KÜBA

SANTA CLARA – DEVRİMİN DÖNÜM NOKTASI

Havana’dan 275 km uzaklıktaki bu şehir, Che Guevara’nın mezarının olduğu yer olmasıyla ünlüdür. Şehrin, devrim tarihinde bayağı bir önemi var. Devrim savaşında, Che Guevara ve Camilo Cienfuegos’ a bağlı gerillalar, Santiago şehrinden yola çıkan, içi asker ve malzeme dolu bir trene Santa Clara’da saldırı düzenleyerek, treni raydan çıkarıp Havana’ya giden yardımı kesmişler. Böylece Batista rejimi şah mat edilmiş diyebiliriz. Pusuya düşürülen birliğin yer aldığı trenin 4 vagonu,  aynı yerde sergilenmektedir. Şehir merkezine 5-10 dakika uzaklıkta olan bu alanda, bu olayı anmak için, orijinal adı ‘Monumento a la Toma del Tren Blindado’ olan bir de anıt yapılmış. Burada verilen mücadele son çatışma olmuş ve devrim burada başarıya ulaşmış.

Sergilenen tren vagonlarının içinde dönemin askeri malzemeleri ve Che Guevara hakkında fotoğraflar ve zamanın belgeleri bulunuyor. Ayrıca vagonların olduğu alanda bulunan greyderi es geçmeyin. Bu greyder sayesinde, raylar sökülmek suretiyle trenin raydan çıkması sağlanmış.

Şehir, Parque Vidal ismindeki park çevresinde şekillenmiştir. Akşamları herkes buraya akın eder, bütün turlar buradan kalkar. Yine bu meydanda, diğer bütün şehir meydanları gibi. Bu parkı referans alarak yönlerinizi tayin edebilirsiniz. Çevrede sürekli taksisine sizi atmak için çabalayan taksiciler bulacaksınız. İyi sabırlar:)

Merkezde bulunan El Rapido isimli fast food restaurantında,  şipşak yeme ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Osvaldo Herrera Lisesi

Genel olarak insanların şehre asıl geliş nedeni, Plaza de la Revolucion Ernesto Che Guevara. Yani Che Guevara Devrim Meydanı’ndaki anıt ve Che Guevara’nın mezarı. Parque Vidal’i referans alarak 25 dakikalık bir yürüyüşle varabilirsiniz.

Bu anıtın üzerinde “Hasta la Victoria Siempre”. Yani “Zafere kadar Daima” yazmakta ve Che’nin 7 metrelik bronz bir heykeli yer alıyor. Che’nin yanında, 12 arkadaşının da resmedildiği bir rölyef vardır.

Heykelin yanında Che’nin Castro’ya yazdığı son mektup anıtsal boyutlarda, taş bir plaka üzerine kabartma olarak görülüyor. 

Bu anıtın arkasında ‘Museo Historica de La Revolucion’ var. Bu devrim tarihi müzesinde,  Che’nin çocukluğundan başlayarak bütün hayatı ve devrim ile ilgili birçok eşya ve belge varmış. Giriş ücretsiz ama dikkat etmeniz gereken konu buranın pazartesi günleri kapalı olduğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.