KÜBA

VARADERO – KARAYİPLERİN İNCİSİ

Havana’ya 150 km uzaklıkta, ülkenin (bizce dünyanın) en muhteşem plaj şehridir. Öyle böyle bir plaj değil, yaklaşık 20 km uzunluğunda. Deniz sığ, berrak ve turkuazken, plajdaki kumlar gerek renk gerek de yapı olarak un gibi.

Varadero ile ilgili sağda solda çok eleştiri var. Evet, burası Küba’yı yansıtmıyor. Evet, sahil boyunca sıralanmış çok yıldızlı oteller, tatil köyleri mevcut. Rus ve Kanadalı turistler o kadar yoğun ki, sanki Küba’da olmadığınız hissine kapılmanıza neden oluyor, kendinizi daha çok batılı bir ülkede hissediyorsunuz.

Geliş amacınız, ‘kübalı yaşamını göreceğim’ değil,  bembeyaz kumsallar ve turkuaz deniz olmalı. O yüzden ön yargıyı bir kenara bırakalım. Zaten tatil köyüne, otele gelmiş adam kendini sınırlandırılmış bölgesinden dışarı atmıyor. Atmadığı için de diğer kısımlar bomboş. Yani öyle denildiği gibi ‘her yer otel, her yer tatil köyü’ olayı yok.

Biz buraya, taksi ile yaklaşık 2 saatte geldik. Taksiyi Havana’da konakladığımız casanın sahibi ayarladı. Havana’dan Viazul otobüsleriyle kişi başı 10 CUC vererek de gelebilirsiniz. Ancak uyaralım ki, bu hat yoğun bir hat ve az sefer var. Havana’daki Viazul terminali şehir merkezine 30 dk uzaklıkta ve buraya bir gün öncesinden bilet almak için gitmeniz gerekiyor. Yani buraya git-gel bir yol parası daha vereceksiniz ekstradan. Tüm bunları hesap edip, taksi pazarlığınızı buna göre yapın. Uymaz ise, otobüs ile yaklaşık 3 saatte gidersiniz.

KONAKLAMA

Biz ikinci gidişimizde de konaklama lokasyonu olarak Viazul Terminali’nin yakınlarını tercih ettik. Hem geliş gidişler sıkıntı olmaz, hem şehrin tam ortası. Ayrıca o bölgede fazla otel bulunmadığından, sahiller sanki keşfedilmemişçesine tenha.

Gel de burayı eleştir şimdi!

Küba’nın genelinde ev konaklamanıza (casa particular) ne kadar verdiyseniz, burada da aynı. Muhteşem denize ve plaja 1 dakikalık mesafedeki evlerde 20-30 CUC’a konaklamanız mümkün. Biz Airbnb’den bulduğumuz bu casada 3 gün, geceliği 25 CUC’a kaldık. Seçkin buraya ilk gelişinde bir arka sokağında 20 CUC’a kalmıştı. Orası da burası. Üstelik bir yer ayarlamadan gelseniz dahi, ‘kalacak yer var mı?’ diye herhangi bir eve sorarsanız, orada yer olmasa bile sizi başka bir yere yönlendiriyor (komisyon almak için illaki buluyor).

Seçkin’in 2015’de konakladığı yer.

ALIŞVERİŞ

Burada da Küba genelindeki gibi, turiste olabildiğince yüksekten mal satmaya çalışan esnaflar var. Hatta bir akşam, pazarda hediyelik bir şey almak için bir fiyattan anlaşmıştık. Yanımızda para yoktu ve yarın alacağız dedik, tamam dedi satıcı. Ertesi gün gittiğimizde fiyatın yükseldiğini ve satmaktan vazgeçtiğini söyledi. Sizi, bu ve bunun gibi olayları aktardığımız, özellikle PURO FİYATI DENEYİmizden bahsettiğimiz Küba’nın geneli için uyarı niteliğinde olan KÜBA 2 – GERÇEKLER ÜLKESİ yazımıza alalım.

Bu tarz yerlerde büyük çakallıklar dönüyor, dikkat!

YEMEK

Birçok restaurant seçeneği mevcut. Fiyatlar Küba’nın diğer şehirleriyle karşılaştırınca değişmiyor.

Toplam 21 CUC ödedik. Istakoz, balık ve karides tabakları.

Hamburguesas.com adlı büfe gün içi ya da deniz sonrası şipşak fastfood ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz harika bir büfe. Bir internet sitesi değil, büfenin ismi böyle. 2 CUC’a sizi tıka basa doyuracak nefis hamburgerlerinin yanında, 0,75 CUC’a efsane double espressonuzu da mutlaka yudumlayın.

Buraya dünyanın en güzel ve en tenha plajında bulunmaya, denize girmeye, kumda debelenmeye geleceksiniz. Başka bir beklenti içinde bulunmayın ki, sonradan şehri, hayal kırıklığıyla eleştirilere maruz bırakmayın.

Tadımsız olmaz!

Ne zaman gitmeli?

Kasırga bölgesinde olduğunu hatırlatalım. Varadero, Florida’ yı vuran 2017 Ekim IRMA, 2018 Eylül MICHAEL kasırgalarından nasibini almış. Bu yüzünden Mayıs-Ekim ayları arası biraz uzak durmak gerekir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.