğer tek gelecekseniz, kalacak yer bulmada zorlanmazsınız, fakat çiftseniz oda bulma işini önceden ayarlamaya çalışın, şansa bırakmayın.

+Aşağı Koh Rong ile ilgili çektiğimiz Youtube kanalımızdaki videoları bıraktık. Abone olursanız çok seviniriz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.