MEKSİKA

TEOTIHUACAN-GİZEMLİ PİRAMİTLER

Yeri ve Önemi

Mexico City şehrinin yaklaşık 50 km yukarısında bulunan büyük bir antik kenttir. Buradaki piramit ve saraylar hala gizemini günümüzde de korumaktadır. Çünkü arkeologlar burada yaşayan insanların hangi etnik guruba ait olduklarını, nereden geldiklerini, niçin burayı terk ettiklerini ve hangi dili konuştuklarını hala açıklayamıyorlar. Sonradan gelen Aztekler efsanelerle dolu bu bölgeyi kutsal bir yer olarak kabullendiler. Büyüsünden o kadar etkilendiler ki, “Tanrıların doğduğu şehir” anlamındaki Teotihuacán ismini verdiler. Kimi efsanelerde insanı yaratan, kimi efsanelerde ise insan kılığına girerek insanlara uygarlığı öğretmiş ve göklere dönmüş bir ilah olan Tüylü Yılan (Quetzalcoatl) tasvirlerinin ilk örneklerine bu kentte rastlanmış.

Teotihuacan’daki dikkat çekici yapılar Güneş piramidi, Ay piramidi, Tüylü Yılan Tapınağı ve Quetzalpapalotl Sarayı’dır.

Güneş piramidi, Mısır’daki Keops ve yine Mexico City’nin güneyindeki Cholula piramitlerinden sonra dünyanın en büyük üçüncü piramidi.

Güneş Piramidi (Piramide del Sol)

Antik Şehir Haritası

Arkeolejik sitenin 5 girişi var. Mexico City’nin kuzey terminalinden kalkan otobüslerle gelirseniz, otobüsler sizi 1. Girişten bırakır. Biz saat 9:30 da siteye girdik. Bu tip yerlerde kalabalıkları ve tur otobüslerini yenebilmek için olabildiğince erken gelmelisiniz. İçeri hiç sıra beklemeden, kişi başı 70 peso (4 dolar) vererek girdik.

Meksika’nın tamamında arkeolojik sitelere girişte, elinizde, kafanızda aksiyon kamera olmasın aman! Gördüler mi, çekim parası gibi bir şey alıyorlar.

Siteye 1. Girişten girdiğinizde biraz yorulursunuz ama sitede tam bir tur yapmış olursunuz.

Kapıdan girişte sizi tüylü yılan piramidi olarak adlandırılan Quetzalcoatl Tapınağı karşılar. Yılanların taş duvarlara nasıl oyulduğunu göreceksiniz. Fazla zaman kaybetmeden piramitlere doğru yola başlayın. Önünüzde 2 km uzunluğundaki Calzada de los Muertos olarak adlandırılan ölüler yolu/geçidi uzanacak. Ufukta Ay piramidi ve sağlı sollu irili ufaklı anıt mezar şekilleri size eşlik edecek.

Ölüler Yolu (Calzada de los Muertos) ve Ay Piramidi (Piramide de la Luna)

Daha sonra sizi sizi sağda 248 basamaklı Güneş piramidi karşılıyor:

Güneş Piramidi

Güneş Piramidi’nin tepesine çıkmanıza izin var.

Güneş piramidinden sonra, ona bir gün tepeden baktığınız aziz ay piramidine de çıkarım diyorsanız biraz enerji depolamanız gerekiyor.

Güneş piramidinin tepesinden aşağıya inince yaklaşık 1 km sonra Ay piramidine ulaşıyorsunuz.

Lakin Ay piramidinde sadece orta kısma kadar çıkabiliyorsunuz. Oradan dahi bütün site ayaklarınızın altındaymış gibi bir his oluşuyor.

Herkes bu noktadan fotoğraf yakalama derdinde olacağından birazcık atik olmak gerekiyor.

Teotihuacan’ın gizemlerinden bazılarının aydınlığa çıkmasında Arkeolog Sergio Gomez Chavez’ in biraz şansa, biraz da hayatını bu gizeme adamış olmasının önemi çok büyük. Eğer bu tür gizemler ilginizi çekiyorsa, bir Teotihuacan aşığı Ertuğrul Özkök’ün Sergio Gomez Chavez ile yaptığı söyleşiyi hikayeleştirerek anlattığı çok beğendiğimiz bir yazı dizisini okumanızı öneriyoruz. ⇒ Bölüm 1Bölüm 2 Bölüm 3

Bir öneri: Sabah gelemediniz. Sıkıntınız öğlen sıcağı ve kalabalıklar ise, Güneş Piramidinin karşısına denk gelen 2 nolu giriş kapısından girmenizi tavsiye ederiz. Burada güneş piramidi seviyesinden gezinize başlarsınız. Hem çok yürüyüp yorulmamış olursunuz, hem de Güneş Piramidine tırmanmak için gereken, damarlarınızdaki asil kandaki kudretinizden tasarruf etmiş olursunuz. Bunun için otobüs Antik kente geldiğinde 1. kapıda herkes inerken, siz şoföre 2. kapıda inmek istediğinizi söylerseniz. Size yardımcı olacaklardır. Çünkü otobüsler gelirken değil ama dönerken 2. kapının önünden geçiyor.

2. kapıdan giriş

Bir de buradaki satıcılara dikkat. Ne kadar pazarlık yapsanız dahi, daha uyguna bulacağınız şeyler için sizi MEXICO CITY yazımızdaki alışveriş bölümüne alabiliriz. En iyisi hiç bulaşmamak ya da biri fiyat soruyorken kulağı oraya fırlatmak.

Ulaşım

Antik kentin aşırı kalabalık olacağını umduğumuzdan sabah saat 07:30 da, otobüs terminaline gitmek için(haritada sarı renkteki 5. hatta yer alan Autobuses del Norte) konaklama yaptığımız yere yakın konumdaki haki renkteki 3. hatta bulunan Juarez istasyonundan metroya bindik. Metro, şaşırtıcı derecede bomboş geldi. Haki ve sarı hatların kesiştiği La Raza istasyonunda sarı renkli metro hattında ‘Politecnico’ rotasında aktarma yaptık. İstasyon, terminalin hemen önünde yer alıyor. Terminalin ana girişinden sola dönüyorsunuz. Tam bir otogar havasında acenteler ve büyük yeşil kapı numaraları sizi karşılıyor. ‘Puerta 8 ’ tabelasına kadar gittiğinizde “Pyramides” ya da “Zona Arqueologico” yazılarını görürseniz doğru yerdesiniz.

Seferler saat 06:00 da başlıyor ve her 20 dakikada bir kalkıyor. Dönüş için, saat ya da sefer sıklığını sormanızı ve gidiş-dönüş biletini aynı anda almanızı tavsiye ederiz. Yol yaklaşık 1 saat sürüyor. Sabah ne kadar erken saatte yol alırsanız, o kadar rahat edersiniz. Biz saat 09:30’da siteye giriş yapıp, 12:30 gibi çıkış yaptık. Çıkarken, siteye yeni gelen tur otobüslerinin sayısı ve insan kalabalığı inanılmazdı.

Özetle : Antik kente giriş 70 peso (4 dolar). Gidiş-dönüş otobüs ücreti kasım 2017 fiyatı 100 peso (5,5 dolar), 5 peso da metroya vermiştik.

Çantaya mutlaka yiyecek atıştırmalık, su ve şemsiye atın. Ne olur ne olmaz.

Dönüş için, 2. Kapı çıkışında bekleyin, 2-3 görevliye sorduğunuzda ‘birazdan gelir’ cevabı alacaksınız. İnsanların (hele ki Meksikalıların) ‘birazdan’ kavramı, bizim ‘kara tren’ in gecikmesi ya da belki hiç gelmemesi ile eş değer olabiliyor 🙂 Otobüs geldiğinde sabah aldığınız dönüş biletinizi gösterip istediğiniz yere oturabilirsiniz. Dönüş yolunda otobüs, otogara gelmeden birkaç yerde daha indirme yapıyor. Bunlardan bir tanesi de metronun haki renkteki 3. Hattın ilk istasyonu olan Indios Verdes. Şehir içine gitmek için burada inip metroya binerseniz, rahatlıkla 1 saat kazanmış olursunuz.

Videomuzu izlemediyseniz, sizi buraya alalım!

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir