KÜBA

VINALES – PURONUN BAŞKENTİ

Vinales, Küba’nın kuzey batısında bulunan Pinar del Rio’ya bağlı bir kasaba. Ülkenin en iyi puroları burada yetiştirilen tütün yapraklarından üretildiği için buraya, Küba’nın turizmden sonraki en büyük gelir kaynağı olan puronun atardamarı diyebiliriz.

Havana ile Vinales arası 130 km. İsterseniz günü birlik bir yolculukla da buraya gelebilirsiniz. Fakat buradaki Casa Particular’larda, bir gün konaklamanızı öneririz.

Biz (Seçkin ve arkadaşı Arda) buraya Havana’da kaldığımız Rolando’s Backpacker Hostel’de tanıştığımız arkadaşlarla, Rolando’nun annesinin ayarladığı colectivo(dolmuş taksi) ile 8 CUC vererek geldik. Dolmuşta önde oturan 2 tane Rus, 12 CUC vermişlerdi. Bize de, sorulursa eğer, ’12 CUC verdik’ dememiz tembihlenmişti. Colectivoların ya da taksilerin bir artısı, sizi kalacağınız yerin önüne kadar götürmesi. Otobüs ile yani Viazul ile gelecek olursanız 12 CUC veriyorsunuz ve sizi o şehrin terminalinde bırakıyor. Siz de o şehrin büyüklüğüne göre ya yürüyorsunuz ya da coco taksilerle konaklayacağınız yere gidiyorsunuz.

Konaklama sorununu da yine Rolando’nun annesinin telefonla arayarak ayarladığı  Villa Sara y Jorge’da kalarak çözdük. Herhangi bir ayarlama yapılmasaydı da cadde boyunca dizilmiş, rengarenk, bahçeli ve tek katlı casalardan herhangi birisinin kapısını çalıp, konaklama ücretini sorarsanız, illa ki başınızı sokacak bir yer bulursunuz. Biz 3 arkadaş kişi başı 12 CUC’a kalmıştık.

Vinales iki caddeden oluşan çok ufak bir yer. Salvador Cisneros ve Rafael Trejo caddesi. Her evin bahçesinde mutlaka sallanan koltuk bulunuyor. Bunlar çok tehlikeli, hele ki elinize rom şişesi alıp bunlara oturursanız, kalkamazsınız.

Vinales’de kaldığımız ev sahibinin dediğine göre, genelde bu bölgede çizgi üstü insanlar yaşıyormuş. Hani nasıl dağ evi, kışlık ev, yazlık ev oluyorsa, insanlar kalabalıktan huzur bulmak için buradaki evlerini kullanıyorlarmış. Bizim ev sahibinin de Havana’da ve Cienfiegos’da evi varmış.

+Peki neler yaptık?

Vadi Turu

Ev sahibimize ayarlattığımız bu tur, yaklaşık 8 saat süren bir aktiviteyi kapsıyordu. Kişi başı 8 CUC verdik. Atlar ile tütün tarlalarının arasından bir mağaraya ulaştık. Buradan sonra da, kahve tarlalarını ve puro üretim tesislerini gezdik.

Kurumaya bırakılan tütün yapraklarını alıp, puronun nasıl yapıldığını birebir gösteriyorlar ve bu puroları içebiliyorsunuz. Sigara içen bireyler değiliz. Fakat burada puroya düştük diyebiliriz.

Yine bu at yolculuğu güzergahı üzerinde su ya da tropik meyve suyu ihtiyacınızı karşılayacak evler bulunuyor. 1 CUC karşılığında doğal, karşınızda hazırlanacak coconut, ananas, mango gibi karışımlarını içebilirken, 2,5 CUC verip bunları rom ile karıştırabiliyorsunuz. Konacak rom miktarı size bağlı.

Bu da ‘Coco Loco’ denen kokteyl. Ama siz dilerseniz coconutın içine full rom doldurabilirsiniz.

Çiftliklerde puro da satılıyor. Buradan puro alabiliyorsunuz ama bu purolar kaliteli olmasına rağmen, markasız oluyor. Biz, bu çiftliklerden tadı nefis olarak düşündüğümüz puroların tanesine 3 CUC vermiştik. Eğer Cohiba, Monte Cristo, Romeo & Juliet gibi marka bir puro almak isterseniz, puro satan mağazalara gitmeniz gerekiyor.  Ayrıca, yine bu çiftliklerden, su şişesinin içine doldurulmuş kahve çekirdeği de almanız mümkün.

El Mural de la Prehistoria

Vinales merkezinden yaklaşık 3-4 km uzaklıkta ve vadi içerisinde bulunan El Mural de la Prehistoria; evrim teorisini konu alan, dünyanın en büyük insan yapımı yağlı boya tablosuymuş. Burayı görmezseniz, ‘Vinales’e gittin de onu neden görmedin?’ diye sorarlar adama.

Cayo Jutias

1Ev sahibimizin, ‘oralarda güzel yerler var’ diye önerdiği, bizim de şans verdiğimiz yerlerden. Taksi ile 1 saatte gittik. Şoföre akşam saat 18:00 gibi bizi geri almasını söylemiştik. Yol için gidiş geliş 3 kişi, kişi başı 5 CUC verdik.  Sonuç: Yol ikiye ayrılıyorsa, az kullanılanı seçin ve o bütün farkı yaratsın.

Muhteşem, el değmemiş bembeyaz kumsalı ve berrak suyu ile ‘hala keşfedilmemiş yerler var’ dedirten bir yer.

Plajın yanında sadece 1 tane tesis var. Yemekler ve içecekler için başka alternatif yok. Ona rağmen fiyatlar ortalamanın altında. Bu tesis tüplü dalış hizmeti de vermekte. Dalış malzemelerinizi buradan kiralayabilirsiniz. Bütün 1 günümüz burada geçti.

Gitmeden önce yanınıza yiyecek, içecek ve rom götürüyorsanız soğutucu çanta almayı unutmayın. Yoksa ev sahibinden de isteyebilirsiniz. Hiç olmadı, rom şişesini kuma gömün.

Yemek

Salvador Cisneros ve Rafael Trejo caddelerinde sıra sıra güzel yemek ve içecek mekanları mevcut. Yemekler genelde ıstakoz, karides, balık gibi deniz ürünleri ile, et ve tavuğun değişik soslarla çeşitlendirilmesinden ibaret. Bunların yanına kızarmış muz, siyah fasulye ve tatlı patates seçeneklerini de ekleyebiliriz. Genelde menülerdeki fiyatlar ana yemekler için 6-15 CUC aralığında, muhteşem kahveleri 1,5 CUC, Bucanero birası 2 CUC, kokteyller 2,5 CUC.

Dilerseniz de, casalarda kalıyorsanız, ev sahibinizle konuşup akşam yemeği istediğinizi söylersiniz. Casalarda akşam yemeğinin ortalama fiyatı 8 CUC.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir