MEKSİKA

SAYULITA – SİHİRLİ BİR SAHİL KASABASI

Sayulita kasabası, Meksika’nın batısında Jalisco ve Nayarit bölgelerinin kesişim yerinde, Rivera Nayarit denilen yaklaşık 300 km uzunluğunda bir sahil şeridinin içinde yer alır.

NEDEN GİTTİK?

Pueblo Mágico (Sihirli Kasaba)

Meksika Turizm Bakanlığı (SECTUR) tarafından, ziyaretçilere doğal güzelliklerinden, kültürel ve tarihsel zenginliklerinden dolayı “sihirli” bir deneyim sunan kasabaları teşvik etmek ve ön plana çıkarmak amacıyla Pueblo Mágico unvanı verilir. Bir çeşit, Meksika’nın kendi içinde yaptığı yerli ve milli, UNESCO dünya mirası listesi diyebiliriz. Sayulita, ülkenin her yerine yayılmış olan bu Pueblo Mágico unvanına sahip 111 kasabadan biridir ve 2015 yılında bu unvanı kazanmıştır. Biz de yoğun turist akışından nasibini almadan görelim istedik.

Geç kalmışız: Turistlerin yoğun ilgisinden bir kesit!

Puerto Vallarta’nın Amerikalı turistlerle dolu olması nedeniyle alternatif hale gelen Sayulita kasabası, rengarenkliği, salaşlığı, sörf merkezi olması nedenleri ile zamanla hippi gençliğinin buluşma noktası haline gelmiş. Özellikle 2015 yılından sonra, turist artışı nedeniyle geleneksel Meksika yaşantısından biraz uzak. En az yerel halk kadar, emekli olup minimal bir butik dükkan açıp ya da pansiyon işletip zamanını sahil kasabasında geçirmek isteyen zamanın hippi Amerikalıları da yerleşik nüfusun büyük bir bölümünü oluşturuyor. Sayulita’nın kitlesinin Türkiye’deki yansıması olarak, biraz zorlama(!) bir benzetme yaparsak Antalya’daki Olimpos diyebiliriz.

HAVASI ? (Sıcak değil de, nem çok nem!)

Sayulita bir sahil kasabasının gerektirdiği gibi oldukça nemli bir havaya sahip. İstanbul’un nemine alışık olmamıza rağmen, buradaki nem bize ‘aşırı’ geldi. Ancak şaşırtıcı derecede, bunca neme rağmen bir tek böcek sinek tarafından bile ısırılmadık. Hatta görmedik bile, ama illaki vardır 🙂

NASIL ULAŞIRIZ?

Mexico City’den Puerto Vallarta’ya Interjet Havayolları ile kişi başı 40 USD vererek geldik. Havaalanından Sayulita’ya gitmek için ise tabi ki de havaalanının olmazsa olmazları taksiler mevcut. Ama bizim tercihimiz toplu taşıma çilekeşliği. Bunun için yapmanız gereken; otobüs terminaline gitmenize gerek kalmadan, havaalanından çıkar çıkmaz araç park alanının solundan devam ederek karşınıza çıkan üst geçitten yolun karşı tarafına geçip, geçidin hemen altındaki büfenin önünde otobüs bekleme işine girişmek.

Kıyı şeridi uçsuz bucaksız olduğundan ve yol üzerinde bir çok yerleşim yeri olduğundan sürekli değişik yerlere giden otobüsler, midibüsler gelip geçecek. Biz camında SAYULITA yazan otobüsü bekleyeceğiz. Siz yine de emin olmak için, büfe çalışanına ‘Sayulita’ya buradan mı geçiyor?’ ya da duran otobüslerin şoförlerine ‘Sayulita’ya gider mi?’ diye sorun. Kişi başı 42 peso (2,25 USD). Yol yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor ve son durakta iniyorsunuz.

NASIL KONAKLASAK?

Kasaba yeni yeni geliştiğinden, özellikle 2015 sonrası turist alma hızı aşırı arttığından, sürekli bir inşaat ve restorasyon halinde. Her türlü konaklama tercihlerini karşılayabilecek kapasitesini her geçen gün arttırıyor. Biz de Airbnb’den hem fiyat olarak makul, hem de Sayulita’nın salaş dokusuna sahip şuradaki evi kiraladık.  2017 Kasım ayında gecelik oda fiyatı olarak 25 USD’dı. Ancak odamızda klima yerine vantilatör vardı ve vantilatör ferahlatmak yerine, havadaki nemi alıp püskürtme görevi görüyordu. Siz mutlaka klimalı oda tercihi yapın.

Balkonun manzarası

NELER YAPILIR?

+Las Marietas turu

Küçük bir ada topluluğu olan Las Marietas’ın aslında bu kadar meşhur olmasının sebebi, buranın bir parçası olan ‘Hidden Beach’, namıdiğer Playa del Amor. Buraya ulaşmak için tur rehberlerinin yanı sıra, kendi kişisel çabanızın da bir hayli gerekli olduğu (‘Neden gerekli?’ bundan sonra bahsedeceğiz) bu sahilin nasıl oluştuğu hakkında iki tane rivayet mevcut. Bunlardan birincisi bölgenin volkanik yapısı nedeniyle depremler ve tsunamiler sebebiyle oluştuğu. İkincisi ise, Meksika Hükümetinin Birinci Dünya savaşı hazırlıkları yaparken, bomba deneylerinden ötürü pasifik okyanusunda bir çok mağara ve kayalık oluşturması. Burası da onlardan biriymiş.

Meksika hükümetinin bu eşsiz gizli güzelliği fark etmesinin hemen ardından, milli park konumuna getirilen ‘Hidden Beach’ için insanların zarar vermemesi adına Meksika Hükümeti, adayı ziyaret edeceklere sınırlama getirmiş. Her turizm acentesine yalnızca belirli sayıda ziyaretçi kabul etmesi için izin verilmiş.

Ulaşım, Puerta Vallarta, Punta de Mita ve Sayulita’dan günübirlik tekne turları ile sağlanıyor. O yüzden tur ayarlamanızı önceden yapmanız gerekiyor. Günü birlik turlar, sizi kaldığınız yerden alıp gizli plaja götürmekle kalmıyor, aynı zamanda yiyecek-içecek, balina izleme, şnorkel ile dalış gibi aktiviteler sunup tekrar kaldığınız yerin kapısına kadar bırakıyor. Fiyatlar acenteden acenteye değişiyor. Kişi başı kapıyı 100 USD’dan açıyorlar. Hangi imkanlardan feragat edeceğinize ve tabi ki pazarlığa göre fiyatlar değişiyor. Biz 2 kişi toplam 60 USD olarak anlaşmıştık.

Gelelim başta da belirttiğimiz, buraya ulaşmak için neden kişisel çaba gerektiğine. Tur tekneleri gizli plajın kayalık duvarlarına kadar geliyor. Buraya kadar her şey normal. Hatta eğer şanslıysanız balinaları bile görebilirsiniz. Ancak bu gizli plaja girmek o kadar da kolay değil. Get-gitin etkili bir şekilde yaşandığı giriş kısmında, kayaların içindeki hava boşluklarından nefes almak suretiyle, çoğunlukla suyun altından gideceğiniz mağaramsı boşluktan geçmeniz gerekli. Buradan geçerek plaja ulaşıyorsunuz. Kaderiniz gel-git durumuna bağlı olduğu için, bazı günler buraya olan turlar iptal ediliyor. Youtube’da ‘Hidden Beach’i aratırsanız bu zorlu yarıştan görüntüler bulabilirsiniz. Biz de eğer gidebilseydik görüntüleyebilecektik ancak gideceğimiz günün sabahı ve ertesi sabah denizin çok gel-gitli ve dalgalı olması sebebi ile tur iptal edildi.

Biz araştırırken fark ettik ki, adalar için sürekli bir uygulama değişikliğine gidilmekte. Eğer siz de gitmeyi düşünüyorsanız, bizim gitmeden önce yazıştığımız birkaç acente ve mail adreslerini bilgi almak ve değişen uygulamaları öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bunun yanında sınırlı sayıda insan alındığından, sizin orada bulunduğunuz gün(ler) kontenjan sıkıntısı ile karşılaşmamış olursunuz.

Accion Tropical  : acciontropical@hotmail.com

Punta Mita Charters : info@puntamitacharters.com

Sayulita Entourage :  info@sayulitaentourage.com

Sayulita Sailing Explorations :  sayulitasailing@yahoo.com

Punta Mita Adventures 

Çok merak edenler ayrıntılı fotoğraf ve bilgi için buraya bakabilirler.

+Sörf öğrenme

Sayulita ile ilgili işin özü aslında ‘sörf’. Burası salaşlığınızdan taviz vermeden sörf öğrenebileceğiniz çok mütevazı bir yer. Yapması mı daha zevkli, yoksa izlemesi mi bilemediğimiz bu aktiviteyi çok zamanımız olmadığından deneyimleyemesek de, sahilde çekirdek çıtlarken izlemesi oldukça zevkliydi. Belki bir gün..

+Koy koy gezme ve çevre plajlar

Sayulita’nın içinde bulunduğu Meksika’nın doğusundaki pasifik sahil şeridi ile batısı Karayipler sahil şeridi arasında denizin karakterinden tutun da, plajların kum rengine kadar birçok fark var. Pasifik sahil şeridinde kum daha sarı ve kalın ve deniz sörf derecesinde dalgalı iken, Karayip kıyılarında kum beyaz, un gibi, deniz ise turkuaz ve dingin.

Sayulita’nın merkezindeki plajının yanı sıra, motor ya da ATV kiralayarak çevre koy ve plajlara gitmenizi, orman içinden giden yol ile koy koy keşif gezisine çıkmanızı öneririz.

Plajlara giderken böyle orman içi yollardan geçiyorsunuz.

Los Muertos plajı 

Adını plajın hemen yanındaki mezarlıktan almış ‘Ölüler Plajı’

Carricitos plajı

Los Muertos plajından orman içinden yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde.

Escondida plajı

Carricitos plajından yine orman içinden yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesinde. Plajın 200 metrelik kısmına salaş bir resort yapmışlar. Fakat plajın dokusunu bozmadığından görsel olarak güzel, şöyle de bir sitesi var.

Pátzcuaro plajı

Escondida plajından yaklaşık 40 dakika yürüme mesafesinde.

Malpasos ve San Pacho plajları

Sayulita’nın ana plajından, kumlara basa basa 20 dakika yürüme ile ulaşılıyor.

GİTME NİYETİNDE OLANLARA BİR ÇİFT LAF:

Biz Sayulita’da iki gece kaldık. Buraya gelme sebebimiz aslında meşhuuuur Hidden Beach’i görmekti. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere gel-git sebebiyle turumuz iptal edilince gidemedik. Zaten kafamızda, önceden okuduğumuz yabancı bloglardan dolayı umduğumuzu bulamama endişesi de yok değildi. Çünkü çoğu blogda, bu sahilin fotoğraflarında göründüğünden daha küçük olduğundan ve kapasitesine göre ne kadar kısıtlama getirilirse getirilsin iki kişilik fotoğraf karesini bile zor yakalayabileceğiniz ölçüde kalabalıklığından bahsediliyordu. Yani iki kişi ‘Hidden Beach’i kapatamayacak bütçeniz yoksa, çok da gitmenize gerek yok. (Kendimizi bu şekilde teselli ediyor da olabiliriz 🙂 ).

Zaman kısıtınız yok ve ‘Sörf öğrenmek ya da yapmak istiyorum ben’ derseniz Sayulita çok tatlı ve salaş bir yer. Yalnız öyle Meksika’nın özgün dokusunu beklemeyin. Bizim gözlemlediğimiz, mekanların çoğunun, Amerikalı turistlerin gözlerine ve gönüllerine göre meyil ettiğiydi. Yani, şöyle ‘İki Meksika şarkısı dinleyeyim, biraz salsa yapayım,’ derseniz biraz zor işiniz.

Son olarak da, Sayulita’nın yemek mekanları, müzik mekanlarının başarısızlığına rağmen, oldukça başarılıydı. Meksika mutfağının tüm tatlarını burada denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Porsiyonlar da büyük geliyor. Fiyatlar da oldukça makul. Oraya kadar gidip de ne olur pizza makarna yemeyin 🙂

Smoothieler dahil toplam 200 MXN, yani 11 USD ödedik.

Biralar dahil toplam 230 MXN, yani yaklaşık 13 USD ödedik.

Bu güzelliklere de toplam 144 MXN, yani 8 USD ödedik.
Videomuzu izlemediyseniz, sizi buraya alalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir