MEKSİKA

CHICHÉN ITZÁ – DÜNYANIN YENİ 7 HARİKASINDAN BİRİ

Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Chichén Itzá’dan bahsetmeden önce size Valladolid şehrinden bahsetmek istiyoruz.

VALLADOLIDValladolid birçoklarının planında olmadan uğradıkları bir şehir. Bizim de planımızda ilk aşamada yoktu. Fakat dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Chichén Itzá piramidine gitmek için en ideal nokta olduğunu keşfettik.

Chichén Itzá arkeolojik alanı Valladolid’den colectivo denen dolmuşlarla 40-45 dk mesafede. Mérida’dan otobüs ile gelmek isterseniz bu süre 2 saat oluyor. Tulum’dan gelecekseniz 2,5 saat, Cancun’dan gelecekseniz 2,5-3 saati buluyor.

Chichén Itzá için Valladolid’de konaklamayı tercih etmemizin nedeni, piramidi kalabalık çökmeden görebilmekti. Mérida, Cancun ve Tulum şehirleri bölgenin yoğun turist alan yerleri olduğundan, turistler buradaki çok yıldızlı otellerinde kahvaltı yapıp, toparlanıp, birlikte geldikleri tur otobüslerine atlayıp Chichén Itzá arkeolojik alanına gelene kadar, siz çoktan bütün alanı gezmiş ve kalabalıkları yenmiş oluyorsunuz.

Mérida’dan Valladolid’e akşam saatlerinde ADO otobüs firması ile  1,5 saatte geldik. Şehir kendi içinde güzellikler barındırsa da bizce, gölgede kalmış ve bir amaç uğruna durulan Susurluk’tan farklı değildi. Amaç, 1 gece geçirip, sabah olabildiğince erken saatte Chichén Itzá’ya gidip, yine akşam saatlerinde Tulum’a geçmekti.

+Nasıl konakladık?

Valladolid’de konaklama için çok sayıda seçenek var. Biz Merida’dan Valladolid’e ADO otobüs firması ile geldiğimizden ve sonraki sabah erkenden Chichén Itzá’ya gideceğimizden, konaklamamızı terminale yakın olan bir noktada tercih ettik. Kahvaltı dahil geceliği 30 USD olan Hotel Maria Guadalupe ‘de kaldık. (Kahvaltıda kahve sınırsız. Fazla kaçırırsanız, Chichén Itzá yolunda karnınızda sıkıntılar hissedebilirsiniz :)) Buranın lokasyonu, Chichén Itzá’ya giden colectivoların kalkış noktasına yakın olduğundan bizim için tercih sebebiydi. Ayrıca temizlik ve kahvaltısı da sınıfı geçti.

+Yemek

Meksika mutfağının dünyada ün yapmasının altında Yucatan mutfağı yatar. Bizce Meksika’da Yucatan bölgesi dışında ne yerseniz yiyin yiyeceğiniz şey; Adana dışında yenilen Adana Kebabı’na, Hatay dışında yenilen künefeye ya da Bursa dışında yenilen iskendere benzer. Size önerebileceğimiz mekanlar ise meydanda bulunan Los Portales ve Las Campanas.

Los Portales’de yediklerimiz:
Quesadilla, Chilaquiles, Sopa de Lima, 3 adet Ceiba Cerveza (Yucatan’a özgü ev yapımı bira) – 238 peso (13 USD)

+Alışveriş

Şehir merkezinde hediyelik için çok tatlı ve çok çeşitli dükkanlar var. Fakat akşam saatlerinde şehrin merkezindeki park, yani Parque Francisco Cantón Rosado içinde mutlaka stant açanlar oluyor. Oradan sıkı pazarlık ile çok uygun fiyata güzel maya bibloları, heykelleri alabilirsiniz.Chichén Itzá arkeolojik sitesinin içinde de çokça satıcı ve çeşit mevcut. Fakat aşırı turistik olduğu için fiyatları da aşırı. Pazarlık gücünüze inanıyorsanız kafanızdaki eşyayı, kafanızdaki fiyata almanız mümkün. Buradaki satıcılar biraz yapışıyor. Bu yüzden biz alışveriş için, şehir merkezindeki parkta akşam saatlerinde açılan stantları öneririz.CHICHÉN ITZÁDünyanın yeni 7 harikasını görmek tabi ki herkesin hayalidir. Dünya nüfusunu düşündüğünüzde bu yerlerin, herkesin kafasında oluşturduğu bu hayali karşılaması veya tatmin etmesi imkansıza yakın. Şöyle ki, Meksika Ulusal Antropoloji veTarih Enstitüsü (INAH) raporuna göre burayı 2017 yılında ziyaret eden turist sayısı 3 milyonu aşmış. Yani bir günde 8 saat açık olan bir bölgeyi yaklaşık 8300 kişi ziyaret ediyor. Kalabalığı siz düşünün. Biz de bu rakama 2 kişilik bir destek vermiş olduk.

Kalabalık – Photo by Diario de Yucatán

Valladolid’den Chichén Itzá’ya colectivo denilen dolmuşlarla 40 dakikada, kişi başı 45 peso (2,5 USD) vererek geldik. Aslında colectivo ücreti 60 peso, yani 3,5 USD tutarındaydı. Dolmuşun kalkması için tamamen dolması gerekiyordu ve iki kişilik yer kalmıştı. Yani biz binmeseydik kalkamayacağından ve havanın yağmurlu olmasından dolayı çevrede bizden başka potansiyel müşteri olmadığından, biz de dolmuşun içindekilerin beklemekten bıkmışlığını kullanıp şoförle pazarlık yaptık ve iki kişi toplam 120 peso yerine 90 peso ödedik 🙂

Hiç yoktan indirim kapmış müşteri mutluluğu…

Arkeolojik alana, alanın açılmasından 1 saat sonra vardık. Gelir gelmez dediğimiz ilk şey, keşke daha erken gelseymişiz oldu. Çünkü girişte 10-15 dk kadar içeriye giriş kuyruğunda bekledik. İçeri 242 peso (14 USD) vererek giriyorsunuz ve tabi elinizde, kafanızda Gopro varsa onun içinde ayrı 45 peso  (2,5 USD) para alınıyor. Biz bu hatayı yine yaptık.

Arkeolojik siteye girer girmez sağlı sollu satıcılar yer alıyor. Satılan eşyalar o kadar renkli ve ilgi çekici ki her şeyi almak istiyorsunuz. Satıcıların ellerindeki tuhaf aletlerden çıkarttıkları jaguar sesleri eşliğinde 200 metre kadar yürüdükten sonra karşınıza Kale (El Castillo)  adıyla tanınan Kukulkan Tapınağı ya da Kukulkan Piramidi geliyor.Mexico City’deki Teotihuacán yazımızda da anlattığımız Azteklerin inancındaki Quetzalcoatl, eski Maya’da Kukulkan olarak geçiyor. Mitoloji ile ilgilenenler için bir not: Yunan mitolojisindeki karşılığı Hermes, Mısır mitolojisindeki karşılığı ise Thoth.

Mayalar bu piramidi astronomi ve matematik bilgilerini ortaya koymak istercesine öyle bir sistemle inşa etmişler ki; 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde yani ekinoks zamanı güneşin ekvatora dik geldiği an, piramide gelen güneş ışıkları, piramidin merdivenlerinin yan tarafına yansıyıp korkuluklarda ‘S’ çizen şekilde gölge oluşturuyor. Bu gölge piramidin aşağısındaki yılan başı ile birleşip bir yılan gövdesi oluşturuyor. 

Photo by www.nationalgeographic.org

Gelelim astronomik ve matematik rastlantılara:

55 metre genişliğe ve 30 metre yüksekliğe sahip bu piramidin, 4 cephesinin her birinde 91 basamak yer alıyor. Toplam basamak sayısı olan 364 (4×91) sayısına en tepedeki düzlüğü de eklediğimizde, bir yıldaki gün sayısı olan 365’i buluyoruz. Piramidin 9 kattan oluşmasının nedeni ise, 9 sayısının Maya inanışlarında yer altı aleminin katlarını temsil etmesi. Ayrıca Maya takviminde 1 yıl 18 aydan oluşuyor, yani piramidin bir yüzündeki katların toplam sayısı.Mayaların Güneş Tanrısı olan Kinich Ahau’nun, insan kanı ile beslendiği düşünüldüğü için Kukulkan piramidinin tepesindeki sunakta canlı insanların kalbi obsidyenden yapılmış bıçak ile çıkartılarak, kopartılan kafaları ile birlikte cansız bedenleri merdivenlerden aşağı yuvarlandırılıyormuş.

Bir elinde kalp, bir elinde kafa.. Umrunda mı dünya?

Piramidin tepesine çıkmak yasak. 2005 yılına kadar serbestmiş ancak o yıl, bir turistin piramidin tepesinde dengesini kaybedip düşmesi ve boynunun kırılması suretiyle hayatını kaybetmesi sonucu, INAH tarafından Meksika genelindeki bazı piramitlere tırmanışlar yasaklanmış.

Bu arkeolojik alanda da diğer Maya yerleşkelerinde bulunan top sahası, hükümet binaları, çeşitli tapınaklar ve platformlar da yer almakta.

Savaşçılar Tapınağını çevreleyen ‘1000 kolonlu geçit’. Duyduğumuza göre şu anda 168 tanesi ayakta duruyormuş.

Arkeolojik alanın içinde bir de cenote bulunuyor; Cenote Sagrado (kutsal cenote). Chichén Itzá arkeolojik alanı yakınlarında Cenote X’toloc ve Cenote Ik Kil isimlerinde iki adet ünlü cenote de mevcut. Özellikle Cenote Ik kil Meksika’yı geçin, dünyanın en ünlü cenotesi, öyle ki; Google’da cenote diye arattığınızda çıkan 10 fotoğraftan en az 8 tanesi Ik kil oluyor. Giriş tabi ki kalabalık ve fotoğraf çektirmek dahi imkansız. O yüzden önermiyoruz.

GİDECEKLERE BİR ÇİFT LAF

+ Mısır, Meksika, Sudan, Endonezya, Kazakistan…coğrafik açıdan alakasız yerler. Fakat hepsinde kutsal yerler olarak aynı mimari yapı, piramit… Kim yaptı bu piramitleri? Bu gizem nedir? Hastası olduğumuz Erich Von Daniken’in kaleme aldığı ve belgeselinin de yapıldığı ‘Tanrıların Arabaları’ kitabını okumanızı ya da belgeselini Youtube’dan izlemenizi tavsiye ederiz.

+ Arkeolojik alana mutlaka olabildiğince erken gelmeye çalışın, olabildiğince seri bir şekilde fotoğraf karelerinizi alın. Sonra alanı ayrıntılı inceleye inceleye gezersiniz.

+ Pazar günleri Meksika vatandaşlarına arkeolojik sitelere giriş ücretsiz olduğundan, Chichén Itzá gezinizi bu güne getirmeyin.

+ Sıkı pazarlık sonucu her yerden 100 dedikleri şeyi 30’a almanız mümkün.

+ Yanınıza atıştırmalık, su alın ve her daim yağmur yağacakmış gibi hazırlıklı olun.

Videomuzu izlemediyseniz, sizi buraya alalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir