KÜBA

CIENFUEGOS – HUZUR VEREN BİR KOLONİ ŞEHRİ

Seçkin’in ve arkadaşı Arda’nın ilk Küba gezilerinde yollarını düşürdükleri Cienfuegos, Havana şehrine 250 km uzaklıkta olan, Küba’ya gelen Fransızların kurduğu bir şehir. İsmi ünlü Kübalı devrimci Camilo Cienfuegos’tan gelmektedir. Diğer ismi ise, ‘Güneyin İncisi’ anlamına gelen La Perla del Sur .

Sokaklar geniş ve düz. Yoğun nüfusa sahip olmadığından da, bu Fransız mimarisi tenhalık ile birleşince, insana anlamsız bir huzur veriyor. 

Şehrin merkezi diğer Küba şehirleri gibi bir cadde ve bir meydandan oluşuyor.

2 km uzunluktaki Prado Caddesi, Taksim’deki İstiklal Caddesi havasında. Bu cadde, Cienfuegos’ un mağaza, restaurant ve cafelerle dolu en önemli caddesidir. Direkt olarak Jose Marti Meydanına bağlanır.

Bu meydanda, devlet daireleri, katedral (Catedral de la Purisima Concepcion), 1890 yılında yapılmış olan Amerika kıtasındaki en eski tiyatrolarından biri olan, Teatro Tomas Terry binası bulunuyor.

Konaklama konusunu 20 CUC’a yine bir ablanın evinde kalarak hallettik.

Balkon sefamızdan taviz vermedik.

El Nicho Şelalesi

Bizim (Seçkin ve Arda) üşengeçlikten buraya gitmeye niyetimiz hiç yoktu. İskelede bir bankta romlarımızı yudumlarken bir alman gezgin çiftin yanımıza gelip, bizimle tanışıp, ‘biz yarın şelaleye gideceğiz, şoförü de ayarladık, bizimle gelir misiniz? Hem yol ücretini de bölüşmüş oluruz’, demeleri üzerine gitmeye karar verdik. Şoföre kişi başı 2 CUC vererek, yaklaşık 1 saatlik bir yol sonrası ulaştık.

Yolda şöyle bir ilginçlik yaşandı ki; bindiğimiz aracın önünde ‘taksi’ tabelası olmadığından arabayı polis durdurdu ve şoföre 20 CUC ceza kesti. Korsan taksicilik, taşımacılık konusunda acımaları yok.  Şoföre akşam saat 17:00 gibi bizi tekrar almasını söyledik ve gelmeyeceğini düşünerek ayrıldık 🙂  

Şelalenin bulunduğu bölge büyük bir eko park. Küba vatandaşlarına giriş ücretsiz, turistlere ise 9 CUC. Bu ücreti verirken elimiz sızlamadı değil. Küba vatandaşlarına ücretsiz olduğundan, parkın içinde büyük güruh haline gelen Kübalılar sayesinde bayağı bir kalabalık. Küçük şelaleler, yüzme yerleri ve trekking yapmaya müsait temiz doğası ile tam bir yenilenme yeri diyebiliriz. Lakin 9 CUC burası için biraz fazla. Gelecekler çantalarında yiyecek, içecek ve rom bulundurmayı unutmasınlar. 

Not: Şoför saat 17:00’de park alanında bizi bekliyordu. Sırf bu hareketi için elimizdeki bozuk CUP’ları bahşiş diye verdik:)

PLAYA LARGA

Havana’dan Cienfuegos’a geliyorsanız, bazı Viazul otobüsleri Playa Larga terminaline uğruyor. Otobüs terminale gelir gelmez kan mı çekti nedir, burada kalmalıyız dedik ve çantaları alıp merkezine doğru yürüdük. Yolda bir abla ile karşılaştık ve bizi geceliği 15 CUC’a evinde kalmaya ikna etti. Hemen kendimizi plaja attık. Turistsizliğin ve huzurun tadını çıkardık diyebilirim.

Abla, Türk oluşumuzdan aşırı memnundu ve bize hep anlamsız bir çakal gülüşü atıyordu. Söylemediği bir nedeni vardı. Deniz dönüşü güzel bir akşam yemeği hazırlamıştı ve bunun için de bir para talep etmemişti. Gelelim ablanın nedenine:

Öğrendik ki, mahalleli tam bir Ezel hayranıymış. Haftada bir yayınlanan bölümü kasetlere kaydedip, bir sonraki bölüme kadar her gün o kaseti izleyip her akşam mahalleli ile kritik yapıyorlarmış. Ablanın bizden talebi, tam olarak: Spoiler! Bizim sayemizde kritikte mahallelinin önüne geçecekmiş 🙂

Eğer zamanınız varsa, turistten arındırılmış yerel bir plaj için burayı ziyaret edebilirsiz. Ayrıca, Cienfuegos-Playa Larga yolunda yengeçlerin denize ulaşma mücadelesine de şahit olabilirsiniz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir