KÜBA

TRINIDAD – KÜBA’NIN SANAT ŞEHRİ

Havana’dan yaklaşık 320 km uzaklıkta olan Trinidad’ın isim babası Christopher Columbus, okyanusu geçince ilk kara parçasına baba-oğul-kutsal ruh adını vereceğini söylemiş. Trinidad’ı keşfettiğinde de bu ismi vermiş, İspanyolca üçleme anlamına geliyor. Rivayete inanma, rivayetsiz kalma demişler.

Trinidad zamanla köle ve şeker ticaretinin merkezi olmuş ve refah seviyesi çok yükseldiğinden, kendini sanata adayan bir şehir haline gelmiş. Hala da bundan taviz vermediğinden, Küba’nın Floransa’sı demek yanlış olmaz çünkü ülkede sanatın kalbinin Trinidad’da attığını, şehrin sokaklarında yürürken her iki adımda bir sanat galerisi olduğunu görerek anlamak mümkün.

Evler birbirinden eski olsa da, girişleri bu şekilde.

Buraya Cienfuegos’tan Viazul otobüsü ile 1,5 saatte, 6 CUC’a geliniyor. Gelir gelmez çevrenizi ‘beni seç, beni seç’ diye kendi evlerinde kalmamız için davet eden ev sahipleri sarıyor. Ev sahipleri, ellerinde evlerinin oda ve lokasyonlarının belgeleriyle sizi tavlamaya çalışacak. ‘Odayı kaça veriyorsun?’, diye fiyat alıp kafanızı çevirdiğinizde, başkasından bir önceki aldığınız fiyatın altında fiyat alabilmeniz ya da kafanıza yatanın fiyatını bu yolla düşürebilmeniz çok kolay oluyor. Odası geceliği 20 CUC’a güzel bir yerde konaklayabilirsiniz. Evi, lokasyon olarak Viazul Terminali ile şehrin göbeği olan meydan ‘Plaza Mayor’ arasında gayet merkezi bir konumda seçerseniz rahat edersiniz. Kahvaltı Küba standardı üstüydü diyebiliriz. Meğer, 5 CUC olan kahvaltı parasını da pazarlık sırasında fiyata dahil etmişiz.

Şehir, Plaza Mayor meydanı çevresinde yoğunlaşmaktadır. Gideceğiniz yönleri burayı referans alarak tayin edebilirsiniz.

Plaza Mayor

Gün boyu her yerden salsa ve reggaeton ritminin sesi sokaklarda yankılanıyor. Özellikle Plaza Mayor’ un hemen yanındaki Casa de la Musica denilen yer, Trinidad’ın en meşhur yeri diyebiliriz. Burada geceleri, açık havada bir platform üzerinde, çeşitli grupların çıktığı salsa konserleri oluyor. Ayrıca, bu konserler sırasında seyyar kokteylciler meydana stant kuruyorlar. Oralardan 1 CUC’a şipşak kokteyl alabiliyorsunuz.

Casa de la Musica

Trinidad’da, meydanın hemen kuzeyindeki bölümünde Museo Romantico ve sömürgecilik döneminden kalma kabile toplulukları ile ilgili belgelerin sergilendiği Museo de Arqueologia gibi bir çok müze bulunuyor. Evet, Trinidad şehri, gerçekten muhteşem sömürge dönemi yapıları ve mimarisi barındıran bir şehir. Burada müze müze gezmektense, 1 gününüzü sokaklarda kaybolarak geçirip, soluğu, Casa de la Musica’nın merdivenlerinde oturup insanları izleyerek almanızı tavsiye ederiz. Bu şehirde mutlaka, hiç olmadık sokak ve caddelere girip kaybolmalısınız.

Eğitim şart.

Taberna La Canchánchara’ da ünlenen La Canchánchara adlı rom, bal, limon karışımlı kokteyli her yerde içmeniz mümkün. İlla o bara gitmem lazım diye düşünmeyin. Bu kokteyl Trinidad’a özgü, o bara değil. Zaten, isim yapmış bar, kafe ve restaurantlarda oturabilmeyi bırakın, içeriye girmek için dahi ciddi metrobüs çilesi çekmeniz gerekiyor. O yüzden gerek yok.

Canchánchara

Yine aynı sokakta, Havana’da ün salmış olan La Bodequita del Medio var. Barda bir şey içmeseniz bile yanınızda kalem var ise içeri girip, her gelenin bir şey yazdığı duvara siz de iki kelam karalayabilirsiniz. Ben(Seçkin) de o duvara edebiyatımızda çığır açan milli bir beyit yazmıştım : ‘Beni benden alırsan, seni sana bırakmam…’ umarım silmemişlerdir.

Şunu belirtmek gerekiyor ki elektrik sık sık kesiliyor. Gece çıkacaksanız yanınıza mutlaka cep feneri alın. Ne olur, ne olmaz.

PLAYA ANCON


Kent merkezinden 8 km uzaklıkta bulunan bir plaj. Calle Gutierrez ve Calle Rosario sokaklarının kesiştiği noktada Cuba tur adında bir otobüs şirketi var. Yakın bölgedeki gidilecek turistik yerlere otobüsle ulaşımı sağlıyorlar. İsterseniz günübirlik tur paketleri de var. Biz burayı Playa Ancon’ a otobüs ile gitmek için kullandık. Git-gel 5 CUC ödedik. Yol 15 dakika sürüyor. Otobüsün bir dönüş saati var, bunu önceden bilmiyor olsanız dahi, plajda herkes toparlanıyor ve plaj hızlı hızlı boşalmaya başlıyorsa otobüsün dönüş saati yaklaşmış demektir. Buraya gitmek için taksi ve minibüs seçenekleriniz de bulunuyor, aklınızda bulunsun.

Küba’nın kuzey plajları ile kıyaslandığında, güney plajları biraz sönük kalıyor. Ancon Plajı’nda 1-2 otel dışında tesis yok. O yüzden gitmeden önce yiyecek içecek ihtiyacınızı çantanızda depolayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir