MEKSİKA

BENITO JUAREZ ULUSLARARASI HAVAALANI VE ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

 

Benito Juarez dünyadaki en büyük ve en işlek havaalanlarından biri. O yüzden, uçaktan iner inmez pasaport noktasına gelene kadar bir koşuşturmaca yaşamanız gerekiyor. Sonrasında da o beklenen kuyruk ile karşılaşıyorsunuz. Sıkıntı değil, çünkü asıl sıkıntı o ortamın sıcak ve basık olması. Kolonyaları hazırlayın. Sıra size geldiğinde, önceden bastırmış olduğunuz vize çıktılarını, uçakta verilecek olan ve o hengamede uğraşmamak için uçakta verilen ve hemen doldurduğunuz turist kartını uzatın. Görevlinin ‘Napçan?, Netçen?’ tarzı sorularını yanıtsız bırakıp sadece ‘ehehe’ tebessümü ile dahi karşılasanız, ‘Yolun açık olsun güzel karşim’ vakur bakışı ile şehre alınırsınız.

30 günlük damganızı yapıştırttınız, bir koşu bavulları da aldınız. Geldi sıra elinde isim tutan insanlarla dolu çıkış kapısına. Keşke isminiz orda olsa da o kadar yol yorgunluğuna bir de şehir içi yolu çekmeseniz. Ama yok, asıl heyecan burada.

Benito Juarez Havaalanı çok büyük olmasına rağmen bilgilendirmeler gayet açık. Ilk yapmanız gereken şey para bozdurmak. Yanınızda getirdiğiniz dövizleri Meksika Pesosu (MXN: Meksika Pesosu) ile değiştirmek. Bavulunuzu aldıktan sonra sıra sıra döviz büroları karşınıza çıkacak. Hepsinin önünde kurlar yazacak. Bazı büroların farklı olduğunu göreceksiniz. Ama bunlara inanmayın. Gidin sorun. Siz dolar ya da yanınızda ne getirdiyseniz onu satacaksınız. Yani onlar alacak. Alış kurlarına bakmalısınız. Tabelalara sadece satış kurlarını(onların satışı) yazıyorlar ve siz de rakamı yüksek gördüğünüzden bozdurma işlemine girişiyorsunuz. Ama alış kuru(onların alışı) her zaman daha düşük oluyor. En iyisi bozdurma işleminden önce, zamanınız da varsa eğer 3-5 farklı büroya kur sorun. Kafanıza yatana, ya da ‘Amaaaan, ne uğraşacağım’ diyorsanız bozdurun gitsin. Önemli bir not : Şehir içi kur ile havaalanındaki kur arasında pek bir fark yok.

Para işini de hallettik. Şimdi ne ile gideceğiz?

Konaklama yerinize metroyla mı gideceksiniz, metrobüsle mi, taksiyle mi, yoksa araba mı kiralayacaksınız? Hepsinin tabelası ve okları her yerde.

Taksiyle gidiş en rahatı. Her yer de taksiler mevcut. Taksimetreli ya da resmi olması için ‘Taxi Autorizado’ yazısını görmeniz gerekir. Taksimetre olmasına rağmen, önceden anlaşılan tek fiyat üzerinden dönüyor işler. Örneğin, şehir merkezi olarak Bellas Artes’i baz alırsak, 15-20 dolar civarında ve trafiğe bağlı olarak da ortalama 30 dakika tutuyor. Havaalanı çıkışı taksi standları da her yerde. Yine bir not; şöförün tipini beğenmezseniz, gözünüz tutmazsa, binmeyin.

Metrobüs veya metro için şehir içinde de sık sık kullanacağınız akbil almanız gerekiyor. Makineler aşağıdaki gibi. Kullanımı da oldukça basit. İstanbulda yaşayanların aşina olacağı cinsten. İlk önce kart için para ödüyorsunuz. Sonra da içine ne kadar yüklemek istiyorsanız onu ödüyorsunuz. Biz iki kişi için tek akbil aldık ve içine 50 peso yükledik (yaklaşık 3 dolar).

 

Akbil alma ve doldurma makinası

 

Bavulları aldıktan ve paranızı bozdurduktan sonra akbil alıp bizim gibi metrobüs ile gitmeye karar verdiniz. Peki nerden kalkıyor, nerededir bu metrobüs?

Havaalanından çıkabilmeniz için bir sürü kapı bulunmakta. Havaalanı ile şehir merkezini bağlayan metrobüs hattı Linea 4 olarak geçiyor. Bunun için de Puerta 7 (7. Kapı) tabelasını takip edip oradan çıkarsanız, yukarıdaki makinenin üst tarafında yer alan MB işaretini ve otobüs durağında bekleyen insanlar göreceksiniz. Tabi ki yine de her hangi birine ya da otobüs geldiğinde şoföre ‘Bu yön Buenavista ya mı kardeş?’ diye sorup teyit etmenizi öneririz.

 

 

Biz saat 21:00 gibi bindik. Hiçbir güvenlik kaygısı yaşamadık. Zaten çok da kalabalık değildi. Biraz trafik vardı tabi. Kaldığımız yere çok yakın olan Hidalgo istasyonunda indik ve toplam 35 dakika sürdü. Kişi başı 7 peso (0,40 dolar) idi.

Metro için buradan metro hatları haritasının renkli bir çıktısını yanınıza almanızı öneririz. Bu şehrin metro ağı bir harika dostum!

Metroyu biraz aktarmalı olacağı için tercih etmedik.

Etse idik , izleyeceğimiz rota Line 5 te bulunan Terminal Aerea istasyonundan metroya binip, Pantitlan istasyonunda inip Line 1 e aktarma yapıp Balderas istasyonunda inmek olurdu.

Metro her yere 5 peso (0,25 dolar). O yüzden şehir içinde sürekli kullanmanız gereken bir araç. Özellikle bazı aktarmalarda biraz yürüme mesafeleri olabiliyor. Kalabalık bir şehir olduğundan da bazen Walking Dead sahnesindeymiş gibi hissedebiliyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir