MEKSİKA

CANCUN – MEKSİKA’NIN MIAMI’Sİ

Meksika’nın en doğu noktası olan ve Maya dilinde ‘Yılanların Yuvası’ anlamına gelen Cancun, yaklaşık 20 km uzunluğunda bembeyaz kumlu muhteşem bir plaja sahip bir tatil beldesi. Meksika’nın Miami’si olarak anılmasının sebebi ise, işte bu 20 km içinde bulunan yüzlerce otel, tatil köyü, binlerce Amerikalı turist.

Cancun’da normalde gezilecek görülecek yerler sınırlı. Nasıl Antalya’nın Belek semtinde sıra sıra oteller, tatil köyleri var ise, burada da aynı durum mevcut. Zaten Cancun’un kıyı şeridinin ismi de ‘Zona Hotelera’, yani Oteller Bölgesi. Bu özelliğinden dolayı bize hitap etmeyen Cancun’a, peki biz neden geldik ?

Cancun, Küba’ya geçecekler için en ideal nokta. Uçak ile 1 saat sürüyor ve 20 USD tutarında bilet bulmanız mümkün. Biz, Interjet Havayolları ile 35 USD vererek Küba’ya gittik.

2 gece konakladığımız Cancun’a akşam saatlerinde, Tulum’dan Ado otobüs firması ile geldik. Sahil kenarında olmayan, ancak daha şehir içi konumda olan ve fiyat/performans olarak ideal olarak gördüğümüz IBIS’de geceliği 35 USD’ a kaldık.   

İbis’deki oda manzaramız

1,5 gün geçirdiğimiz Cancun’da, kaldığımız süreyi nasıl ilginçleştirebiliriz diye gitmeden bayağı bir araştırmalara girişmiştik. Evet, burada her şey çok turistik. Fakat çok turistik diye de yerin dibine sokmaya gerek yok.

+ Cancun’da Neler yapılır ?

1.Mercado 28:

Mutlaka ama mutlaka uğramanız gereken bir yer. Meksika’daki son durağınız Cancun ise, çantanızı hediyelik ve hatıralar ile dolduracağınız belki en ideal yer. Renkli hediyelik eşya tezgahları ve yemek pasajları ile dolu büyük bir Meksika pazarı. Biraz Kapalı Çarşı’yı andırıyor. Yine yapışan, laf atan, sizi dükkanının içine sokmaya çalışan satıcılar olsa da, siz bunları görmezden gelmeyi ve pazarlığınızı kavga eder şekilde yapmayı ihmal etmeyin. Almak istediğinizi, size söylenen fiyatının 3 te 1 fiyatına almanız oldukça mümkün.

Cancun’un turist havasından kaçmak için en ideal yer diyebiliriz. Biz Cancun’da bulunduğumuz sürenin neredeyse %60’ını burada geçirdik.

2. MUSA Sualtı Müzesi:

Cancun dünyadaki en farklı ve en etkileyici müzelerinden biri olan, sualtı heykel müzesi yani MUSA’ya ev sahipliği yapıyor. Tabi bu müze doğal bir oluşum müzesi değil. 2010 yılında Cancun denizinin farklı noktalarına sonradan yerleştirilmiş, 5-10 metre arası derinliklerde bulunan 500 kadar heykelcikten oluşuyor. Bu heykelcikler Cancun denizinin dört bir yanında galerilerde sergileniyor. Hangi galeriyi görmek istiyorsanız, önceden belirlemek için, müzenin resmi sitesindenheykeller ve galeriler ile ilgili ayrıntılı görsellere ulaşmanız mümkün.

Photo by http://musamexico.org/

Tabi Instagram’dan ya da Google’dan fotoğraflarına bakarsanız çok net ve çok güzel kareler görüyorsunuz. Lakin durum biraz karışık. Çünkü su altında zamanla o heykelcikler deformasyona uğramış ve görüntüler bayağı bir bozulmuş. Tur ile gitmeniz gerekiyor ve oldukça pahalı. Tüp ile dalış fiyatını 100 USD tutarında bulursanız iyi. Şnorkel + gözlük seçeneği ise 40 USD’dan başlıyor. Fakat fotoğraf çekerken, heykeller derinde ve deniz de hafif puslu olduğundan, net görüntü için bayağı bir çaba harcıyorsunuz.

Photo by http://musamexico.org/

Bizim, yine, gitmeden niyet edip sonradan kısmet olmayan aktivitelerimizden. Çünkü durum tam bir, fiyat / performans / vicdan muhasebesinden ibaret 🙂

3. Isla Mujeres :

‘Kadınlar Adası’ anlamına gelen bu adaya neden bu ismin verildiği konusunda bir rivayet var. Mayalar zamanında adanın tek sakinleri, kendisini Tanrıça Ixchel’e adamış bir rahibe ve onun kadın müritleriymiş. O yüzden buraya Kadınlar Adası demişler.

Adaya, Cancun’un Puerto Juarez isimli limanından kalkan feribotlarla 20-25 dakikada geçilebiliyor. Feribot fiyatı tek yön 160 peso (9 USD), git-gel alırsanız 300 peso (16 USD). Gidiş-geliş sefer bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Limanın içinde OXXO ve Seven Eleven marketleri olduğundan, çantanızda bulundurmalık yiyecek, içecek, atıştırmalık ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.

Atıştırmalıkların yanında ana öğünlerinizi şipşak çözebilirsiniz.

GİDECEKLERE BİR ÇİFT LAF:

+ Yerelliği yaşayacağım diyenler için, şehir içi otobüs numaraları ve gittiği ana yerlerden de bahsedelim:

R1, R2, R3 numaralı otobüs hatları  : Mercado 28, Ado Otobüs Terminali ve Oteller bölgesinden  geçiyor.

R10 numaralı otobüs hattı :Mercado 28, Puerto Juarez (Isla Mujeres adasına gidiş limanı) ve Oteller bölgesinden geçiyor.

Yapacak bir şey bulamadıysanız, zamanınız da varsa, Oteller bölgesinden geçen otobüslere atlayıp,  hayaller turistik sahil turu, gerçekler belediye otobüsü rotası gibi bir tur yapabilirsiniz.

+ Araba kiralayıp çevre şehirlere günü birlik road-trip yapabilirsiniz.

Cancun – Merida 3,5 saat, Cancun – Tulum 2 saat, Cancun – Valladolid (Chichen Itza) 2 saat

+ Şehir içi kısmında bir çok güzel restaurant bulunuyor. Fakat siz Meksika’nın Miami’sine gelmiş olsanız dahi, esnaf lokantası yerelliğinden ödün vermeyin.

Esnaf lokantaları

3 Yorum

 • pınar

  merhaba, kaldığınız otel sahile uzak mıydı? Sahile nasıl gittiniz acaba, arabasız gidilebilir mi?

  • Aloha Dünya!

   Merhaba,
   Kaldığımız otel şehir içindeydi. Sahile uzaklığı araba ile 10-15 dk. Yürüme mesafesi olarak sahile varacağınız en yakın noktayı baz alırsak en az 1 saat. Biz taksi ile gittik ve 8-10 TL gibi bir tutar ödemiştik. Dönerken biraz daha fazla tutmuştu ama sene 2017 idi. Yani şu an kur farkı vs. bir miktar daha fazla tutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir