KÜBA

HAVANA – DEVRİMİN SANATLA BULUŞTUĞU ŞEHİR

Bu yazımızı okumanızın ön koşulu, KÜBA 1 – HAYALLER ÜLKESİ ve KÜBA 2 – GERÇEKLER ÜLKESİ yazılarımızı okumanız.  Eğer okumadıysanız, bu yazı size bir arabayı 2. viteste kaldırmak gibi olacak.

Biz Havana’ya, Meksika’nın Cancun şehrinden KLM havayolları ile 1 saatte geldik. Buraya aktarma saatlerine dikkat ederek, KLM (Amsterdam), Air France (Paris), Aeroflot(Moskova) ve Air Canada(Toronto) gibi havayolları ile aktarmalı olarak ulaşmanız mümkün. Seçkin 2015 yılında, Aeroflot ile 15 saatlik bir uçuşla gelmişti. Havana’da uçaktan iner inmez suratınıza vurup, bütün vücudunuza saniyede yayılacak olan sıcak hava dalgasının etkisini hafifletmek için ya uçakta ya da aktarma yaptığınız havaalanında kıyafet değişikliğine gitmenizi öneririz.

Uçak Havana’ya yaklaşırken size bir form veriliyor. Bu formu yalandan doldurup, ülkeye girerken bir görevliye vereceksiniz. Üzerinde ‘kimsiniz?’, ‘gümrüğe tabi bir şey getirdiniz mi?’, ‘yanınızda kaç para var?’ gibi sorular var.

Havaalanı görevlileri çok dengesiz. Ya hiçbir şey umurlarında olmuyor ya da en ufak bir şey için dünyanın en gereksiz muamelesini yapıyorlar. Örneğin, biz Meksika’dan geçiş yaptığımız için çantalarımızda hediyelik olarak aldığımız Aztek-Maya biblolarını tarihi eser sanıp, 1 saatimizi yemişlerdi.  Tarihi eser olmadığını anladıktan sonra da bir doktor masası tarafından durdurulduk. Aşı kartı gibi bir şey sorguladılar sanırız. Ama yoktu. Bu olaydan sıvışmamız da, doktorlardan birinin ‘nerelisiniz?’ diye sorması ile oldu. ‘Türk’üz’ deyince, bizi ve dizileri çok sevdiğini söyledi. Hatta ‘hoşgeldin kardeşim’ deyip, elimizi sıkıp buyur etti ve havaalanından çıkabildik. Bu arada, eğer, nerede kalacağınız konusunda soru sorarlarsa, herhangi bir rezervasyon yaptırmadıysanız dahi, airbnb.com’dan herhangi bir evin adresini bir köşeye yazın. O adresi verin gitsin.

Havaalanında, çıkış kapısından çıkar çıkmaz hemen solda taksi duraklarının önünde para bozdurma yeri var. Seçkin’in 2015’te parasını bozdurduğu abi yine ordaydı. Bozdurabildiğiniz kadar para bozdurun, bir daha döviz bürosu bulma sorunu yaşamayın. KÜBA 1 – HAYALLER ÜLKESİ yazımızı okumuşsanız zaten yanınızda EUR vardır. 1 EUR = 1 CUC ve ülkedeki her döviz bürosunda aynı olduğunu biliyorsunuzdur. Parayı da bozdurduk, geldi sıra ‘şehir merkezine nasıl gideceğiz?’ kısmına. Maalesef taksiden başka seçenek yok. Anca tanıdığınız varsa, ya da konaklamayı airbnb.com’dan ayarlamışsanız, sizi gelip almalarını rica edebilirsiniz. Taksilerin tarifesi fix 25 CUC.

+ GEZİLECEK YERLER, YAPILACAK AKTİVİTELER

Şehri, verimli ve yorulmadan gezebilmek için, Vedado, Centro Habana (merkez), Habana Vieja (eski Havana) olmak üzere üç bölüme ayırın. Sonra hepsini Malecon ile birleştirin. Turistlerin en yoğunlaştığı yerler Eski Havana ve Merkez. Buraları olabildiğince erken görün çünkü akın akın insan geliyor.

Eski Havana bölümü 4 ana meydandan oluşuyor. Bu meydanlar; Plaza de Armas, Plaza Viaje, Plaza de Catedral, ve Plaza de San Francisco de Asis’dir.

Şehri gezmeye girişmeden önce rotanızı belirlerken, lokasyon olarak referans alacağınız, Havana’nın en önemli yeri El Capitolio (Amerikalardan bir yerlerden tanıdık sanki 🙂 Yalnız bu binanın bitmek bilmeyen bir restorasyon süreci var.) ve hemen yanındaki Parque Central.

El Capitolio

Burasını Taksim Meydanı gibi, Obispo Caddesi’ni ise İstiklal Caddesi olarak düşünebiliriz. Havana’ya gelenlerin illaki ziyaret edecekleri en turistik noktalardan biridir.

İnternet isteyenler için, devletin telekomünikasyon şirketinin binası ETECSA bu cadde üzerinde. Zaten önündeki kuyruk ve kalabalıktan anlayabilirsiniz. Binanın içindeki masalarda, internet cafe gibi bir hizmeti de var. Tabi bunun da bir sırası var.

MEYDANLAR

1. Plaza de Armas

Obispo caddesinden, sağlı sollu kafe ve restaurantlarla Plaza de Armas meydanına akarsınız. Burada sizi açık hava sahafları karşılar. Eski pikaplar, plaklar, 45’likler, eski paralar, ikinci el kitaplar mevcut. (350 sayfalık normal bir kitaba 8 CUC demişlerdi.)

2. Plaza Viaje

Havana’nın en renkli, en keyif alınacak meydanlarından biridir. Restaurantlarda kokteylinizi içerken canlı müziğin tadına varabilirsiniz. Youtube videomuzda ıstakozun çiğ geldiği restaurantın bulunduğu meydan:)

3. Plaza de la Catedral 


Meydan ismini, orijinal ismi Catedral de San Cristóbal de la Habana olan katedralden alıyor. Burası da Havana’nın en turistik noktalarından biri. Her Küba fotoğrafında karşınıza çıkan geleneksel giyimli ağzında puro olan teyzeler var ya, hani Roma’ da Kolezyum önünde bekleşen gladyatör giyimli abiler gibi, işte o teyzeler bu meydanı mesken edinmiş. Fotoğraf istiyorsanız eller cebe. Dikkat! Teyzelerin sinyaller çok açık, her yerden ‘kadraja girdim, paramı alayım’ diye yanınızda bitebilirler.

4. Plaza de San Francisco de Asis

Bu meydanın da ismi, orijinal ismi Basilica de San Francisco de Asis olan bazilikadan alıyor. Burası da Havana’nın en turistik noktalarından biri :).

MALECON

Havana’nın Kordon’u. Yaklaşık 8 km uzunlukta. Havana’nın en başta saydığımız o 3 bölgesine de bu sahilden ulaşmak mümkün. Şehir içinde sokaklarda kendinizi kaybettiniz, hava da karardı, kayboldum diye üzülmeyin.  Çıkın Malecon’a, yön tayininizi kolayca tekrar yapabilirsiniz. Burası akşamları bir başka dostum. Alın romunuzu, kolanızı yanaşın birilerinin yanına geleni geçeni izleyin sosyalleşin. Yoksa zaten onlar sizinle sosyalleşir, genci yaşlısı, ailecek herkes Malecon’a akın ediyor.

KLASİK ARABA TURU

Parque Central ve Plaza de San Francisco de Asis çevresinde süslenmiş, rengarenk, sıra sıra dizilmiş, yepyeni görüntüleri ile neredeyse dedeniz yaşındaki araçlarla Havana turu yapmak oldukça turist işi bir aktivite.  Belirlenmiş farklı rotalardan birini seçiyorsunuz. Şoför 1 saat boyunca sizi gezdiriyor. Şoförler kapıyı 60 CUC’ dan açıyorlar ve bu çok ciddi bir rakam 🙂 Bazıları burnundan kıl aldırmadan indirim dahi yapmıyor. Araba araba dolaşıp, fiyat alıp allem ettik kallem ettik, kurbanlık pazarındaymış gibi türlü çingeneliklerle 30 CUC’ a indirdik.

1 saat boyunca Havana sokaklarından El Morro Kalesi’nin ve İsa Heykeli’nin bulunduğu Casablanca bölümünden Malecon’a karşıdan baktık. Eğer fiyatı düşürebiliyorsanız güzel bir aktivite.

ATATÜRK BÜSTÜ

Malecon’un bitiminde, büyük bir yuvarlak içinde Maximo Gomez’in anıtı var. Anıtın hemen yan tarafında Parque Cespedes’in girişine geldiğinizde tabelalardan da anlıyorsunuz Atatürk Büstü’ne yaklaştığınızı. Burada mutlaka bir fotoğrafınız olsun.

DEVRİM MÜZESİ

Parque Central’in sağında bulunan Agramonte caddesinden sahil yönünde yürürseniz, 3 dakikaya sağınızda görebilirsiniz. Devrimden önce Başkanlık Sarayı olarak kullanılan bina,  devrimden sonra müze olarak işlev görüyor. Giriş ücreti 8 CUC.  Girerken yanınızda ki çantalarınızı vestiyere bırakmanız söyleniyor (iddialaşmaya gerek yok). Peki içeride ne(ler) var?

Binanın yukarı çıkan merdivenlerinden çıkarken sizi Jose Marti karşılıyor.

Devrim zamanında kullanılan, Che Guevara ve yoldaşlarının özel eşyaları, kıyafetleri, silahları,  haritalar çeşitli odalarda sergileniyor.  

Ayrıca her salonda ve koridorlarda sandalyelerde oturmuş pür dikkat, ziyaretçileri izleyen görevliler var.   

Şu fotoyu çekerken uyarılıyoruz.

DEVRİM MEYDANI

Yaklaşık 110 metre uzunluğundaki kule ile önündeki Jose Marti anıtının bulunduğu, 1 Mayıs’ta tüm dünyadan insanların akın ettiği, devasa ve soğuk olarak tanımlayabiliriz bu meydanı. Soğuktan kastımız, ortamdaki Sovyet hissiyatından olabilir 🙂  Meydanın karşısında bakanlık binaları bulunmakta. ‘Hasta La Victoria Siempre’ sloganıyla Che Guevara ve Bilişim Haberleşme Bakanlığı binası cephesinde “Vas Bien Fidel” sloganıyla Camilo Cienfiegos’un silüetleri bulunuyor.

Nasıl geliriz buraya derseniz, biz yürüdük. Biz her yere yürüdük. Ama burası Parque Central’de yer alan klasik araba turuna dahil yerlerden. Yani eğer klasik araba turu yapacağım diyorsanız ve bu rotayı seçiyorsanız, sizi zaten buraya getirecekler. Bir diğer seçeneğiniz ise, her şehirde görebileceğiniz iki katlı üstü açık hop on – hop off şehir turu otobüsleri.  Havana Bus Tour adında olan bu otobüslerin duraklaını Parque Central’de bulabilirsiniz.

UNIVERSITAD DE LA HABANA (HAVANA ÜNİVERSİTESİ)

Vedado bölgesinde bulunan üniversiteye yürüyerek gitmenin en kolay yolu Malecon’dan San Lazaro caddesine girmeniz. Caddenin sonu üniversite diyebiliriz. Bir diğer yol ise, Capitolio’nun hemen yukarısındaki Simon Bolivar caddesinden dümdüz 45 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmanız. Üniversitenin girişinde sizi önünde Alma Mater yazan bir heykel kucaklıyor. Alma Mater ‘Bakire Meryem’ demekmiş.  İlginçtir ki, üniversitenin içinde hiç turiste rastlamadık.

Derslere girebiliyorsunuz, sıkıntı olmaz 🙂

CALLEJON DE HAMEL

Üniversiten çıkıp San Lazaro caddesinden Malecon’a doğru yürürken sağ tarafta Espada isimli sokakta bulunan bu sokakçıkta her yer renkli. Afrika kültürünün hissedildiği sokakta müzik, dans, çeşit çeşit grafiti ve mural gibi kendinizi çok renkli bir afrika sanatının içinde bulacaksınız.

Ne olur bize bir benzetme yap derseniz; Lizbon’ daki LX Factory ya da Buenos Aires’deki Boca ile benzetmek yanlış olmaz.

Türkçesi tam bir Serdar Ortaç şarkısı: Seninle ölürüm, ama senin için ölmem.

Oranın birkaç yerlisine sorduk: ‘Kübizm Küba’dan mı çıkmış?’, diye. Gülmediler!

CASA DE LA MUSICA

Galiano caddesinde bulunuyor. Salsa ritminin doruklarını nabzınızda hissetmek istiyorsanız tam yeri burası. Kapalı bir ortam olduğundan dolayı ses düzeyi ve kalitesi insanı biraz darlamakta. Gerçekten dans edeceğim diyorsanız, ses sanatçılarının programı sırasında, ortadaki pistte salsa yapacak bir eş bulmak hiç zor değil. Fakat masaların olduğu bölümde, tam bir pavyon misali, içkisini şişe olarak sipariş eden müşterilerin masalarında biten ‘mekanın kızları’nın dominantlığında bir ortam var. Mekana giriş 10 CUC, içerideki fiyat tarifesi ise klasik. Kokteyller 3 CUC. Fiyat/performans konusu herkesin salsaya olan düşkünlüğü ile doğru orantılıdır.

PLAYA DEL ESTE

Havana şehrindeki gezinizi planlarken kendinize gün vermişseniz örneğin, ben bu şehri, buraları şuraları gezip 3 günde bitiririm dediniz ve ayarlamalarınızı ona göre yaptınız. Lakin şehri 2 günde bitirdiniz. O artık 1 gün için size tavsiyemiz, kumu altınıza, denizi karşınıza alıp dinlenmeniz 🙂 Bunun için adres Havana’dan yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki harika plajlar. Bu plajlara Parque Central’den kalkan Transtur otobüsler ile git-gel bilet fiyatı kişi başı 10 CUC. Taksi ile giderseniz ve dönüş için de şoföre bir saat verirseniz o sizi alır. Bunun da fiyatı 25 CUC. Önerimiz, Parque Central’de, yani bu otobüsün kalktığı yerde beleyen turistleri ayartmanız. Bizimle taksiyle gelin masrafı bölüşelim hesabı.

CEMENTERIO DE CRISTOBAL COLON

Devrim meydanındaysanız, 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu muhteşem yere bizce mezarlık denmemeli. Buenos Aires’deki Recoleta Mezarlığının (Cementerio de la Recoleta) aynısı diyebiliriz. 1492’de Havana’ya gelen Cristopher Colombus’un adını taşıyan ve mutlaka görünmesi gereken bir sanat alanı.

+ NASIL KONAKLADIK?

KÜBA 1 – HAYALLER ÜLKESİ yazımızda Küba genelindeki konaklama konusundan bahsetmiştik. Havana’da konaklama konusunda karar vermeniz gereken ilk konu, bizce konum.  Her yere yürüyerek gittiğimiz için olabildiğince orta nokta ve çok fazla turistik bir bölge olmamalıydı. O yüzden Seçkin 2015 yılında ilk geldiği zaman, Centro Habana bölgesindeki Havana’nın en büyük hastanelerinden Hospital Hermanos Ameijeiras’a bayağı yakın konumdaki Rolando’s Backpackers Hostel’de, 4 kişilik odalarda 8 CUC’a kaldı. Çift olarak değil de, tek ya da 3-5 arkadaşınızla gidiyorsanız başka bir yer düşünmenize gerek yok. Rolando’nun annesi tam bir Fatma Girik. Başka şehre gideceğim derseniz, ulaşımdan, konaklamaya her şeyi çok uyguna çözüyor.

Rolando’s Backpackers Hostel

İkinci seferinde ise birlikte, yine aynı bölgede Airbnb’den şurada geceliği 20 CUC’a konakladık. Buradan da baya memnun kaldık.

La Casita RJ

+ ALIŞVERİŞ

İncik boncuk hediyelik konusunda, Obispo caddesinde Museo del Numismatico’nun hemen yan tarafında bir pasaj gibi pazar kuruluyor.

Romu her yerde aynı fiyata bulmanız mümkün. Fakat puro da durum değişik (buralara kadar gelmişseniz KÜBA 2 – GERÇEKLER ÜLKESİ yazımızda ki ilginçliklerden haberiniz vardır). İlla puroyu Havana’dan alacaksanız, bandrollü olarak orijinal Puro satan yerler :

-Atatürk büstünün hemen arka sokağındaki Palacio de la Artesania Casa Del Habano

-Capitolio’ nun hemen arka sokağındaki Fabrica de Tobacos Partagas

-Padre Varela caddesinde Modern Partagas Cigar Factory ve hemen yanında Romeo y Julieta Cigar Factory. Bunların hemen altlarında fabrika satış mağazası var.

Bu mağazalarda kredi kartı da geçiyor. Atatürk büstünün oradaki yerden kredi kartı ile satış için sorduğumuzda bozuk yanıtı almıştık. Fakat ertesi gün kasada başkası vardı ve pos cihazını çalıştırdı. Lakin kredi kartı harcaması için form dolduruyorsunuz. Sonuç olarak sonradan hiçbir sıkıntı yaşamadık bu alışverişle ilgili. Diğer mağazalarda da karşılaştığımız şey şu idi: 100 CUC’un üstünde alış veriş yapıyorsanız komisyonsuz alışveriş yapabiliyorsunuz. 100 CUC’un altında kalıyorsa aldıklarınız, kredi kartına %20 komisyon alıyorlar. Hem de bu komisyonu nakit istiyorlar.

Süpermarket  konusunda, 2015 yılında bayağı bir sıkıntıydı fakat, 2017 yılında geittiğimizde özellikle Galiano ve Padre Varela caddelerinde bolca yeni açılmış süpermarketler gördük. Raflarda istediklerinizi bulabilirseniz buralardan stok yapabilirsiniz.

Parque Central ile Floridita Bar arasındaki yolda 2015 yılında devasa bir inşaat vardı. Şuan oraya, içinde Lacoste, Mango gibi nice markaların mağazalarının bulunduğu Manzana de Gomez isimli dev bir, adeta 5 yıldızlı AVM yapmışlar. Biz sadece dışardan gördük, içine girmeye, nasıl olduğuna bakmaya bile cesaret edemedik.

Manzana de Gomez

+ YEMEK

Capitolio’nun hemen yanında bulunan Boulevard de San Rafael sokağında efsane pizzacı ve sosislici olduğunu hatırlatalım. Önünde kuyruk olabilir lakin tadı ve ücreti nefis. Fırından çıkar çıkmaz bir kağıdın üzerinde alıyorsunuz alacağınızı. Hemen önünde olan banka oturup yiyorsunuz.

Karışık pizza 2 CUC. Şu sarı renkli kısım ananas.
Sade pizza 27 CUP

Havana’nın tarihi kesimi olan Habana Vieja’da Hemingway’in meşhur ettiği iki bar var.

La Bodeguita del Medio, daiguirinin, Floridita da mojitonun mekanı. Hiç birinin özelikle içine gir(e)medik. Dışarısı kuyruk, içerisi tam bir metrobüs kaousu. Gerek var mı bilemedik? Küba’ya gelmişsiniz, nerede içerseniz için size kokteyl 🙂 Hatta ne kokteyliniz varsa görün 🙂

Özellikle yukarıda saydığımız meydanlarda(plaza) her yer restaurant, bar ve kafe olduğundan illa şuna gidin diye bir tavsiyemiz yok. Tavsiyemiz olabildiğince ıstakoz(lobster) yemeniz ve karidese doymanız. Lakin şunu söyleyebiliriz; Plaza Vieja’ da yer alan La Taberna de La Muralla’da (tam köşedeki sarı büyük restaurant) söylediğimiz ıstakoz pişmemiş geldi, söyledik, sonra götürdüler. Getirdiklerinde yine pişmemişti, bir daha söyledik götürdüler, sonra getirdiler falan. Yoğunluktan olabilir böyle şeyler anlıyoruz da, bari müesseseden bir bira ikramı ile gönlümüz hoş tutulsaydı iyiydi 🙂

+ GİDECEKLERE BİR ÇİFT LAF:

– Bütün laflarımızı KÜBA 1 – HAYALLER ÜLKESİ ve KÜBA 2 – GERÇEKLER ÜLKESİ yazılarımızda harcasak da, Havana, seyahatiniz süresince Küba’daki en tetikte olmanız gereken şehir. Halkın geçim kaynaklarının %80’i turist ve turistinde en yoğun olduğu şehir olması nedeniyle çok göç aldığından nüfus çok.

– Yerel insanlar sizi darlayacak, bundan kaçarınız yok. Sabırmetrelere, tansiyon ilaçlarına son! Bundan tek kaçarınızın anahtarı, sizin de onları darlamanız. Biriyle göz göze geldiniz ve size doğru konuşma hamlesine girişmeye başladıysa, hemmen ‘sana puro satayım mı?’, ‘taksi ister misin?’, kalacak yer lazım mı?’ diye darlayın. Onun size soracaklarını siz ona sorun. Baktınız, ‘sadece muhabbet etmeye geldim’ derse muhabbeti yine edin, sohbetin sonunda iş yine parasal bir hal almaya başladığında, ‘canım kokteyl çekiyor bana alabilir misin?’ diye sorun. Size yapışan(lar) rahat bırakacaktır.

– Her yerde canlı müzik Bueno Vista muadili şarkılar var ve çalınan playlist hep aynı.

– İnternet için, Parque Central ve çevresindeki hotellerin WI-FI alanlarından yararlanabilmek için kaldırımlara oturmuş, sabırla bağlantı bekleyen, yerelinden turistine, gözleri telefonunda bir sürü insan görmeniz mümkün. Aynı şekilde Galliano caddesindeki Parque Fe de Valle parkının orda da toplu hipnoz kitlesi görebilmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir