MEKSİKA

TULUM – KALBİMİZİ ÇALAN ŞEHİR

Tulum, Cancun’dan başlayıp, Meksika’nın Belize sınırına kadar ulaşan Riviera Maya olarak anılan sahil şeridi içinde,  ‘Quintana Roo’ bölgesinde yer alıyor. Quintana Roo bölgesi sınırları içine giriyorsanız ilk yapmanız gereken şey, saatleri 1 saat ileri almak. Çünkü bu bölge, Meksika ortak  saat uygulamasına dahil değil ve 1 saat ileride. Biz tam 1 gün bunu yapmayı unuttuk 🙂

Her tarz seyahat ihtiyacına cevap verebilen Riviera Maya’nın undan farksız kumlarında, ister turkuaz berrak suların tadını çıkarabilir, isterseniz de biraz şehir dışına çıkarak Maya kalıntılarında tarihi koklayıp, cenote denen doğal havuzcuklarda yüzebilirsiniz.

Tulum’ a gelmeden önce ciddi bir araştırma yaparak gitmek istediğiniz bilinen ve meşhur yani turistik cenoteler ile, saklı ve daha az bilinen cenoteler listesi yapmanız gerekiyor. Çünkü sadece Riviera Maya’da yaklaşık 4000 adet irili ufaklı cenote bulunuyor. Bunların birçoğuna altınızda araba yoksa ulaşımınız çok zor. O yüzden bizce bu bölgede araba kiralamak iyi bir seçenek. Biz gitmeden önce kime sorduysak ‘mutlaka araba kiralayın’ tavsiyesi ile karşılaştık. Fakat gerek park sorunu, gerekse kafamızda büyüttüğümüz riskler açısından düşününce, bisiklet kiralama yoluna gittik. Pişman olmadık değil. Size önerimiz, araba ya da motosiklet kiralamanız. İstanbul trafiğine alışıksanız, onlar sizden korksun.

+Tulum’da ve yakın çevresinde yapılacak aktiviteler neler? Niye gidelim, neyi görelim?

1.Antik Kentler

Tulum Antik Kenti: Maya dilinde ‘duvar’ veya ‘sur’ anlamına gelen Tulum, zamanında, yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki Coba şehrine bağlı bir liman kentiymiş. Denizin hemen kıyısındaki uçurumun tepesine kurulmuş olan şehir çok güzel bir manzaraya sahip. Buraya giriş ücreti kişi başı 70 peso (4 USD). Bu ücreti verip hem antik şehri gezerek kültür, hem de plajında Karayip Denizi’nin keyfini çıkararak deniz tatili yapmış oluyorsunuz.

Coba Antik Kenti : Maya dilinde ‘rüzgarla karıştırılan sular’ anlamına gelen Coba, Tulum’dan Valladolid yönüne doğru 45 dakika uzaklıkta. Diğer antik kentler gibi büyük bir alanda bir çok farklı yapı barındırıyor. Bu yüzden antik kentin içinde bisiklet kiralama alanları var. Tam anlamıyla gezebilmek için 2 saat yeterli olur. Ön plana çıkan yapı ise yine piramitler : Nohoch Mul Piramidi (bazı kaynaklarda Ixmoja Piramidi olarak geçiyor) ve Xaibe Gözlem Kulesi. Antik kente giriş ücreti 70 peso (4 USD), kent içi bisiklet kiralama 25 peso (1,5 USD). Ayrıca araba ile gelmedik ama,  park için 15 peso (1 USD) verildiğini duyduk. Buraya kadar gelmişken, buraya 10 dk uzaklıktaki Tamcach-Ha, Choo-Ha ve Multum-Ha cenotelerine gitmenizi öneririz.

Nohoch Mul Piramidi
Xaibe Gözlem Kulesi

Muyil Antik Kenti( Chunyaxché) : Tulum merkezden colectivo ya da otobüslerle, 30 peso (1,5 USD) vererek 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti olarak da 45 peso (2,5 USD) veriyorsunuz. Az bilinen ve diğer antik kentlere nazaran az uğranılan bu antik kentte, sessizliğin ve tarihin tadını çıkarıp, antik kentin hemen yanındaki Sian Ka’an Biyosferi denilen ekolojik parka mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Chichén Itzá Antik Kenti  :  Chichén Itzá yazımızda da ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere, eğer konaklamanızı Tulum’da yapıyorsanız,  Chichén Itzá 2 saatlik mesafede. (Tabi 2 saatte döndünüz, etti size 4 saat)

2. Cenoteler

Laguna Kaan Luum :  Tulum’dan 15 dk uzaklıkta, Muyil antik kentine gelmeden hemen sağda bulunuyor. Tepeden tam bir gözü andırıyor.

Photo by caribbeanplanet

Cenote Naharon – Cenote Escondido: Tulum merkezinden bisikletle Laguna Kaan Luum yönünde 15 dakikalık mesafede.

Carwash ve Gran Cenote  : İki cenote de Tulum-Coba yolu üzerinde ve bisiklet ile 15 dakikalık mesafede yer alıyor. Tulum’un merkezinden, Coba yolunda giden colectivolarla da gitmeniz mümkün, gideceğiniz cenotenin ismini söylerseniz, colectivo sizi önünde indirecektir.

Gran Cenote

Dos Ojos: İki göz anlamına gelen Dos Ojos, bu bölgenin en büyük yeraltı su sistemi ve parkı. Bu sistem, içinde irili ufaklı birçok cenote barındırıyor. Parka adını veren Dos ojos (yer altından bağlanan iki tane cenote), Cenote Jaguar, Nic te ha, El Gloria,  El Pit ve Sac Actun bu sisteme dahil olan cenotelerden.

Giriş ücreti 200 Peso yani 14 USD ve sadece iki cenoteye girişi kapsıyor. Bu cenotelerde şnorkel ile de dalabilirsiniz. Karanlık mağaralara giriş ise sadece rehber eşliğinde tüplü dalış ile mümkün. Bunun fiyatı da 130 USD civarında. Bizce Tulum-Playa Del Carmen-Cancun yolunda onlarca güzel cenote varken, dalış meraklısı da değilseniz, Dos Ojos’a bu kadar para vermenizi önermiyoruz.

Cenote Azul, Jardin del Eden Cenoteleri, Cenote Cristaliano, Kantun Chi : Tam olarak Tulum ile Playa del Carmen’in orta noktasında yer alan bir cenoteler topluluğu. Biz Tulum merkezden colectivo ile 30 dakikada geldik.

Cenote Azul

Cenotelere giriş ve çıkışlarda saatleri kontrol etmeyi unutmayın. Bazı cenoteler, dışarıdan ışık alamadıklarından, saat 15:00’de kapanıyor. Bazıları mağara şeklinde, bazıları açık havuz, bazıları gölet sazlık gibi… Eğer yolunuzu buralara düşürme niyetindeyseniz, gelmeden önce mutlaka kafanızda bir cenote listesi oluşturun ve bunları Google görsellerden inceleyin. Klostrofobisi olanlar, gidecekleri cenotenin nasıl olduğu hakkında mutlaka gitmeden önce bilgi sahibi olmalı.

3. Rivera Maya (Tulum Playa del Carmen – Cancun arası) Plajları

Tulum’dan araba kiralarsanız zor ama, motosiklet kiralarsanız eğer,  Playa Del Carmen’ e kadar olan yolda herhangi bir sağ sapaktan sapın ve sahil yoluna çıkın. Yol biraz bozuk olsa da keşfedilmeye hazır bembeyaz plajların ve koyların keyfini çıkarın.

Akumal: Tulum’dan 20 dk uzaklıkta olan bu kasabanın ismi Maya dilinde Kaplumbağalar Diyarı anlamına geliyor. Akumal, Playa Del Carmen ve Tulum’un tam ortasından küçük bir kasaba. Buranın en büyük özelliği mükemmel sahilinin yanı sıra, bolca caretta caretta barındırması. Şnorkel ve deniz gözlüğünüz mutlaka çantanızda bulunsun. Riviera Maya’da nerede ne zaman yüzeceğiniz belli olmaz.

Playa Del Carmen : Turist yoğunluğu Cancun ile yarışır olan bu kasabanın merkezi Avenida 5, yani 5. Cadde. Bu caddede birçok hediyelik eşya dükkanı, alışveriş merkezi,  restoran ve barlar bulunuyor.  Tulum’da kalmak için çok vaktiniz var ise, Playa Del Carmen’e colectivo ile gelip akşamını ve gece hayatını görüp, tekrar colectivo ile Tulum’a geri dönebilirsiniz. 

Yukarıda bahsettiğimiz plajlara gidemeseniz bile, herhangi bir yerden denize girebilirsiniz. Çünkü Riviera Maya baştan aşağı cennet plajlarla çevrili ve tertemiz. Çok yıldızlı oteller son zamanlarda çoğalmış olsa da, Tulum bohem ve salaş tarzından taviz vermiyor.

4. Alışveriş

Fiyatlar, doğal olarak turist yoğunluğu ile doğru orantılı olarak artış gösteriyor. Tulum’da da hediyelik eşya ve bin bir çeşit sos almak için bir sürü dükkan ve plaj satıcısı var. Fakat bizim önerimiz, zorunda değilseniz, hediyeliklerinizi buralardan almamanız yönünde. Tulum’un dükkanlarının salaşlığı ile çelişen bir fiyat politikası var. Yakın yerler olan Cancun, Valladolid ve Merida’ ya yolunuz düşecekse, oralardan aynı şeyleri yarı fiyatına almanız mümkün.

Market alışverişi için ‘Seven Eleven’ ve ‘Oxxo’ ların yanı sıra, tam merkezde yer alan Super San Francisco de Asis isimli süpermarket oldukça büyük ve toptan alışlar yapabilme imkanı sunuyor.

+Nasıl Konakladık?

Tulum’u, merkezi ve sahil bölgesi olmak üzere iki bölge olarak düşünebilirsiniz.  Çevre cenote ve antik kent gezilerimiz için, 2 gece, merkezde bulunan L.Hotelito Tulum‘da kaldık. Sonra kendimizi şımartalım dedik ve sahil tarafında bulunan, yeni dekorasyondan çıkmış ve fiyatları üçte bire kadar indirmiş olan Otel Playa Canek Beachfront Eco Hotel‘de 3 gece konakladık. Oldukça temiz ve ferah bir odada kaldık.

Odamızın manzarası
Çekirdek-tekila
Happy hour pina coladası 2,5 USD

+Yemek

Casa Gaviota isimli restaurantta Ahtapotlu quesadilla, carne asada, jumbo karides, ortaya nachos ve 3 adet biraya 510 peso (28 USD) ödedik.
MOL-K  Cafe’de 2 adet Smoothie 90 peso (5 USD) ve 2 adet kahvaltı tabağı için 144 peso (8 USD) verdik.

Tulum merkezde bulunan La Malquerida isimli restaurantı da önerebiliriz. Bu restaurantın hemen yanındaki barlar, gençlerin durak noktası.

Tulum’un büyüsüne kapılıp, bütçede açıklar oluşmaya başlayınca soluğu, merkezde bulunan büyük toptancı marketi Super San Francisco de Asis’ de aldık. Yaptığımız alışveriş sonrası oluşturduğumuz sandviçlerle dengeyi bulmaya çalıştık.

GİDECEKLERE BİR ÇİFT LAF:

+ 24 saatlik bisiklet kiralama 150 peso (8 USD), motosiklet kiralama 600 peso (30 USD). Biz bisiklet kiraladık. Ama tabi gidilecek yerleri kafanızdaki plana göre değil, sizin eforunuza ve gücünüzün yetmesine göre belirlemeniz gerekiyor. O yüzden motosiklet kiralamayı  öneriyoruz.

+ Antik kentlere olabildiğince erken saatte gidin.

+ Saatlerinizi 1 saat ileri alın.

+ Gideceğiniz cenotelerin kapanış saatlerini mutlaka önceden bilin. Mesela biz, kolumuzdaki saatler 15:00’i gösterirken, saat 15:30’da kapanan Gran Cenote’ye gelmiştik.  Fakat saatleri 1 saat ileri almayı unuttuğumuzdan, aslında saatin 16:00 olduğunu öğrenince elimiz boş geri döndük. Bisikletle gittiğimizden zaman kaybedip, yorgunluk kazanmıştık.

+ 2017 Kasım ayında sahil kısmındaki otellerin çoğu tadilat, yenilenme halindeydi. Bu yüzden biz sahil şeridinde çok uyguna konaklama şansı elde ettik. Fakat şuan görüyoruz ki 1 sene önce kaldığımız plaj önü otelin fiyatı 3’e katlanmış. Durumunuz varsa diyeceğimiz yok. Fakat, Tulum merkezde çok uygun fiyata konaklamanız mümkün olduğundan, neden bisikletle 5-10 dakikada gelebileceğiniz plajların otellerine o kadar para harcayasınız?

+ Sahilde her plaj önü otelin kendi ‘Happy hour’ ları oluyor. Kokteyl fiyatları yarıya iniyor. Genelde 100 peso (5,5 USD) olan kokteylleri 50 pesoya (2,5 USD) alabiliyorsunuz.

+ Araba, motosiklet ya da bisiklet kiralamasanız bile, her yere colectivolar ile gitmek mümkün. Ayrıca pek taksiye binme kültürü olmayan biz, burada taksinin çok da pahalı olmadığını keşfettik 🙂 Özellikle 2 kişi toplam vereceğimiz colectivo fiyatına, taksiyle gittiğimiz yerler oldu.

+ Tulum’da sivrisinekler biraz hormonlu. Sokarken baya baya hissediyorsunuz. Bizim bacaklarımızı perişan etmişlerdi. Bu yüzden sivri, börtü böcek savarlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir