MEKSİKA

MEKSİKA-”AAA! ORASI ÇOK TEHLİKELİ DEĞİL Mİ?”

İnsanlar genel olarak tatillerini planlarken bir amaç belirlerler:

Deniz plaj turizmi, antik tarih turizmi, müze turizmi, gurme yeme-içme turizmi …

Neden Meksika ?

Neden olmasın?

Batısında Pasifik okyanusu, doğusunda Karayipler olan, yüzyıllarca Azteklere ve Mayalara ev sahipliği yapmış her karış topraktan tarih fışkıran, doğa harikası cenoteleri ve dillere destan mutfağı ile her yönden merak uyandıran bir ülke. İster Pasifik kıyısında surf öğrenin, isterseniz piramitlerine tırmanın, isterseniz de meşhur acı soslarının tadına bakın. Aklınıza gelen gelmeyen bütün turizm kollarını içinde barındıran aşık olunası bir ülke Meksika.

Tulum

Sayulita

Sayulita

Merida

Chichén Itzá

Cenote Azul – Playa del Carmen

Akıllara gelen ikinci soru : ‘Aaa! Orası çok tehlikeli değil mi?’

Dünyanın neresine giderseniz gidin, tehlike her an sizi bulabilir sonuçta. Şunu söylemeliyiz ki, batısından doğusuna olan rotamız boyunca herhangi bir tehlike yaşamadık. Mottonuz, ‘Tehlikenin kendisi benim!’ olsun.

Para birimi: Meksika pesosu(MXN) 2017 Kasım ayında 1 USD=18 MXN idi.

Dili : İspanyolca

İklim :

Meksika’nın iklimini anlatırken genellemelere girelim. En sıcak ayları mart ve haziran arası. Sonrasında ülke çapında yağmurlu sezon başlıyor ve kasıma kadar sürüyor. Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zaman kasım ve şubat ayları arasına tekabül eden dönem. Biz kasım ayında gittik. Yağmur yağmadı mı?

O yüzden Meksika’nın iklimi hakkında genel bir şey söylemek çok yanlış olur. Örneğin, Mexico City 2250 metre rakıma sahip olması nedeniyle gün içi hava sıcaklıkları arasında büyük farklar görülebiliyor. Bir de tabi rakımın yüksek olması nedeniyle oksijen azalması sebepli nefes problemi yaşayabiliyorsunuz. Biz kasım ayında Mexico City’de kuru ve 20 derece hava sıcaklığı yaşadıktan 3 gün sonra, Sayulita’da aşırı nemli ve 30 derecelerde bir havayla karşılaştık.

Elektrik: Prizler Türkiye’deki gibi değil. O yüzden priz dönüştürücü edinin. Biz Mexico City’deki bir sokak tezgahından satın almıştık.

Mutfak :

Bir tortilla ekmekleri var mısır unundan yaptıkları, onu şekilden şekle sokup arasına da soslar, etler, tavuklar koyup bin bir çeşit lezzet çıkarmışlar ortaya.

Tacos : Mısır ve buğday ununun karışımı ile yapılan bildiğimiz küçük lavaş, fındık lahmacunun sert versiyonu diyebiliriz.

Nachos : Mısır cipsinin üzerine tavuk, kıyma, peynir, zeytin ve çeşitli soslar dökülerek hazırlanıyor. Tacoya nazaran daha minik boyutlarda

Guacamole : Avokado ile hazırlanan bir sos. İçinde soğan ve bazen de kişniş barındırabiliyor. Kişniş sevmeyenler dikkat. Ama enfes bir sos.

Tostadas : Tortilla ekmeklerinin kızartılması sonucunda üzerine fasulye, marul, soğan, avokado, peynir, tavuk gibi farklı kombinasyonların eklenmesi ile hazırlanıyor. Kısacası kızarmış ekmek üstü kargacık burgacık rengarenk enfes şeyler.

Sopes : Yumuşak, küçük pide ekmeği üzerine ince katmanlar halinde fasulye, avokado, salsa ve peynir konuluyor.

Burritos : Dürümlere verilen ad.

Quesadillas : İsim kökü, ispanyolcada peynir anlamına gelen “queso”dan geliyor. Geniş ve yuvarlak pide ekmeğine benzeyen tortilla arasında peynirin eritilmesi ile hazırlanıyor. İçinde tabi ki yine et, tavuk, avokado, ıvır zıvır.

Enchilladas : Tortilla ekmekleri üzerine salsa sosu ile servis edilen kıyma, tavuk, peynir, yumurta gibi öğelerin eklenmesi ile ortaya çıkıyor.

Gazpacho : Sebzeli, baharatlı, zeytinyağlı gazpacho çorbası içerisinde bol miktarda yeşil biber, salatalık, ekmek, sirke, domates ve biber bulunur. Soğuk içim bir çorbadır.

Sopa de lima : Bizim favori çorbamız. Yucatan bölgesine özgü olan, misket limon çorbasının içinde, tavuk suyuna soğan, tavuk parçaları, limon parçaları, taco parçaları, havuç, sarımsak ve daha nice değişik değişik şeyler mevcut.

Ulaşım ağı:

Meksika’da ulaşım ağları son derece çeşitli ve gelişmiş. Plan program yapmazsanız bile bir şehirden ötekine ister lüks, ister 2. Sınıf otobüsler bulmanız oldukça kolay ve mümkün. O yüzden biz gittiğimiz her şehirde otobüs terminali olan lokasyonu baz alıp planlamalarımızı ona göre yaptık. Meksika’nın Kamil Koç’u, Ulusoy’u ADO firmasını çokça kullandık. Gerçekten fiyat ve performans açısından baya memnun kaldık. Yalnız, ikram beklemeyin.

Bunun yanında günü birlik geziler için de 2. Sınıf otobüs firmaları mevcut. Bu otobüslerden de Teotihuacan ve Uxmal gezilerimizde yararlandık.

Ayrıca ‘’ben otobüse binmem, çok yorulmak istemiyorum’’ derseniz ya da arası çok mesafe olan şehirlere gitmek isterseniz de Volaris ve Interjet havayollarını tercih edebilirsiniz. Aşağıda Rotamız kısmında okuyacağınız üzere, biz Mexico City’den Puerto Vallarta’ya Interjet, Puerto Vallarta’dan Merida’ya Volaris firması ile gittik.

Vize olayları:

Eğer ABD vizeniz varsa ülkeye girişte vizeye ihtiyaç duyulmuyor. ABD vizesi ülkeye girişte 180 günlük kalış hakkı sağlıyor. ABD vizeniz yoksa, buradan formu doldurduktan ve ‘kaydet’e bastıktan sonra oluşan kodlu sayfanın çıktısı ile ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Yalnız bilmeniz gereken nokta, hangi tarihte ülkeye giriş yapacaksanız, site o tarihten tam 30 gün öncesinde formu doldurmanıza izin veriyor. Mesela, formda Meksika’ya gitmek istenilen tarih alanına 5 Kasım yazdınız diyelim, başvurunuzu en erken 6 Ekim tarihinde gerçekleştirebilirsiniz. Yani ‘2 ay öncesinden vizeye başvurayım, kafam rahat olsun’ olayı yok.

Rotamız

Yıllık izinler Meksika için yeterli uzunlukta olmayınca olabildiğince .zip, .rar yaparak kısıt altında optimizasyon yapmaya çalıştık. Seyahatimize ilk olarak Mexico City’den başladık ve sonrasında 40 dolar vererek Interjet firmasıyla Puerta Vallarta’ya uçtuk. Oradan Riviera Nayarit kıyı şeridi boyunca yol alıp Sayulita’ya geldik. Burada yine 3 gün boyunca Pasifik okyanusunun sörflük koylarını ve plajları keşfettik. Daha sonra 70 dolara Volaris firmasıyla Merida’ya uçtuk. Merida-Valladolid-Tulum olmak üzere Yucatan Yarımadası’nı turladık.Son olarak Küba’ya uçağımız olduğundan Cancun’a geldik ve oradan yine Interjet firmasıyla Küba’ya geçtik.

Guadalajara, Puebla, Oaxaca, Chiapas, Veracruz… Her bölgenin kendisine has kültürü, kendisine has bir havası var. Ülkeyi hakkıyla gezmek için en az bir kaç ayın ayrılması gerektiğine inanıyoruz.

Videomuzu izlemediyseniz, sizi buraya alalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.